Przetarg_ograniczony.doc

(49 KB) Pobierz
Przetarg ograniczony to tryb udzielania zamówienia, w którym, w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu, wykonawcy skł

Praca pochodzi z serwisu www.e-sciagi.pl <<<>>> Zacznij zarabiać http://partner.e-sciagi.plPraca pochodzi z serwisu www.e-sciagi.pl

 

 

 

 

Przetarg ograniczony to tryb udzielania zamówienia, w którym, w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu, wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu, a oferty mógł składać wykonawcy zaproszeni do składania ofert.

Przetarg jest dwuetapowym trybem postępowania, równorzędnym z przetargiem nieograniczonym. W pierwszej fazie tej procedury zamawiający ogłasza o zamówieniu. W tym samym etapie, po upublicznieniu ogłoszenia przez zamawiającego, wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu i zamawiający zaprasza wybranych przez siebie wykonawców do składania ofert. W drugim etapie wykonawcy składają oferty, a po ich złożeniu zamawiający dokonuje wyboru oferty najkorzystniejszej. W przetargu ograniczonym zamawiający nie prowadzi z wykonawcami jakichkolwiek negocjacji. Tym przede wszystkim przetarg ograniczony różni się od negocjacji z ogłoszeniem (art. 5W4). Do składania ofert zapraszani są wyłącznie wykonawcy spełniający warunki udziału w postępowaniu.. W przetargu ograniczonym zamawiający nie rozpatruje (nie ocenia) ofert podmiotów, które nie zostały zaproszone do ich złożenia.

I.

Ogłoszenie o zamówieniu powinno zawierać:

1) nazwę(firmę) i adres zamawiającego;

2) określenie trybu zamówienia;

3) określenie przedmiotu zamówienia, z podaniem informacji o możliwości składania ofert częściowych;

4) informację o możliwości ożenia oferty wariantowej;

5) termin wykonania zamówienia;

6) opis warunków udziału w postępowaniu w tym odnoszących się do właściwości wykonawcy, wraz z podaniem ich znaczenia oraz opis sposobu dokonywania oceny spełniania tych warunków;

7) informację o oświadczeniach i dokumentach, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełnienia warunków udziału w postępowaniu;

8) liczbę wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert;

9) informację na temat wadium;

10) kryteria oceny ofert i ich znaczenie;

11) miejsce i termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

12) adres strony internetowej, na której jest udostępniana specyfikacja istotnych warunków zamówienia, jeżeli zamawiający udostępnia ją na tej stronie;

13) informacje o zamiarze zawarcia umowy ramowej;

14) informację o przewidywanym wyborze najkorzystniejszej oferty z zastosowaniem aukcji elektronicznej wraz z adresem strony internetowej, na której będzie prowadzona aukcja elektroniczna.             

Ogłoszenie nie wymaga wskazania miejsca i terminu składania ofert oraz terminu związania ofert.

Wymóg umieszczenia w ogłoszeniu wskazanych wyżej elementów jest związany z kolejnymi czynnościami zamawiającego w procedurze przetargowej. Złożenie oświadczeń, dokumentów, jakie mają dostarczyć wykonawcy umożliwia dokonanie ich selekcji celem zaproszenia do składania ofert (art. 48 ust. 2 pkt 7).

Wzór ogłoszenia o przetargu ograniczonym jest zamieszczony w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów w sprawie wzorów ogłoszeń przekazywanych Prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych oraz Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

II.

Dopuszczenie do udziału w postępowaniu (art. 49)

1.Jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ( równowartość w złotych 60 000euro) zamawiający w ogłoszeniu o zamówieniu wyznacza termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w przetargu, z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przygotowania i złożenia wymaganych dokumentów, z tym że termin ten nie może być krótszy niż 15 dni od dnia ogłoszenia.

2.Jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ( równowartość w złotych 60 000euro), termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym nie może być krótszy niż:

  1)  30 dni - od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, drogą elektroniczną zgodnie z formą i procedurami wskazanymi na stronie internetowej określonej w dyrektywie;

2)   37 dni - od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, w inny sposób niż określony w pkt 1.

3.Jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia, zamawiający może, w przypadkach, o których mowa w art.49 ust. 2, wyznaczyć krótszy termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym, jednak nie krótszy niż:

  1)  10 dni - od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, drogą elektroniczną zgodnie z formą i procedurami wskazanymi na stronie internetowej określonej w dyrektywie;

  2)  15 dni - od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich faksem.

Długość terminu jest uzależniona od wartości zamówienia.

III.

Dopuszczenie do udziału (art.50)

Wraz z wnioskiem o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym wykonawca składa oświadczenie o spienieniu warunków udziału w postępowaniu, a jeżeli zamawiający żada dokumentów potwierdzających spienianie warunków, również te dokumenty.

Oświadczenie o spienieniu warunków udziału w postępowaniu oraz dokumenty, które potwierdzaj spełnianie warunków wykonawcy składają wraz z wnioskiem o dopuszczenie do udziału w przetargu, a nie wraz z ofertą

IV.

Zaproszenie do składania ofert (art.51):

1.  Zamawiający zaprasza do składania ofert wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, w liczbie określonej w ogłoszeniu zapewniającej konkurencję, nie mniejszej niż 5 i nie większej niż 20.

1a. O wynikach oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu i otrzymanych ocenach spełniania tych warunków zamawiający niezwłocznie informuje wykonawców, którzy złożyli wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

2. Jeżeli liczba wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, jest większa niż określona w ogłoszeniu, zamawiający zaprasza do składania ofert wykonawców, którzy otrzymali najwyższe oceny spełniania tych warunków. Wykonawcę niezaproszonego do składania ofert traktuje się jak wykluczonego z postępowania o udzielenie zamówienia

3. Jeżeli liczba wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, jest mniejsza niż określona w ogłoszeniu o zamówieniu, zamawiający zaprasza do składania ofert wszystkich wykonawców spełniających te warunki.

4. Wraz z zaproszeniem do składania ofert zamawiający przekazuje wykonawcy specyfikację istotnych warunków zamówienia oraz wskazuje termin i miejsce opublikowania ogłoszenia o zamówieniu, o którym mowa w art. 47

Zaproszenie do składania ofert otwiera kolejny etap przetargu ograniczonego. Wymaga ono formy wskazanej w art. 27 albo formy przewidzianej w art. 28. Zaproszenie jest oświadczeniem zamawiającego kierowanym do zindywidualizowanych adresatów. Nie wymaga ono upublicznienia, a zamawiający nie ma obowiązku informowania wykonawców o tym, kogo zaprosiΠ do składania ofert. Na żądanie obowiązany jest jednak informacje te ujawnić. Wykonawca niezakwalifikowany do drugiego etapu przetargu ograniczonego ma prawo do złożenia protestu i wniesienia dalszych środków ochrony prawnej przewidzianych w Dziale VI Pzp. Liczby wykonawców wskazanej w ogłoszeniu zamawiający nie może zmieniać w toku postępowania. Po złożeniu przez wykonawców wniosków o dopuszczenie do przetargu zamawiający dokonuje oceny spieniania warunków udziału w postępowaniu, ustala właściwą kolejność wykonawców i kieruje zaproszenia do ustalonej w ogłoszeniu, a mieszczącej się w przedziale wskazanym w ust. 1 liczby wykonawców.

V.

Termin składania ofert (art.52)

1.Jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, zamawiający wyznacza termin składania ofert, z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przygotowania i złożenia oferty, z tym że termin ten nie może być krótszy niż 7 dni od dnia przekazania zaproszenia do składania ofert dla dostaw lub usług i nie krótszy niż 14 dni dla robót budowlanych.

2. Jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, termin składania ofert nie może być krótszy niż 40 dni od dnia przekazania zaproszenia do składania ofert.

3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert nie krótszy niż 36 dni, jeżeli informacja o tym zamówieniu została zawarta we wstępnym ogłoszeniu informacyjnym dotyczącym zamówień planowanych w terminie 12 miesięcy, przekazanym lub zamieszczonym w profilu nabywcy co najmniej na 52 dni przed dniem przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

4. Jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia, zamawiający może w przypadkach, o których mowa w ust. 2, wyznaczyć krótszy termin składania ofert, z tym że termin ten nie może być krótszy niż 10 dni.

5. Zamawiający może wyznaczyć termin, o którym mowa w ust. 2, krótszy o 5 dni, jeżeli udostępnia specyfikację istotnych warunków zamówienia na stronie internetowej od dnia publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych albo w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej do upływu terminu składania ofert.

Terminy składania ofert zamawiający wyznacza w zaproszeniu kierowanym do wybranych wykonawców. Musi on być jednakowy dla wszystkich wykonawców, zaproszonych do składania ofert. W praktyce w zaproszeniu zamawiający wskazuje datę (co do dnia i godziny), do której oczekuje na złożenie ofert.

Komentowany przepis wyznacza minimalne terminy składania ofert, przy czym ich długość jest uzależniona od wartości zamówienia.

Postępowanie prowadzi się, jeżeli po zaproszeniu do składania ofert złożono co najmniej jedną ofertę niepodlegającą odrzuceniu (art. 93 ust. 1 pkt 1). Jedyna oferta jest wówczas z reguły ofertą najkorzystniejszą. Gdy jednak cena tej oferty przewyższa kwotę, którą zamawiający może przeznaczy na sfinansowanie zamówienia postępowanie unieważnia się. Przy braku ofert niepodlegających odrzuceniu zamawiający unieważnia postępowanie (art. 93 ust. 1 pkt 1).

VI.

Odesłania (art. 53)

Do przetargu ograniczonego stosuje się przepisy art. 45 i 46. Przepis tego artykułu zawiera odesłanie do przepisów dotyczących wadium. Stosuje się je wprost, a nie odpowiednio. Do przetargu ograniczonego nie stosuje się pozostałych przepisów dotyczących przetargu nieograniczonego za wyjątkiem art. 40, który powinien być stosowany odpowiednio. Do przetargu ograniczonego nie stosuje się więc art. 41–44.

 

- 4 -

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin