praca z techniki biurowej.doc

(249 KB) Pobierz
Gilotyna

Gilotyna

 

 

Gilotyna do papieru zwana jest także gilotyną biurową oraz gilotyną introligatorską . Nazwa „gilotyna” pochodzi od nazwy przyrządu, który był w przeszłości wykorzystywany do wykonywania kary śmierci.

Gilotyna introligatorska jest urządzeniem bardzo przydatnym zarówno w biurach jak i w firmach. Urządzenie to jest wykorzystywane do precyzyjnego cięcia papieru. Gilotyna działa na zasadzie ostrego i zazwyczaj ciężkiego noża. Nóż ten porusza się od góry w dół i jest umieszczony w ramie lub na zawiasie. Gilotyna zbudowana jest z ostrego noża oraz z poziomej podkładki umożliwiającej odpowiednie ułożenie papieru.

Większość z gilotyn introligatorskich posiada wbudowaną plastikową osłonkę noża, która dodatkowo zapewnia bezpieczeństwo pracy z gilotyną. Wiele gatunków gilotyn posiada szablony oraz bardzo pomocne podziałki milimetrowe, które ułatwiają precyzyjne cięcie papieru, natomiast ruchomy ogranicznik formatu umożliwia dokładne przygotowanie dokumentów do cięcia.

W zależności od rodzaju (modelu) gilotyny nóż może przeciąć za jednokrotnym cięciem od 6 (małe, stosunkowo lekkie gilotyny) do 500 kartek papieru a nawet i całe ryzy papieru (większe, cięższe urządzenia).

Bardziej profesjonalne, większe, służące do częstego i dużego cięcia gilotyny zamontowane są na specjalnie do tego przygotowanych stabilnych stojakach, często są to nawet stoły z wbudowanymi półkami lub całymi szafkami. Nie działają one jak te mniejsze- z systemem ręcznego docisku- ale są napędzane elektrycznie.

 

 

Przykłady gilotyn do cięcia papieru:

 

Przykład starej, od dawna już nieużywanej gilotyny.

 

Małe i poręczne gilotyny biurowe.

 

 

 

Większe, profesjonalne gilotyny introligatorskie.

Z lewej na stojaku natomiast z prawej strony gilotyna z wmontowaną szafką.

 

 

 

 

 

 

 

Podstawowa instrukcja BHP dla pracy z gilotyną do cięcia papieru:

 

·        Do pracy na gilotynie introligatorskiej może przystąpić pracownik odpowiednio przeszkolony w zakresie bhp, eksploatacji, posiadający aktualne badania lekarskie i ukończony 18 rok życia.

·        Maszyna winna być zabezpieczona przeciwporażeniowo, a urządzenia elektryczne zabezpieczone przed dostępem osób do tego nieuprawnionych.

·        Posadzka przy maszynie winna być równa, gładka i sucha, a drogi i przejścia nie zastawione materiałami.

·        Zabrania się do eksploatacji maszyny stosowania niesprawnych noży tnących, niesprawnych docisków lub niesprawnych narzędzi pomocniczych

·        W czasie wymiany noża tnącego maszynę należy zabezpieczyć tak, aby nie doszło do jej przypadkowego załączenia.

·        Przed odkręceniem śrub mocujących nóż tnący należy zabezpieczyć w ten sposób, aby nie miał możliwości opadnięcia i spowodowania ran palców rąk.

·        W czasie ruchu maszyny zabrania się wkładania rąk w jej strefę roboczą noża i docisku lub eksploatowania urządzenia z niesprawnymi osłonami - fotokomórkami.

·        Zabrania się eksploatacji maszyny przy zablokowanych lub zdjętych osłonach

·        Zachowanie porządku i czystości na i wokół stanowiska pracy oraz utrzymanie maszyny w dobrym stanie technicznym należy do obowiązków pracownika obsługi gilotyny

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin