zyjatko łąkowe.doc

(28 KB) Pobierz
Temat: „Jestem żyjątkiem łąkowym”- drama jako alternatywna metoda nauczania

„Jestem żyjątkiem łąkowym” – drama jako alternatywna metoda nauczania.

 

Cele:             

·        kształtowanie wrażliwości i aktywnej postawy dziecka wobec ochrony przyrody,

·        doskonalenie umiejętności rozmowy o uczuciach własnych,

·        rozwijanie wyobraźni, pomysłowości twórczej,

·        panowanie nad emocjami, koncentracja, współdziałanie w grupie.

·         

Śr. dydaktyczne: Dla każdego dziecka emblemat ze zwierzątkiem lub roślinką łąkową do wyboru (ślimaki, biedronki, motyle, bociany, żaby, itd.), pędzel, karton, kredki, duże ilustracje przedstawiające słońce i chmurę, farby: żółta i niebieska, płyta z nagraniem piosenki oraz muzyki relaksacyjnej „Śpiew ptaków”, badminton, piłki, hula – hop.

 

Forma pracy: zajęcie z całą grupą, praca indywidualna.

 

Metody:               drama (bycie w roli, dokończ rysunek)

                            czynna – zadań stawianych do wykonania.

Przebieg:

1.     Dzieci wraz z nauczycielem siedzą na krzesełkach w kręgu.

Powitanie – proszę, żeby pomachały do mnie te dzieci, które lubią: kolor zielony, kwiaty, zwierzęta, lubią słuchać śpiewu ptaków, chodzić na wycieczki i spacery.

2.     Bardzo cieszy mnie to, że lubicie przyrodę, zatem zapraszam was do wspólnej zabawy. Na stolikach rozłożone są emblematy przedstawiające rośliny oraz zwierzątka łąkowe, wybierzcie sobie jeden i załóżcie na szyję.

3.     Chwilkę pomyślcie, co lubi najbardziej wybrane przez was żyjątko, jeśli lubi deszcz, podejdźcie do sztalugi z chmurą i namalujcie krople deszczu, jeśli woli słońce domalujcie słońcu piękny promień. Jeżeli stwierdzicie, że lubi jedno i drugie tak samo, namalujecie i jedno, i drugie.

4.     Po dokonaniu wyboru, siadamy ponownie na krzesełkach. Pani rzuca piłkę do chętnych dzieci. Wchodzenie w role – np. „Jestem ślimakiem, bardzo lubię, gdy pada deszcz, mogę wtedy wyjść ze swego domku i sunąć po listkach, nie lubię gdy dzieci biorą mnie do ręki, albo zamykają w słoiku”.
Rozmowa trwa tak długo jak długo są chętne dzieci do zabrania głosu, nie zmuszamy dzieci do wypowiedzi.

5.     Zabawa ruchowa. Zapraszam wszystkich na wycieczkę na łąkę – maszerujemy z wesołą miną przy piosence „Pójdziemy na wycieczkę”, niosąc ze sobą piłki, obręcze, badmintona. Zabawa przy muzyce relaksacyjnej z zachowaniem ciszy.

6.     Czujemy się odprężeni, radośni, chętni do dalszej zabawy. Na stolikach przygotowane są kartki z tajemniczymi znakami, zastanówcie się chwilkę i postarajcie się z tych znaków zrobić piękne rysunki przedstawiające łąkę. W czasie rysowania dzieci słuchają muzyki relaksacyjnej np. „Śpiew ptaków”.

7.     Wypowiedzi dzieci na temat swoich prac. Urządzenie wystawy.

Przykładowe wzory.

















...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin