Jedz brokuły.rtf

(5 KB) Pobierz

Nie naśladuj prezydenta = jedz brokuły

 

W latach 90. w Białym Domu w USA wydano zalecenie, aby nie podawać prezydentowi brokułów. Bush nie przepadał się za tym warzywem. Najnowsze badania pokazują jednak, że dieta bogata w te warzywa może być korzystna w profilaktyce nowotworów oraz poprawiać funkcjonowanie układu krążenia.

 

1 porcja brokułów tygodniowo zmniejsza ryzyko raka prostaty

W krajach zachodnich rak prostaty jest jedną z bardziej powszechnych chorób występujących wśród mężczyzn. Poszukuje się sposobów profilaktyki tej choroby. Swój udział w ochronnym działaniu mogą zapewnić również brokuły spożywane minimum 1 raz w tygodniu.

 

Przez okres 12 miesięcy badano 2 grupy mężczyzn z grupy ryzyka raka prostaty. Jedna grupa mężczyzn spożywała dodatkowo do diety 1 raz w tygodniu 400 g porcję brokułów. Natomiast grupa kontrolna w tym samym czasie zamiast brokułów spożywała 400 g grochu. Na początku, po 6 miesiącach oraz na końcu badań zmierzono ekspresję genów. Po zakończeniu eksperymentu odnotowano znaczące zmiany w ekspresji genów na korzyść grupy spożywającej brokuły.

 

Wcześniejsze doniesienia wskazują jednak, że znacząco korzystne działanie spożywania brokułów odnotowuje się w grupie mężczyzn posiadających jeden specyficzny gen (GSTM1). Grupę tę stanowi około połowa populacji mężczyzn.

 

Brokuły w ochronie serca

Spożywanie brokułów może wpływać na ochronę serca. Są one bogatym źródłem antyoksydantów, witamin i błonnika pokarmowego. Wiedza na temat zawartości tych składników w brokułach pozwalała domniemywać, że mogą one korzystnie wpływać na serce. Pojawiły się jednak badania potwierdzające tę korzyść. Okazuje się, że spożywanie brokułów znacznie poprawiło funkcje serca w porównaniu z grupą kontrolną, której dieta nie zawierała brokułów.

 

Brokuły, ex-palacze a profilaktyka raka płuc

Zwiększone spożycie warzyw krzyżowych, w tym i brokułów szczególnie w przypadku osób, które rzuciły palenie działa ochronnie przeciw wystąpieniu raka płuc. Wstępne doniesienia naukowców wskazują, że spożywanie surowych warzyw krzyżowych, do których należą również: kapusta czy kalafior mogą mieć związek ze zmniejszaniem ryzyka wystąpienia raka płuc u palaczy lub osób, które narażone są na ciągły kontakt z dymem papierosowym.

 

Pora na kiełki

Naukowcy poznają właściwości od lat obecnych w diecie lub zapomnianych produktów. Poszukiwania korzystnych związków w leczeniu i profilaktyce chorób trwają. Jak się okazuje nie tylko rodzaj spożywanego produktu w diecie jest ważny. Ważna jest też jego forma. Coraz popularniejsze w odżywianiu kiełki również w przypadku brokułów pojawiły się na rynku produktów spożywczych. Są one skoncentrowanym źródłem składników pokarmowych oraz korzystnych dla zdrowia związków.

 

Kiełki brokułów oraz same brokuły są dobrym źródłem izotiocyjanianów. Jeden związek z tej grupy (sulforafan) wykazuje się największym działaniem przeciwrakowym. Jest on zdecydowanie mniej aktywny niż typowe leki antyrakowe. Jednak ze względu na naturalne występowanie a przez to i małą toksyczność może być długotrwale (z tymi warzywami) spożywany bez szkody, a wręcz z korzyścią dla zdrowia. Jest to czynnik, który mógłby być skutecznym środkiem w walce z wieloma rodzajami nowotworów. Jednak na potwierdzenie tych doniesień musi upłynąć jeszcze trochę czasu oraz pracy eksperymentalnej.

 

Jedz na zdrowie

Brokuły to warzywa coraz częściej pojawiające się na naszych stołach. Te zielone różyczki są źródłem witamin, składników mineralnych. Warto spróbować przekonać się do ich spożywania. Najlepiej przygotowywać je poprzez bardzo krótkie gotowanie na parze z ewentualnym dodatkiem ziół. Wtedy nie tracą na wartości i smaku. Skoro warzywa te posiadają tak dużo zalet, dlaczego by ich nie spróbować i włączać na stałe do codziennego menu.

 

Wartość odżywcza 100 g brokułów:

Wartość energetyczna: 27 kcal

Białko: 3,0 g

Tłuszcz: 0,4 g

Cholesterol: 0 mg

Węglowodany: 5,2 g

Błonnik pokarmowy: 2,5 g

Sód: 7 mg

Potas: 385 mg

Wapń: 48 mg

Witamina C: 83 g

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin