Artur Drębkowski ipet.doc

(114 KB) Pobierz
Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny IPET

 

 

 

 

 

 

 

Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny IPET

 

 

 

 

ARTUR DRĘBKOWSKI

 

 

 

 

Dane ucznia/dziecka

Imię i nazwisko

Artur Drębkowski

Dane szkoły/placówki

Nazwa i adres

 

 

Gimnazjum Publiczne Nr 2

Ostrów Maz. 07-300 ul. Grota Roweckiego 6

Oznaczenie klasy/grupy

 

IA Gimnazjum

Podstawa opracowania programu

 

nr i data wydania orzeczenia

44.2013

19.06.2013

z uwagi na:

(podkreślić właściwe)

upośledzenie w stopniu lekkim

Dane dotyczące programu

Data opracowania

 

15.09.2013

Czas realizacji programu

 

13/14

Wielospecjalistyczna  Ocena Poziomu Funkcjonowania Ucznia

Informacje zebrane od rodziców

 

Dziecko nie sprawia trudności wychowawczych. Nie ma motywacji do nauki. Uczy się niechętnie.

Diagnoza psychologiczna

 

 

 

Aktualny poziom inteligencji mieści się w granicach upośledzenia umysłowego w stopniu lekkim. Sfera bezsłowna istotnie przewyższa słowną. Rozwój nie jest harmonijny. Dziecko dysponuje ograniczonym zakresem wiedzy ogólnej, ma bardzo wąski zakres słów i pojęć. Myślenie logiczne nie jest zaburzone, upośledzone myślenie abstrakcyjne  wpływa  negatywnie na tempo i zakres zdobywanej wiedzy. W stosunku do poprzedniego badania nastąpiła poprawa  w funkcjonowaniu procesów orientacyjnych (wzmocniła się koncentracja uwagi, powiększyła pojemność bezpośredniej pamięci). W obszarze inteligencji niewerbalnej , na poziomie niższym od możliwości dziecka , ukształtowały się procesy spostrzegania istotnych dla całości szczegółów.  Zakłócona jest sfera emocjonalno- motywacyjna. Obniżona samoocena hamuje wchodzenie w relacje międzyrówieśnicze, obniża motywacje do nauki. Dziecko zna normy społecznie akceptowane, są one uwewnętrznione na miarę jego możliwości.

Diagnoza pedagogiczna

 

 

Badaniem pedagogicznym i na podstawie dokumentacji stwierdzono , że dziecko prawidłowo funkcjonuje w klasie integracyjnej szkoły ogólnodostępnej. Uczeń prawidłowo odwzorowuje kształty liter i cyfr, łączy litery w wyrazy i zachowuje prawidłowe odstępy.  Poprawnie utrzymuje się w liniaturze, czyta przygotowane teksty i rozumie ich ogólny sens. Liczy w pamięci i na konkretach. Wykonuje operacje na osi liczbowej. Wykonuje działania z przekroczeniem progu dziesiątkowego. Czyta samodzielnie, ale z licznymi zniekształceniami brzmienia i znaczenia wyrazów. Proces socjalizacji przebiega z nieznacznymi problemami, poddającymi się działaniom korekcyjnym.

Diagnoza logopedyczna

Stwierdzono liczne substytucje spółgłosek, elizje. Przeciętny jest poziom sprawności motorycznej aparatu artykulacyjnego, obecne błędy w zakresie różnicowania głosek z szeregu szumiących i syczących. Niski poziom sprawności językowej.

Obserwacje nauczycieli

Chłopiec jest grzecznym uczniem. Pracuje chętnie, ale wymaga powtórzenia polecenia lub dodatkowego wyjaśnienia zadania. Ma niski poziom graficzny pisma. Nie pisze samodzielnie lecz odwzorowuje teksty.

Informacje o stanie zdrowia

(przykładowe źródła: dokumentacja medyczna, lekarz, pielęgniarka, rehabilitant)

Sprawność fizyczna bardzo dobra. Wynik aktualnie przeprowadzonego badania psychologiczno - pedagogicznego stwierdza upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim, co ogranicza przyswajanie wiadomości i umiejętności określonych podstawą programową kształcenia ogólnego.

Inne źródła informacji

Z obserwacji wychowawcy wynika, że dziecko stosuje się do norm obowiązujących w szkole, mówi prawdę, jest grzeczny i koleżeński.

PODSUMOWANIE

(ocena funkcjonowania ucznia w różnych obszarach)

 

 

Mocne strony

Słabe strony

Rozwój fizyczny (w tym motoryka duża i mała, funkcjonowanie zmysłów, stan zdrowia)

Ogólny stan zdrowia dobry.

Motoryka duża i mała – bez zaburzeń.

 

Funkcjonowanie poznawcze

 

 

 

 

 

 

 

Myślenie logiczne nie jest zaburzone, W stosunku do poprzedniego badania nastąpiła poprawa  w funkcjonowaniu procesów orientacyjnych (wzmocniła się koncentracja uwagi, powiększyła pojemność bezpośredniej pamięci).

Aktualny poziom inteligencji mieści się w granicach upośledzenia umysłowego w stopniu lekkim. Dziecko dysponuje ograniczonym zakresem wiedzy ogólnej, ma bardzo wąski zakres słów i pojęć. Ma słabe umiejętności szkolne. Upośledzone myślenie abstrakcyjne  wpływa  negatywnie na tempo i zakres zdobywanej wiedzy. W obszarze inteligencji niewerbalnej, na poziomie niższym od możliwości dziecka, ukształtowały się procesy spostrzegania istotnych dla całości szczegółów. 

Emocje
i motywacja

 

 

 

Pozytywne nastawienie do rówieśników.

Zakłócona jest sfera emocjonalno- motywacyjna. Obniżona samoocena hamuje wchodzenie w relacje międzyrówieśnicze, obniża motywacje do nauki.

Funkcjonowanie społeczne

 

 

 

 

 

Dziecko zna normy społecznie akceptowane.  Proces socjalizacji przebiega z nieznacznymi problemami, poddającymi się działaniom korekcyjnym.

 

Komunikacja

 

 

 

 

 

 

Liczne zniekształcenia brzmienia i znaczenia wyrazów utrudniają komunikację z kolegami.

Szczególne uzdolnienia

 

 

Jest bardzo sprawny fizycznie. Lubi grać w piłkę nożną.

CELE



Edukacyjne

Terapeutyczne

Ogólne

 

 

 

 

Wyposażenie ucznia w wiedzę i umiejętności dostosowane do potrzeb i możliwości psychofizycznych ucznia.

Z dostosowań opisanych przez nauczycieli

 

Usprawnianie zaburzonych funkcji (stymulowanie czynników werbalnych inteligencji, wspieranie komunikacji z rówieśnikami, dbałość o rozwój sfery emocjonalnej i społecznej),

usprawnianie komunikacji,

pomoc w odzyskaniu właściwej samooceny,

Podnoszenie motywacji do przezwyciężania trudności szkolnych.

Szczegółowe

 

 

 

Praca nad artykulacją głosek. Poszerzenie zasobów słownictwa w celu usprawnienia wypowiedzi ustnych. Podniesienie poziomu czytania i pisania. Wyrównywanie poziomu wiadomości i umiejętności w ramach zespołu dydaktyczno wyrównawczego. Udostępnienie tekstów...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin