Palnik gazowy.doc

(57 KB) Pobierz
INSTRUKCJA BEZPIECZNEJ PRACY PRZY OBSŁUDZE PIŁY TARCZOWEJ DO DREWNA

2

 

INSTRUKCJA OBSŁUGI

PALNIK GAZOWY TYPU GI WKG

 

 

Wymagania ogólne

1.              Palniki gazowe firmy „Weishaupt” są w pełni automatycznymi palnikami podmuchowymi. Palnik jest włączany i wyłączany przez elektryczne urządzenie regulujące.

2.              Palnik powinien być zasilany przefiltrowanym gazem o stałym ciśnieniu.

3.              Dla bezpiecznego odcięcia i dla bezpieczeństwa w przypadku długich przerw w pracy przed armaturą powinien się znajdować ręczny, kulowy zawór odcinający.

4.              Na zewnątrz kotłowni należy przewidzieć wyłącznik awaryjny, umożliwiający wyłączenie palnika i urządzenia.

 

Uruchomienie

1.             Pierwsze po montażu uruchomienie palnika może zostać przeprowadzone tylko przez osobę przeszkoloną znającą sposób pracy jak też i sterowanie palnika. Pierwszy start palnika, po zainstalowaniu i elektrycznym podłączeniu bez uprzedniego fachowego wyregulowania oznacza niebezpieczeństwo dla życia ludzkiego.

2.             Jeżeli palnik po fachowym uruchomieniu i regulacji został na dłuższy czas   odstawiony, to przed jego ponownym uruchomieniem powinny zostać    sprawdzone system grzewczy i instalacja gazowa według następującej kolejności:

a.               Czy kocioł i system grzewczy są wystarczająco wypełnione wodą?

b.              Czy są otwarte klapy kominowe i otwory wentylacyjne kotłowni?

c.               Czy wszystkie regulatory nastawione są na odpowiednie wartości?

3.             Kolejne czynności:

a.               Otworzyć zawór kulowy znajdujący się przy liczniku gazu. Zawór kulowy przy palniku na krótko otworzyć, a następnie zamknąć.

b.              Włączyć wyłącznik główny (lub wyłącznik awaryjny) jak również wyłącznik sterujący i po starcie palnika podczas przedmuchiwania
odczekać aż do otwarcia zaworu elektromagnetycznego.

c.               Wyłączenie się palnika przy zamkniętym zaworze kulowym jeszcze w czasie przedmuchiwania oznacza poważną nieszczelność między zaworem kulowym a zaworami elektromagnetycznymi. Nieszczelności muszą być usunięte przez fachowca.

 

Opis działania i przyczyny usterek

1.              Sygnał z automatu palnikowego uruchamia silnik palnika. Rozpoczyna się przedmuchiwanie komory spalania. Następnie pojawia się iskra na elektrodzie zapalającej, otwierają się zawory elektromagnetyczne. Tworzenie się płomienia kontrolowane jest przez czujnik płomienia i automat palnikowy.

2.              Instalacje zasilane gazem średnio i wysokociśnieniowym. Jeśli ciśnienie gazu spadnie i doprowadzi do wyłączenia, może również zadziałać samoczynnie działający zawór odcinający (SAV), wyzwalany wzrostem ciśnienia (np. przy zaniku napięcia) i wyłączeniu się palnika na górnej mocy. Zawór ten musi być otwarty ręcznie wg oddzielnych zaleceń. Jeśli zawór ten podlega gazowni (np. na stacji pomiarowej lub redukcyjnej), to o zaistniałym wyłączeniu należy gazownię powiadomić.

3.              Wyłączenia, przy których następuje samoczynne ponowne uruchomienie.

a.               Przerwa w dostawie prądu: po pojawieniu się prądu palnik uruchamia się samoczynnie.

b.              Brak gazu: przy zadziałaniu czujnika ciśnienia palnik wyłącza się. Pojawienie się ciśnienia gazu uruchamia palnik.

4.              Zakłócenia wyłączające palnik z blokadą.

a.               Niestabilność płomienia lub zanik płomienia podczas pracy.

b.              Ciśnienie powietrza: jeśli w czasie uruchamiania jest za małe ciśnienie lub nie ma ciśnienia powietrza.

Automat palnikowy jest urządzeniem samokontrolującym się. Wyłączony z powodu usterek mechanicznych lub elektrycznych palnik pozostaje zablokowany.

             

Odblokowanie

1.              Ponowne uruchomienie palnika jest możliwe tylko przez odblokowanie ręczne przyciskiem ODBLOKOWANIE (ENT-RIEGELUNG) na automacie palnikowym.

2.              Po dłuższym postoju nie można uruchamiać urządzenia natychmiast – należy sprawdzić, czy temperatura w kotle nie jest za niska lub czy nie jest za nisko nastawiony regulator pogodowy; sprawdzić, czy zegar sterujący jest właściwie nastawiony, a także sprawdzić obecność napięcia (wyłączniki, bezpieczniki).

 

Sprawdzanie działania czujnika płomienia

1.              Nacisnąć przycisk „Sprawdzanie Czujnika Płomienia" lub rozłączyć wtyczkę przewodu czujnika.

2.              Przy rozruchu palnika lampka kontrolna „Zakłócenie" musi się zapalić po sygnale zezwolenia na podawanie paliwa.

3.              Podczas pracy lampka kontrolna „Zakłócenia" musi się zapalić po upływie czasu krótszego niż 1 sek.

 

Wyłączenie z ruchu

1.             Wyłączyć wyłącznik sterujący palnika.

2.             Zamknąć zawór kulowy.

3.             Wyłączyć wyłącznik główny instalacji, jeśli dodatkowo powinny zostać
wyłączone przyłączone pompy i inne urządzenia. Przy pracach na
instalacji, na kotle, kominie lub części instalacji grzewczej w każdym
przypadku wyłącznik główny musi być wyłączony.

4.             Prace konserwacyjne przy palniku oraz jego naprawy mogą być
dokonywane tylko przez odpowiednio przeszkolonych i upoważnionych fachowców. Armatura gazowa, jak zawory elektromagnetyczne, reduktory ciśnienia, czujniki ciśnienia i inne nie mogą być otwierane i naprawiane.

 

 

W przypadku niebezpieczeństwa

1.              W przypadku niebezpieczeństwa pożaru lub wybuchu, zamknąć zawory
kulowe.

2.              Wyłączyć wyłącznik bezpieczeństwa instalacji.

3.              Przy gaszeniu używać piasku lub gaśnicy z suchym środkiem gaszącym.

4.              W przypadku ulatniania się gazu jak również przy innych zakłóceniach w sieci gazowej, należy powiadomić serwis gazowni, wytwórcę urządzeń lub przynależnego instalatora. W razie wystąpienia stałego   wyraźnego ulatniania się gazu należy zamknąć wszystkie zawory kulowe i dobrze przewietrzyć pomieszczenie. Nie używać otwartego ognia i nie powodować iskrzenia (wyłączniki elektryczne, dzwonki).

 

Konserwacja i serwis

Zgodnie z normą DIN 4756 urządzenia gazowe powinny być kontrolowane co najmniej raz do roku przez wytwórcę urządzenia w zakresie prawidłowości działania, szczelności i parametrów spalania. W przypadku wystąpienia usterek należy powiadomić użytkownika urządzenia, że wykryte niesprawności muszą być natychmiast usunięte a uszkodzone części wymienione.

 

W razie zaistnienia wypadku

1.             Udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy.

2.             W razie potrzeby wezwać pomoc lekarską.

3.             Powiadomić przełożonych.

4.             Miejsce pracy, gdzie doszło do wypadku, zabezpieczyć przed dostępem osób niepowołanych

 

W przypadku znalezienia się wobec bezpośredniego niebezpieczeństwa  pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy (zachowuje wtedy prawo do wynagrodzenia, nie może jednak odmówić podjęcia innej równorzędnej pracy, gdy niezwłoczne usunięcie zagrożenia nie jest możliwe).

 

 

 

 

Specjalista ds. BHP

...............................

Zgłoś jeśli naruszono regulamin