Jan Matejko - Życiorys.rtf

(4 KB) Pobierz

Jan Matejko
Jan Alojzy Matejko (ur. w czerwcu1838 w Krakowie, zm. 1 listopada 1893 w Krakowie) – malarz polski, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof.

 

W latach 1852-1858 studiował u Władysława Łuszczkiewicza i Wojciecha Stattlera na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, której później był dyrektorem (od 1873). Jego uczniami byli m.in. Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański.

Ojciec malarza, Franciszek Matieyka (Matejko), był Czechem, urodzonym w Roudnicach koło Hradca Králové jako syn chłopski. Przybył do Galicji w charakterze guwernera i nauczyciel muzyki. Początkowo pracował u rodziny Wodzickich w Kościelnikach (dziś część Nowej Huty), a następnie przeniósł się do Krakowa, gdzie poślubił Joannę Karolinę Rossberg (1802-1845), wywodzącą się z polsko-niemieckiej rodziny zamożnych rymarzy. Franciszek był katolikiem, Joanna - protestantką. Matejkowie zamieszkali przy ulicy Floriańskiej w Krakowie.

Jan Matejko w młodości przeżył bombardowanie Krakowa przez Austriaków w 1848 r. oraz powstanie styczniowe. Pod wpływem narodowych klęsk postanowił porzucić malarstwo religijne, które uważał za swoje powołanie, i poświęcił się prawie wyłącznie malarstwu historycznemu. Sama historia była jego obsesją. Nie potrafił o niej pisać ani opowiadać, więc ją malował. Zarzucano mu swobodne podejście do historii. Sam Matejko traktował swoje obrazy jako głos w polemice dotyczącej przeszłości i przyszłości kraju, a nie wyraz ideologii. Drugą pasją Matejki był kraj. Był on zagorzałym patriotą. Dofinansowywał miasto, biednych i kulturę pokazując swoje obrazy za darmo lub przekazując je państwu. Prace jego były od tej pory analizowane w ramach przekazu ideowego.

 

Matejko często umieszczał na swoich płótnach osoby, których w danym miejscu nie było (np. Kołłątaj i gen. Wodzicki na obrazie Bitwa pod Racławicami), bo nie chodziło mu o przedstawienie faktu, lecz danie syntezy historiozoficznej. Mimo krytyki historyków, wiele wydarzeń historycznych w publicznej świadomości funkcjonuje tak, jak przedstawił je na swych dziełach malarz.

Wykształcił wielu malarzy. Najważniejszymi uczniami byli Mehoffer, Wyspiański, Tetmajer i Malczewski, wybitni przedstawiciele polskiego modernizmu. Mimo że Matejko przytłaczał szkołę siłą swojej osobowości, żaden z uczniów nie naśladował mistrza. Jednym z mniej znanych uczniów był Michał Szurowski.

Jego dzieła :

Stańczyk (Stańczyk w czasie balu na dworze królowej Bony gdy wieść przychodzi o utracie Smoleńska) Powstało -1862

Kazanie Skargi - Powstało - 1864r.

Rejtan – Upadek Polski - Powstało - 1866r.             

Unia Lubelska - Powstało - 1869r.

Stefan Batory pod Pskowem - Powstało - 1872r

Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem - Powstało - 1873r

Zawieszenie dzwonu Zygmunta - Powstało - 1874r

Śmierć króla Przemysła II - Powstało - 1875r.

Bitwa pod Grunwaldem - Powstało - 1878r.

Hołd pruski - Powstało - 1880-82r.

Jan III Sobieski pod Wiedniem - Powstało - 1883r.

Wernyhora - Powstało - 1883-84r.

Założenie Akademii Lubrańskiego w Poznaniu - Powstało - 1886r.

Bitwa pod Racławicami - Powstało - 1888r.

Zaprowadzenie chrześcijaństwa - Powstało - 1889r.

Konstytucja 3 Maja 1791 r. - Powstało - 1891r.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin