W. Sherborne- scenariusz 3,4-l..doc

(30 KB) Pobierz
SCENARIUSZ

Scenariusz

Zajęcia integracyjnego zorganizowanego dnia 17.XI.2004r. w grupie dzieci 3,4-letnich z udziałem dzieci niepełnosprawnych i dzieci 6-letnich oraz nauczycielami.

                           Opracowała i prowadziła:                                                                                        

                                                                                         Jolanta  Lubińska

 

 

TEMAT: Zabawy i ćwiczenia ruchowe w oparciu o metodę W. Sherborne – Opowieść ruchowa przy muzyce.

 

CELE OGÓLNE:

-          Relaksacja  fizyczna i psychiczna dziecka

-          Budowanie więzi grupowej i interpersonalnej-rozwijanie kontaktów i

      porozumienia się

-          Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa oraz zaufania do siebie i innych

-          Kształtowanie pozytywnych odczuć w kontakcie z innym człowiekiem

 

CELE OPERACYJNE:

     Dziecko:

-          Potrafi zrelaksować się, odprężyć poprzez ćwiczenia ruchowe

-          Odkrywa własne możliwości i nabiera pewności siebie

-          Odczuwa radość i przyjemność z działania w drupie

-          Potrafi kontrolować własne zachowanie i zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom

-          Współdziała w grupie, akceptuje innych oraz siebie

 

FORMY PRACY:

-          Ćwiczenia indywidualne

-          Ćwiczenia z partnerem i  grupą

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Kaseta z nagraniem odpowiedniej do poszczególnych ćwiczeń melodii

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Wspólne zaśpiewanie piosenki pt: „ Zajączki”

2. Przywitanie się palcami, stopami, nosami

3. „Zajączki idą przez łąkę” – dotykanie stopami podłogi

4. „Zajączki zobaczyły żabki” – dzieci skaczą jak żabki

5. „Zajączki w tunelu” – czołganie się po podłodze na brzuchu i na plecach

6. „Zajączki przestraszyły się ciemności” – dzieci przytulają się, „Kołyska”

7. „Kiedy zajączki uspokoiły się, przyszedł do nich listonosz i wręczył im paczki” –    „Rozwijanie paczek”

8. „Jak już rozwinęły paczki były szczęśliwe i razem z motylkami tańczyły” – swobodny, spokojny taniec w celu uspokojenia

9. „Zajączki poszły dalej” – „Pociąg”, „Most”

10. „Weszły do ciemnego lasu” – „Prowadzenie ślepca”

11. „Szczęśliwie wyszły w końcu z lasu” – radosny taniec, toczenie się po podłodze

12. „I tak doszły wreszcie do swoich domów” – relaks, marsz

13. „Zanim jednak rozeszły się do domów, pożegnały się – „żegnanie się” palcami, dłońmi, stopami, przytulanie się, dziękowanie sobie za wspólną zabawę

14. Ustawienie w kole i machanie na pożegnanie.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin