Podróż po mieszkaniu.doc

(35 KB) Pobierz
“Podróż po mieszkaniu”

“Podróż po mieszkaniu”

- zastosowanie sprzętu elektrycznego

przy wykonywaniu prac w gospodarstwie domowym.

(Scenariusz zabawy)

Cele: - Zapoznanie z wybranymi urządzeniami

technicznymi, ich źródłem zasilania oraz zastosowaniem w

gospodarstwie domowym. Rozwijanie zainteresowań

technicznych, uświadomienie możliwości wykorzystania

techniki do poprawy warunków życia, wdrażanie do

zachowania ostrożności podczas korzystania z urządzeń

technicznych.

Pomoce: Plansze z ilustracjami: lodówki, pralki,

odkurzacza; wystawa urządzeń i przedmiotów używanych

dawniej i obecnie (tara, balia, pralka...itp.); Nagrania na

taśmie dźwięków urządzeń technicznych; plansze z

ilustracjami kuchni, łazienki, pokoju.

Sprzęt techniczny, na przykład: odkurzacz, sokowirówka,

malakser oraz produkty do surówki: marchew, jabłka, cukier.

Przebieg: Nauczycielka zaprasza dzieci na wędrówkę po

mieszkaniu.

A. “Przyszliśmy do kuchni” - nauczycielka pokazuje

planszę ilustrującą kuchnię luz zwiedza z dziećmi kuchnię

przedszkolną i recytuje utwór Wandy Chotomskiej

“Lodówka”.

Dopóki nie było mnie w kuchni

jedni mieszkali w kredensie,

a inni pod gołym niebem - na balkonie, albo za oknem,

ale tylko w zimie, bo lecie każdy bał się upału

Trzęsły się nóżki w galarecie,

bo im za ciepło było w lecie.

Rzewnymi łzami łkała zupa,

bo szkodził jej ten straszny upał.

Jęczała szynka, schab się zżymał,

salceson mówił - co za klimat.

Ten upał całkiem nas rozkłada

- biadała kiszka i sztufada

i wzdychał tłusty kołdun w cieście.

Ach - kiedyż zimno będzie wreszcie.

A teraz wszyscy przeprowadzili się do mnie

i nie muszą już nocować na balkonie ani za oknem.

Następnie dzieci wysłuchują głosu lodówki

nagranego na taśmie magnetofonowej i próbują odnaleźć to

urządzenie na ilustracji kuchni. Potem nauczycielka

prowadzi rozmowę z dziećmi, aby ustalić: gdzie się

przeprowadziły potrawy? Co można przechowywać w

lodówce? Dlaczego potrawy się w niej nie psują? Jak

uruchomić lodówkę? Jak należy o nią dbać?

B. Kolejnym etapem zwiedzania mieszkania jest łazienka.

Nauczycielka pokazuje planszę ilustrującą łazienkę i

recytuje wiersz Włodzimierza Ścisłowskiego “Pralka”.

Mama włącza tylko przycisk, proszku doda

i już słychać jak wiruje we mnie woda.

I już słychać jak koszula

tańczy polkę, jak się bawi i jak hula.

Prześcieradło też dostojnie rusza w tany.

Za nim obrus pobrudzony buraczkami.

Obok niego dwie serwetki tańczą walca,

figlarz ręcznik ciągle depcze im po palcach.

Raz koszulę piorę tacie, a raz ręcznik.

Piorę pościel, a więc wszyscy są mi wdzięczni.

Dzieci słuchają “głosu” pralki i wskazują na planszy

rozwiązanie. Następnie nauczycielka zapoznaje dzieci (do

czytania globalnego) z napisem ‘pralka” i prowadzi z nimi

rozmowę na temat: Jak działa pralka, jak jest zbudowana?

Można również, przy wykorzystywaniu ilustracji, omówić

jakie przedmioty służyły do prania kiedyś (tara, balia).

C. Następnie nauczycielka zaprasza do “pokoju” (leży w

nim odkurzacz). Dzieci wysłuchują nagrania “głosu”

odkurzacza i próbują odgadnąć, który sprzęt na ilustracji

wydaje takie dźwięki. Nauczycielka recytuje wiersz Wandy

Chotmoskiej “Odkurzacz”:

Jeden chętnie wącha łubin, drugi woli zapach róż.

Każdy co innego lubi, a ja lubię wąchać kurz.

Cóż mi po zapachu róż, kiedy ładniej pachnie kurz.

Kwiatek dobry jest w wazonie lub na klombie,

lecz na kwiatach nie zależy mojej trąbie.

Jeden lubi głąb kapusty, drugi w kotlet wbija nóż,

a ja mam odmienne gusty, bo ja lubię łykać kurz.

Cóż po mięsie mi, ach cóż,

kiedy ładniej pachnie kurz.

Następnie nauczycielka pokazuje przedszkolny odkurzacz i

objaśnia jego działanie oraz zasady jego użytkowania.

D. Na zakończenie podróży po mieszkaniu nauczycielka

zaprasza dzieci na niespodziankę. Odsłania schowane za

zasłoną: sokowirówkę, malakser i tarki. W miseczkach leżą,

na przykład ,marchewka i jabłka. Pani “kucharka” może na

przykład. przygotować z dziećmi sok, zwracając uwagę na

higienę i bezpieczeństwo korzystania z tego sprzętu. Można

zaproponować dzieciom podział na dwie grupy i wykonanie

w tym samym czasie surówki z takiej samej ilości marchewki

i jabłek. Gdy czas upłynie, dzieci porównują ilość surówki

wykonanej na tarkach z surówką przygotowaną na

malakserze. Na zakończenie dzieci doprawiają surówkę,

nakładają na talerzyki i zapraszają wszystkich kolegów na

smakowity posiłek.

Prace plastyczno - konstrukcyjne

Mikser

Z dużych plastikowych butelek po napojach

nauczycielka odcina dolne części - będą to “kielichy”

miksera. Robimy w nich otwór. Każde dziecko otrzymuje

pudełko dopasowane d wielkości ‘kielicha” miksera. W

górnej części pudełka nauczycielka robi mały otwór.

Ponadto dzieci otrzymują szablon nożyków miksera (z

tektury i z wyciętym otworem), patyczek, plastelinę i sznurek.

Dzieci oklejają pudełko kolorowym papierem. Następnie za

pomocą patyczka i plasteliny łączą ze sobą poszczególne

części (pudełko, kielich, nożyki miksera). Na zakończenie

dzieci doklejają sznurek jako kabel do miksera.

Maska klauna

Wzór maski, którą można wykorzystać na zajęciach

lub w czasie zabawy. Na kartonie rysujemy dwie maski

(wesołą i smutną). Następnie wycinamy je, a w miejscach z

linią przerywaną nacina. W źrenicy oka (miejsca

zaznaczonego krzyżykami) wycinamy otwory. Po bokach

masek przyczepiamy wstążki ( do zawiązywania z tylu

głowy). Tak przygotowane maski malujemy farbami.

(Pomysły zaczerpnęliśmy

z Wiadomości Przedszkolaka nr 9).

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin