Zajęcie otwarte prowadzone metodą Ruchu Rozwijającego 4-5l.(1).doc

(25 KB) Pobierz
Zajęcie otwarte prowadzone metodą Ruchu Rozwijającego

 

 

Zajęcie otwarte prowadzone metodą Ruchu Rozwijającego

 

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z RODZICAMI

 

Grupa: dzieci 4 i 5-letków

Cele:

- Rozwijanie kontaktów i porozumienia się poprzez ćwiczenia ruchowe: doznawanie przyjemności, zabawy i radości, rozluźnienia, relaksu, rozładowania napięcia,

- Kształtowanie umiejętności współdziałania i partnerstwa

 

Forma: zajęcia zorganizowane z całą grupą

 

Metoda: Ruchu Rozwijającego wg Weroniki Sherborne

 

Przybory: magnetofon, nagranie Marzenie Schumana, Wesoły balonik, muzyka relaksacyjna

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA

 

Powitanie

Dzieci i rodzice stoją w kręgu, trzymają się za ręce i śpiewają piosenkę na melodię Panie Janie

„Mamo, tato.

Mamo, tato.

Witamy Was!

Witamy Was!

Wszyscy Was kochamy.

Wszyscy Was kochamy

Na zabawę czas.

Na zabawę czas”

 

I Część wstępna

 

- marsz po sali z wysokim unoszeniem kolan w rytm melodii Wesoły balonik

- marsz po sali na ugiętych nogach

 

II Część właściwa - ćwiczenia pojedynczo

 

1. Dzieci i rodzice siedzą w kole

- powitanie rękami, palcami ręki

- witanie się różnych części ciała: kolano, łokieć, czoło, stopy, palce nóg

2. Wyczucie rąk i nóg

Dzieci i rodzice siedzą w kole

- w siadzie prostym podciąganie kolan do siadu skulnego,

- w siadzie prostym rozcieranie i poklepywanie kolan

4. Wyczuwanie brzucha, pleców, pośladków

- w leżeniu na brzuchu ślizganie się w koło, w przód, w tył,

- w leżeniu na plecach w koło, w przód, w tył

- siedząc, podciąganie kolan, chowanie głowy, rozprostowywanie się do pozycji leżącej

5. Wyczuwanie twarzy

Dzieci i rodzice siedzą w kole

- Wytrzeszczanie i mrużenie oczu (oczy małe i duże)

6. Wyczucie całego ciała (rodzic wspomaga dziecko)

Dziecko leży na plecach, ręce wzdłuż ciała

- napinanie i rozluźnianie mięśni

- turlanie się po podłodze w różnych kierunkach

7. Relaks

Słuchanie muzyki - utwór Szumana Marzenie (dzieci i rodzice leżą na dywanie, oczy zamknięte, ręce i nogi rozluźnione)

 

III Część właściwa - ćwiczenia w parach

 

1. Wyrażanie uczuć

- wykonywanie różnych dziwnych min: smutna, wesoła, zdziwiona, przerażona,

- wyrażanie uczuć poprzez dotyk, głaskanie

- słuchanie bicia serca

2. Dziecko z rodzicem stoją do siebie twarzą, trzymają się za ręce, odpychają się i przechodzą do siadu, a następnie razem wstają (ćwiczenia „przeciwko”)

3. Rodzic robi mostek, dziecko obchodzi go na czworakach, przechodzi pod, nad, przez.

4. „Kołysanie”- rodzic siada w siadzie rozkrocznym, kolana zgięte, dziecko oparte o rodzica, głowa na jego ramieniu – foteli kołysze dziecko, głaszcze po głowie.

5. Rodzic prowadzi dziecko za rękę, które ma zamknięte oczy, później zmiana ról

6. Rodzic pomaga dziecku podskakiwać jak najwyżej, trzymając je za dłonie i łokcie

7. Rodzic ciągnie dziecko po podłodze za nogi, później za ręce

8. Relaks

Słuchanie muzyki - utwór Szumana Marzenie (dzieci i rodzice leżą na dywanie, oczy zamknięte, ręce i nogi rozluźnione

 

IV Część właściwa - ćwiczenia razem

 

1. Stonoga - dzieci i rodzice siadają w siadzie rozkrocznym (jeden za drugim), naśladują poruszającą się stonogę, przesuwają się po całej sali w różnych kierunkach przy piosence Stonoga

2. „Tunel” – rodzice tworzą tunel, dzieci czołgają się pod tunelem

 

IV Część końcowa

 

1. Relaks

Słuchanie muzyki - utwór Szumana Marzenie – swobodny oddech

2. Dzieci i rodzice przesuwają się po sali i dziękują sobie za wspólną zabawę

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin