FRYCEK_I_FORTEPIAN.doc

(129 KB) Pobierz
Typ szkoły (placówki): Przedszkole

 

 

 

 

FRYCEK I FORTEPIAN

 

 

 

Typ szkoły (placówki):  Przedszkole

Etap kształcenia: Wychowanie przedszkolne – dzieci 5-letnie

Rodzaj zajęć: Tygodniowy plan pracy – zajęcia w ramach podstawy programowej

 


PONIEDZIAŁEK

Temat tygodniowy: FRYCEK I FORTEPIAN

Temat zajęć: CHŁOPIEC TAKI JAK MY

Wymiar czasu: ZAJĘCIA W RAMACH PODSTAWY PROGRAMOWEJ – ok. 2*20min, POMIĘDZY ZAJĘCIAMI ZABAWY DOWOLNE, ZABAWY RUCHOWE LUB SPACER

Cele kształcenia:

·                                              cel ogólny: zapoznanie dzieci z postacią Fryderyka Chopina i rozwijanie zainteresowania  jego muzyką

·                                              cele szczegółowe:

- słucha uważnie czytanego tekstu

- wypowiada się na określony temat

- wie kim był Fryderyk Chopin i na jakim instrumencie grał

- wyodrębnia głoski w nagłosie w prostych wyrazach

- potrafi zdrobnić podany wyraz

- słucha uważnie prezentowany utwór muzyczny

- określa nastrój muzyki

- rozwija kreatywności poprzez improwizację ruchową do muzyki

- rozwija zainteresowania twórczością plastyczną

Metody kształcenia: czynna, oglądowa, słowna

Formy organizacyjne pracy uczniów: zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: tekst opowiadania M.Kędziorzyny, nagrania muzyki Chopina, albumy, pocztówki, monety, ilustracje związane z Chopinem, wstążki, farby akrylowe, pędzle, kartki, fartuszki

Obszary podstawy programowej: 14.5, 14.6, 9.2, 8.4, 8.3

Czas trwania zajęć: ok. 2*20min

 

Przebieg zajęć

a)

1.                   Powitanie: wspólne recytowanie wierszyka i wykonywanie czynności w nim występujących: „Robimy kółeczko, okrągłe jajeczko, tupiemy, klaszczemy, siadamy i nie gadamy”. Podanie tematu zajęć – zapoznanie z postacią chłopca, który wyrósł na bardzo znaną postać, przedstawienie go jak Frycek.

2.                   Dzieci słuchają opowiadania czytanego przez N: „Opowieść o zbójcach” wg Marii Kędziorzyny.

3.                   Po wysłuchaniu opowiadania dzieci odpowiadają na pytania N:

- jak miał na imię chłopiec z opowiadania?

- w co bawiły się dzieci?

- czy ta zabawa była bezpieczna i podobała się opiekunowi?

- kto pomógł uspokoić dzieci?

- w jaki sposób?

- jaki instrument wykorzystał chłopiec?

4.                   Zabawa ruchowa „Idą zbójcy” – z wykorzystaniem frag, muzyki Chopina, na mocne dźwięki dzieci szybko biegają, na ciche skradają się na paluszkach.

5.                   „Fryderyk Chopin” – przybliżenie dzieciom postaci poprzez podanie kilku ciekawostek z jego życia z wykorzystaniem albumu na jego temat oraz prezentację ilustracji Chopina oraz fortepianu, zachęcanie do swobodnych spostrzeżeń na temat ilustracji.

6.                   „F jak Fryderyk, f jak fortepian” – zabawa dydaktyczna, N prosi dzieci, by zastanowiły się jaką głoskę słychać na początku tych wyrazów (głoska w nagłosie)
i wymyśliły jak największą ilość słów rozpoczynającą się od głoski „f”.

7.                   Fryderyk - Frycek” – zabawa twórcza, N prosi dzieci, by wyszukały zdrobnienia do podawanych imion: Katarzyna, Mikołaj, Joanna, Julia, Juliusz….itd. Każde z dzieci zdrabnia także swoje imię dzieląc je na sy-la-by równocześnie klaszcząc.

8.                   Podziękowanie i zakończenie zajęć.

 

b)

  1. „Walc” - N prosi dzieci by usiadły wygodnie, kto chce może nawet zamknąć oczy.
    N włącza dzieciom utwór F.Chopina „Walc”, N pyta dzieci na jakim instrumencie zagrany był ten utwór.
  2. Próby określenia nastroju muzyki, dzieci odpowiadają na pytania N

- czy muzyka była wesoła czy smutna?

- czy jakiś fragment utworu się powtarzał?

- o czym mogła opowiadać ta muzyka?

  1. „Taniec wstążek” - zabawa ruchowa do utworu, N ponownie puszcza nagranie rozdając dzieciom wcześniej wstążki, zachęca do swobodnego tańca.
  2. „Malowanie muzyki” - N proponuje dzieciom namalowanie ilustracji do wysłuchanego utworu farbami akrylowymi przy stoliczkach, w czasie pracy dzieci słuchają utworu.
  3. Po skończonej pracy dzieci organizują wspólnie z N wystawę i porządkują miejsca pracy. Chętni wypowiadają się n/t malunków.

 


WTOREK

Temat tygodniowy: FRYCEK I FORTEPIAN

Temat zajęć: FRYCEK W KRAINIE MUZYKI

Wymiar czasu: ZAJĘCIA W RAMACH PODSTAWY PROGRAMOWEJ – ok. 2*20min, POMIĘDZY ZAJĘCIAMI ZABAWY DOWOLNE, ZABAWY RUCHOWE LUB SPACER Cele kształcenia:

·                                              cel ogólny: wzbogacenie zasobu słownictwa  o wyrazy: nuty, pięciolinia, klucz wiolinowy, pauza oraz rozwijanie zainteresowań światem muzyki a także utrwalenie umiejętności przeliczania w zakresie 8

·                                              cele szczegółowe:

- uważnie słucha dłuższego tekstu

- zna znaczenie słów nuty, pięciolinia, klucz wiolinowy, pauza

- rozwija motorykę małą

- bierze udział w zabawie

- rozwija percepcję wzrokową i słuchową

- liczy w zakresie 8

Metody kształcenia: czynna, oglądowa, słowna

Formy organizacyjne pracy uczniów: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: tekst opowiadania L.Bajkowskiej, szablony nut, pięciolinii, klucza wiolinowego, kartki A5 z kluczem wiolinowym, ilustracja Wróżki Pauzy wg M.Wieczorek, nagrania muzyki Chopina, emblematy z znakami muzycznymi, 5 skakanek, karta pracy

Obszary podstawy programowej: 14.3, 14.5, 13.1, 13.2, 8.4, 4.2

Czas trwania zajęć: ok. 2*20min

 

Przebieg zajęć

a)

1.                   Powitanie zabawą "Łańcuszek życzliwych słów". Wszyscy siadają w kręgu na dywanie. Zabawa polega na wzajemnym przekazywaniu sobie miłych i serdecznych słów.
N rozpoczynając zabawę do dziecka po swojej lewej lub prawej stronie mówi coś miłego: np.- Masz ładny uśmiech. Miło ciebie zobaczyć. Lubię z Tobą rozmawiać. Jesteś fajnym kolegą. Ma pani ładną sukienkę. Do twarzy pani w tym kolorze. Jesteś  sympatyczna, Ładnie rysujesz itp. Jeden drugiemu przekazuje życzliwe słowa, aż "łańcuszek" zatoczy cały krąg i wróci do osoby rozpoczynającej zabawę. N mówi dzieciom, że miłe słowa zaprowadzą je do równie miłego świata – do krainy muzyki. Żeby się jednak tam nie zgubić potrzebujemy przewodnika – kogo wczoraj poznaliśmy? Czy Frycek będzie dobrym przewodnikiem w krainie muzyki? Dlaczego?

2.                   „Zaczarowane pianino” -  N opowiada dzieciom o świecie muzyki i jego mieszkańców na podstawie książki L.Bajkowskiej „Zaczarowane pianino”.

3.                   „Nutki, czyli mieszkańcy świata muzyki” - Frycek – przewodnik/N/ przedstawia mieszkańców krainy muzyki i podkreśla, że każda nutka jest bardzo ważna, gdyż każda jest potrzebna, żeby zagrać melodię. Dzieci oglądają różne rodzaje nutek i przyczepiają je na tablicę. Można podawać nazwy nutek – ósemka, półnuta itp.

4.                   „Drabinka dla nutek czyli pięciolinia” - Frycek – przewodnik przedstawiam obrazek pięciolinii – dzieci próbują odgadnąć skąd nazwa pięciolinia, wspólne przeliczanie linii
i utworzenie na tablicy dużej pięciolinii, chętne dzieci umieszczają na niej nutki, zwrócenie uwagi na fakt, że nutki potrafią siedzieć zarówno na szczebelkach – liniach, jak i na pustych polach pomiędzy liniami.

5.                   „Pan Klucz Wiolinowy” – Frycek przewodnik/N/ zapoznaje dzieci z kolejną ważną postacią w świecie muzyki, Pan Klucz Wiolinowy dba by nutki zawsze ustawiały się
w porządku, dlatego zawsze staje przed nimi i ich pilnuje. Dzieci umieszczają go na początku pięciolinii na tablicy.

6.                   „Pan Klucz” – N prezentuje dzieciom sposób pisania klucza i rozdaje kartki A5
z narysowanym kluczem wiolinowym, prosi dzieci by wodziły palcem po jego śladzie, próby zarówno lewą jak i prawą ręką.

7.                   „Wróżka Pauza” – Frycek – przewodnik/N/ przedstawia dzieciom Wielką Damę, która gdy tylko się gdzieś w świecie muzyki pojawia sprawia, że wszyscy milkną na chwilę. Postać jest prezentowana jako ilustracja - wróżka, z sukni której wysypują się różnego rodzaju pauzy – ilustracja M.Wieczorek do książki „Zaczarowane pianino”. Dzieci mówią z czym się im one kojarzą, co przypominają swoim kształtem.

8.                   „Idzie Wróżka Pauza” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem żywego utworu F.Chopina, w czasie odtwarzania nagrania dzieci biegają wesoło po sali, na hasło wróżka idzie i uciszenie nagrania dzieci nieruchomieją jak pomniki.

9.                   Podsumowanie: Frycek – przewodnik/N/ przypomina wspólnie z dziećmi poznane postacie ze świata muzyki – nuty, drabinka – pięciolinia, klucz wiolinowy i wróżka pauza. Chętne dzieci nazywają  kolejne postacie wskazując je na tablicy i określają ich zadania
w krainie muzyki. 

 

 

b)

1.                   „Co potrafię zrobić” - dzieci siedzą w kole, N rozdaje dzieciom parzyste ilości emblematów: klucze wiolinowe, różnego rodzaju pauzy, nuty, pięciolinia, dzieci zawieszają je sobie na szyję. N prosi  wybrane dzieci, by wstały i powiedziały, co potrafiłyby robić, gdyby były postacią z emblematu.

2.                   „Szukam pary” - dzieci w czasie odtwarzania spokojnego utworu Chopina spacerują po sali, kiedy muzyka milknie musza odszukać swoją parę z takimi samym emblematem, po kilku zatrzymaniach dzieci zamieniają się między sobą emblematami i zabawa trwa dalej.

3.                   „Kto wskoczy na pięciolinię?” – Frycek /N/ zaprasza wybrane dzieci – emblematy na pięciolinię – ułożone na dywanie skakanki. Zadaniem wybranego dziecka będzie policzenie ile postaci jest na pięciolinii. Zabawa z przeliczaniem, dodawaniem i odejmowaniem
w zakresie 8.

4.                   „Klucz wiolinowy” – rysowanie ołówkiem po śladzie w ramach pięciolinii kluczy wiolinowych.

 

 

 

 


ŚRODA

Temat tygodniowy: FRYCEK I FORTEPIAN

Temat zajęć: GDZIE MIESZKA FRYCEK – ZWIEDZAMY WARSZAWĘ

Wymiar czasu: ZAJĘCIA W RAMACH PODSTAWY PROGRAMOWEJ – 2*20min, POMIĘDZY ZAJĘCIAMI ZABAWY DOWOLNE, ZABAWY RUCHOWE LUB SPACER Cele kształcenia:

·                                              cel ogólny: pogłębienie wiedzy na temat życia Fryderyka Chopina oraz utrwalenie wiadomości n/t stolicy naszego kraju, rozwijanie sprawności ruchowej

·                                              cele szczegółowe:

- zna najważniejsze zabytki stolicy

- przestrzega ustalonych zasad postępowania i zachowania w grupie

- rozwija percepcję wzrokową

- rozwija percepcje słuchową – powtarza usłyszany rytm

- czerpie radość z samodzielnie rozwiązanego zadania

- zna melodię narodowego tańca - poloneza

- rozwija wyobraźnię

- bierze udział w zabawach ruchowych

Metody kształcenia: czynna, oglądowa, słowna

Formy organizacyjne pracy uczniów: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: lista obec...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin