16. Współpraca przedszkola ze środowiskiem.docx

(15 KB) Pobierz

16. Współpraca przedszkola ze środowiskiem

 

1. Współpraca przedszkola z domem rodzinnym dziecka
              Zmierzając w przedszkolu do integracji wpływów środowiska wychowa­wczego, którego podstawowym komponentem jest dom rodzinny dziecka, trze­ba jasno zdawać sobie sprawę z tego, jakie czynniki w rodzinie wywierają wpływ na rozwój i kształtowanie się podstaw osobowości.
Dobra znajomość środowiska rodzinnego wychowanków jest pier­wszym warunkiem efektywności pracy zarówno z dziećmi, jak i współdziałania z ich rodzicami. Dalsze warunki, które będą omówione w tym rozdziale, polega­ją na uświadomieniu sobie celów tej współpracy, problemów, które powinny być przedmiotem wspólnej troski nauczycieli i rodziców oraz form, jakie powinny przybierać wzajemne ich kontakty.
              Współpraca przedszkola z rodziną ma także szersze znaczenie społeczne jako niezbędny warunek skutecznej działalności tej instytucji. Zadania bowiem, które spełniają rodzice współdziałając z przed-szkolem w wychowaniu dzieci, przyczy­niają się do realizacji ogółu funkcji przedszkola, warunkujących jego udział w upowszechnianiu oświaty i kultury.
              Współpraca ta nie zawsze dotyczy tylko rodziców. Jeżeli dzieckiem zajmują się przede wszystkim dziadkowie lub dorastające rodzeństwo, wówczas ich także trzeba uważać za partnerów. Jeśli do przedszkola trafią dzieci z domów dziecka czy rodzin zastępczych, należy z ich wychowawcami nawiązać bliskie porozu­mienie
              Praca przedszkola w tym zakresie może znaleźć oparcie w wiedzy o rodzinie, jaka współcześnie narasta dzięki badaniom naukowym.


 3. Współpraca przedszkola ze szkołą i innymi instytucjami
              Na pomyślny start dziecka w klasie I składają się zarówno oddziaływania rodziny, przedszkola, jak i szkoły. Z tego właśnie powodu poczynania rodziców i pozostałych instytucji muszą być zintegrowane. Funkcja koordynatora kieru­jącego i odpowiadającego za przygotowanie dziecka do szkoły spoczywa na przedszkolu, stanowiąc jedno z jego głównych zadań.
              Zarówno rodzice jak i przedszkole troszczą się także o zapewnienie dziecku-materialnych warunków nauki. W chwili rozstawania się dziecka z przedszko­lem, według utrwalonego już zwyczaju, komitety rodzicielskie wyposażają siedmiolatki w przybory szkolne, tornistry, książki i piórniki, w stroje gimnasty­czne i inne przybory niezbędne przyszłemu uczniowi, co także stanowi ważny warunek dla prawidłowego przebiegu nauki w szkole.
              Dyrekcje przedszkola i szkoły są w równej mierze odpowiedzialne za wykonanie planu współpracy i za prawidłowe wejście wychowanka przedszkola w rolę ucznia.
Nie wszystkie jednak dzieci, jak wiadomo, osiągają pożądany poziom dojrzałości szkolnej we wszystkich dziedzinach, wymagają porozumienia się przedszkola i szkoły w celu kontynuowania wyrównawczej pracy z nimi.
              Nauczycielki przedszkoli, jasno zdające sobie sprawę z tego do czego przygo­towują swego wychowanka, niejednokrotnie mogą skorzystać z pomocy szkoły. Szkoła może współdziałać z przedszkolem w kształtowaniu pozytywnego nasta­wienia przedszkolaków do przyszłych obowiązków szkolnych. Ten właściwy klimat na pewno będzie tworzyło życzliwe, pogodne przyjęcie odwiedzin dzieci przedszkolnych w szkole, zaproszenie ich na uroczystości szkolne, przedstawie­nia kukiełkowe, dziecięce itp.
              Powszechnie przyjęty jest zwyczaj uroczystego odprowadzania do szkoły dzieci odchodzących z przedszkola.
              Cenne są spotkania nauczycielek przedszkoli na wspólnych konferencjach, na których w połączeniu z hospitacja­mi dokonuje się interpretacji haseł programowych klasy I i przedszkola. Nauczy­cielki przedszkola zainteresowane samopoczuciem i zachowaniem się swoich wychowanków w szkole starają się zobaczyć je choć jeden raz na początku roku szkolnego w ławie szkolnej, natomiast nauczycielki klasy I, chcąc poznać swoich przyszłych uczniów, odwiedzają przy końcu roku szkolnego przedszkola. ,
              Wzajemnemu porozumieniu się służy uczestnictwo dyrektora szkoły w po­siedzeniach rady pedagogicznej przedszkola a dyrektorki przedszkola w posie­dzeniach rad pedagogicznych szkoły. Form wzajemnych kontaktów może być jeszcze o wiele więcej. Ich wzbogacanie zależne jest od inwencji stron współpra­cujących ze sobą.
              W toku współdziałania szkoły z przedszkolem nade wszystko ważne jest jednak przekazywanie wszelkich informacji dotyczących dzieci przechodzących z przedszkola do szkoły, ich sytuacji rodzinnej, co zawarte jest w karcie dziecka: nie może to być w żadnym przypadku kształtowanie opinii o dziecku, lecz przekazanie nauczycielowi klasy I wiadomości ułatwiających trafny dobór spo­sobów oddziaływania pedagogicznego, a tym samym wspomagających niwelo­waniu progu instytucjonalnego między szkołą i przedszkolem.

              Pełna realizacja zadań wychowawczych przedszkola wymaga także współ­pracy i współdziałania z wieloma instytucjami znajdującymi się w środowisku lokalnym, a więc:
- ze służbą zdrowia (Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, ośrodkiem zdro­wia, punktami PCK, z pogotowiem ratunkowym);
- z instytucjami wychowującymi (żłobkiem, domem dziecka, poradnią wychowawczo-zawodową, domem kultury itp.);
- z zakładami pracy, a szczególnie z zakładem opiekuńczym;
- z organizacjami młodzieżowymi;
- z organizacjami społecznymi działającymi w środowisku (TPD, Ligą Kobiet Polskich, TKKS, TWP, Kołem Gospodyń Wiejskich, Praktyczną Panią itp.);
- organami porządku publicznego (MO, Inspektorem Ruchu Drogowego, opiekunami społecznymi itp.).
 

              Korzyści z tak szeroko zakrojonych kontaktów - - czasem doraźnych a czasem długotrwałych - - są obustronne i zostały bliżej przedstawione w różnych rozdziałach tej książki.
              Bogate są doświadczenia znane na gruncie praktyki wychowania przed­szkolnego, kiedy dzieci odwiedzając zakłady pracy po raz pierwszy w swoim życiu mogą zetknąć się z pracą ludzi dorosłych, obserwują maszyny i urządzenia czyniące ją lżejszą. Dzieci zaczynają wówczas lepiej się orientować w najbliższym środowisku, co wpływa na poszerzenie zasobu ich pojęć o otaczającym świe­cie. Wzbogacają się ich przeżycia i uczucia patriotyczne, gdy oglądają statki w polskich portach, zwiedzają muzeum sztuki regionalnej itp.
              Troskę o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci dzielą z przedszkolami instytucje służby zdrowia. Organizacje młodzieżowe współdziałają w konserwacji urzą­dzeń, pomocy pedagogicznych, w urządzeniu ogrodów, placów zabaw. Do różnych instytucji można się zwrócić o przysłanie prelegentów na zebrania rodzicielskie, a do TPD zwłaszcza w tych przypadkach, gdy chodzi o indywi­dualną pomoc dla dzieci.
Na rzecz swego środowiska świadczą także przedszkola. W małych mia­stach, wsiach włączają się do udziału w uroczystościach (dożynki, Międzynaro­dowy Dzień Kobiet, Dzień Nauczyciela). Dzieci przedszkolne prezentują swoje umiejętności: wygłaszają wierszyki, śpiewają piosenki, prezentują zabawy ryt­miczne, ćwiczenia ruchowe itp. (Zachować przy tym należy wskazania podane w rozdziale o uroczystościach przedszkolnych).
              Przy tych wartościowych spotkaniach małych dzieci z osobami dorosłymi trzeba pamiętać o szkodliwości organizowania z małymi dziećmi różnego rodza­ju festiwali, olimpiad, turniejów. Z wielu względów niedopuszczalne jest naśla­downictwo niewłaściwych dla małych dzieci wzorców. Otóż długie, nużące przygotowanie podobnych imprez przekracza wytrzymałość nerwową dziecka w wieku przedszkolnym. Z reguły tak pomyślanym pokazom towarzyszą popi­sy, kreowani są zwycięzcy, których w życiu późniejszym może spotkać wielkie rozczarowanie, gdyż przestają być najlepszymi z braku autentycznych zdolności bądź też wytrwałości niezbędnej, aby nadal utrzymać tytuł gwiazdy.
              Przedszkole nie może schlebiać ani próżności rodzicielskiej, która chętnie przyjmuje informacje o niezwykłości swego dziecka, ani też ulegać naciskom osób postronnych, które nie rozumiejąc istoty pracy przedszkoli, chcą oceniać jego wartość na podstawie liczby szkodliwych dla małych dzieci imprez.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin