konspekt lekcji - słowniki.doc

(50 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO

KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO

 

 

 

Cele operacyjne:

 

Poziom wiadomości

A

Uczeń:

·         Zna budowę słownika zawartość słownika, formy fleksyjne, artykuł hasłowy, objaśnienia skrótów;

·         Zna przeznaczenie podstawowych słowników;

·         Wyszukuje potrzebne hasło słownikowe;

·         Zna zasady korzystania z niego;

·         Wymienia słowniki, z których samodzielnie korzysta;

B

·         Wyjaśnić potrzebę korzystania z różnych słowników;

·         Rozróżnić wyraz bliskoznaczny od pokrewnego;

·         Potrafi podać przykład: synonimu, homonimu, antonimu;

Poziom umiejętności

C

·         Wykorzystuje wyrazy bliskoznaczne do tworzenia tekstów;

·         Dostrzega różnicę między wyrazem bliskoznacznym a synonimicznym;

·         Potrafi zastosować wiedzę w praktycznym posługiwaniu się językiem;

D

·         Potrafi przeredagować tekst zawierający obce wyrazy rodzimymi;

·         Potrafi zaproponować słownik w celu ustalenia poprawności formy wyrazu;

 

TEMAT LEKCJI: Słowniki kopalnią wiedzy o języku?

METODY: rozmowa ukierunkowana;, eksponująca; ćwiczenia słownikowe, drama;

POMOCE DYDAKTYCZNE: Słownik ortograficzny, Słownik poprawnej polszczyzny; Słownik wyrazów bliskoznacznych; Słownik wyrazów obcych, Słownik terminów literackich, Słownik symboli, Słownik frazeologiczny, Słownik synonimów.., plansza, karty pracy dla grup;

FORMA PRACY: praca w grupach, indywidualna;

ŚCIEŻKA MIĘDZYPRZEDMIOTOWA: CM

TOK LEKCJI

 

1.      Przywitanie.

2.      Sprawdzenie listy obecności.

3.      Sprawdzenie pracy domowej.

4.      Wprowadzenie do tematu oraz przeprowadzenie ćwiczenia treningowego. Uczniowie w czasie 2 minut mają za zadanie napisać jak najwięcej wyrazów zaczynających się na literę –c.

5.      Omówienie ćwiczenia oraz zapisanie myśli: Kto ma bogaty zasób słów, ten jasno i zrozumiale formułuje myśli.

6.      Prezentacja i krótkie omówienie artykułu hasłowego hasła, wyliczenie z jakich części składa się ten artykuł.

7.      Uczniowie mając do dyspozycji różne słowniki otrzymują kolejno zadania do pracy.

·         Proszę o odczytanie dialogu a następnie w grupach uczniowie mają za zadanie przekształcić dialog zastępując wyrazy powtarzające określeniami bardziej precyzyjnymi i jednoznacznymi. (załącznik nr 1)

·         Korzystając z słownika wyrazów  bliskoznacznych  zastąp powtarzające się określenia.

fajny film, fajna książka, fajna dziewczyna, fajny kolega, fajny rower, fajny samochód, fajny występ, fajny koncert, fajne buty

 

·         Uporządkuj wyrazy bliskoznaczne według rosnącej intensywności cechy:

- pośpieszny, szybki, zawrotny;

-upalny, skwarny, ciepły, gorący;

-wicher, wiatr, wichura, tajfun;

-koleżeństwo, przyjaźń, znajomość,

-apatia, smutek, przygnębienie, depresja;

·         Na podstawie Słownika wyrazów obcych, odszukaj znaczenia wyrazów i zapisz definicję.

fair play; savoir-vivre, poliglota, adaptacja, rokoko, konkluzja, aglomeracja,

·         Uczniowie ustalają, do jakiej dziedziny należą zgrupowane wyrazy zapożyczone( np. dżinsy, bermudy, adidasy –nazwy ubrań i materiałów) (załącznik nr 3)

Zapisanie przez uczniów wniosku: Nie ulegaj modzie językowej! Unikaj wyrazów zapożyczonych, jeśli istnieją ich polskie odpowiedniki.

·         Korzystając ze słownika poprawnej polszczyzny podkreśl poprawną formę:

pomarańcz-pomarańcza

rożen- rożno

z wyjątkiem-za wyjątkiem

bladziutki –bledziutki

kontrol –kontrola

·         Pracują w zespole, odszukajcie w słownikach jak najwięcej wyrazów nazywających człowieka wędrującego. Zapisz je alfabetycznie, w ten sposób powstanie słowniczek wędrowca.

 

8. Podsumowanie lekcji.

Zapisanie zasad niezbędnych do bogacenia słownictwa.

9. Praca domowa

Odszukaj i wypisz z wybranego słownika zasadę mówiącą o stosowaniu kropki po skrótach.

mgr, ul., m., dr, ur., nad.,

 

 

 

 

 

                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin