PC_wykład-2.doc

(28 KB) Pobierz
P

P.C.               WYKŁAD 2

 

Zasada ochrony praw nabytych  - (REX RETRO AGIT) – (art.3) ustawa nie działa wstecz, zasada bezwzględności.

Zasada ochrony dobrej wiary

Zasada ochrony dóbr osobistych – gwarancja ochrony zdrowia, nietykalność, (art.23)

Zasada ochrony własności – własność nie może być ograniczana

PODZIAŁ P.C (Działy kodeksowe)

1)     art. 1-125  - reguluje przepisy działu części ogólnej, jest to uregulowanie wszystkich pozostałych przepisów, zawiera podstawowe zasady dotyczące podmiotów ( os. fiz., pr. itp.), przepisy dotyczące niektórych rzeczy, dóbr osobistych, przedsiębiorstw, przepisy regulujące ogólne czynności prawne ( dotyczące umów, oświadczeń woli),przepisy dotyczące przedstawicielstwa oraz przedawnienia roszczeń

2)     art. 126-352  - prawo rzeczowe, reguluje prawa podmiotowe dotyczące rzeczy ukształtowane jako prawa bezwzględne, dotyczące prawa: własności, użytkowanie wieczyste, ograniczone prawa rzeczowe ( użytkowanie, służebność, zastaw).

Art.244 nazwy ograniczonych praw rzeczowych; ciężary realne (art. 279-299 )

POSIADANIE nie jest prawem podmiotowym jest prawnie doniosłym stanem faktycznym władania rzeczą lub prawem.

3)     art. 353-92116  - Zobowiązania. art. 353-534 – w tych artykułach uregulowana jest                                                              

      część ogólna zobowiązań ( normy wspólne dla wszystkich stosunków       

      zobowiązaniowych; art.534-921 część szczegółowa, ustawodawca reguluje żródła 

      stosunków zobowiązaniowych (umowy); Prawo zobowiązaniowe zawiera przepisy 

      dotyczące stosunków zobowiązaniowych względnych.

4)     art. 922-1088  - część ta reguluje prawo spadkowe, skutki śmierci osób fiz. w

     odniesieniu do majątku tych osób.

Poza kodeksem prawo cywilne zawiera jeszcze :

5)     prawo rodzinne – zawierające normy regulujące stosunki majątkowe i osobiste będące wynikiem zawarcia małżeństwa, istnienia więzi pokrewieństwa, adopcji oraz instytucji opieki i kurateli cywilnej (kodeks rodzinny i opiekuńczy);

6)     prawo własności intelektualnej:

a)      prawo własności artystycznej (autorskie) – jego przepisy regulują stosunki majątkowe i niemajątkowe dotyczące dóbr niematerialnych o charakterze intelektualnym tj. utwory. Prawo autorskie regulowane jest w ustawie z 94 r. O prawie autorskim i prawach pokrewnych.

b)     Prawo własności przemysłowej regulowane w ustawie z 2000 r. Prawo własności przemysłowej.

PRAWO CYWILNE MATERIALNE

PRAWO CYWILNE PROCESOWE – kodeks postępowania cywilnego, przedmiotem jest uregulowanie postępowania cywilnego realizowanego przez sądy i inne uprawnione organy w celu realizacji materialnych stosunków cywilno-prawnych. Określa tryb postępowania w sporach, oraz tryb wykonywania zapadłych orzeczeń.

PRAWO PRYWATNE MIĘDZYNARODOWE – zawiera uregulowania zawierające normy kolizyjne, a nie merytoryczne czyli normy wskazujące system prawny krajowy lub zagraniczny właściwy do rozstrzygnięcia stosunku prawnego z zakresu prawa cywilnego i prawa pracy, w którego stanie faktycznym istnieje element obcy (zagraniczny).

PRAWO HANDLOWE – przepisy cywilne regulujące działalność gospodarczą, a więc przepisy zawarte w kodeksie cywilnym lub w innych ustawach cywilnych. Prawo handlowe nie jest tym samym co prawo gospodarcze, które obejmuje przepisy z wszystkich gałęzi regulujących działalność gospodarczą. Prawo handlowe nie jest działem prawa cywilnego, nie jest też samodzielną gałęzią prawa – określa się je jako dyscyplinę prawniczą.

DEFINICJE :

Przepis – samodzielna jednostka redakcyjna aktu prawnego;

Artykuł – składa się z paragrafów, punktów, podpunktów,

Norma – składa się z hipotezy, dyspozycji, sankcji, może być bezwzględnie obowiązująca, względnie obowiązująca, różnica sprowadza się do możliwości zmiany nakazu;

Definicja ustawowa – przepis wyjaśniający znaczenie użytych przez ustawodawcę zwrotów (art. 60,553,551)

Przepisy odsyłające – ich celem jest usunięci konieczności powtarzania w odniesieniu do pokrewnych zakresowo instytucji i tym samym nie powtarzanie przepisu.(patrz na art.535-602 regulują sprzedaż, a art. 603-604 zamianę)

Fikcje prawne – realizują określone skutki prawne określonej normy ze zdarzeniem o odmiennych cechach;

Zwroty niedookreślone, klauzule generalne – dotyczą norm wymagających oceny konkretnych nie dających się ściśle uregulować stosunków, są związane z pojęciami o odmiennym znaczeniu lub wymagają dodatkowej oceny np. norm moralnych. Przepisy takie zawierają kompetencje dla sądu do ustalenia znaczenia tych zwrotów oraz do zastosowania norm moralnych do zdarzenia;

Reguły interpretacyjne – wskazują zasady użytych przez ustawodawcę pojęć (art.65)          

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin