Termoregulacja i nerka.doc

(47 KB) Pobierz
CAŁKOWITA WODA ORGANIZMU TBW- jest podzielona na 3 przestrzenie

CAŁKOWITA WODA ORGANIZMU TBW- jest podzielona na 3 przestrzenie

*płyn wewnątrzkomórkowy ICF 2/3 TBW

*płyn zewnątrzkomórkowy ECF 1/3 TBW: śródmiąższowy, osocze, płyn w naczyniach chłonnych

*płyn transkomórkowy TUF: jamy opłucne, osierdzie, ucho, przewód pokarmowy, gałka oczna, płyn mózgowo – rdzeniowy

ELEKTROLITY

Sód: w organizmie znajduje się ok. 60 mmol/kg. Ponad połowa sodu w organizmie znajduje się w płynie zewnątrzkomórkowym, występuje również w płynie wewnątrzkomórkowym oraz w kościach stanowi tzw. sód wymienny 42mmol. Pozostałe 18mmol stanowi sód niewymienny związany z tkanką kostną.

Potas: występuje w płynie wewnątrzkomórkowym w ilości ok. 42 mmol/kg. Prawie cały potas występuje w formie wymiennej. W osoczu znajduje się w ilości 4 mmol/kg. Podwojenie się ilości potasu w osoczu może być przyczyną śmierci. Natomiast zwiększenie jonów potasu w płynie wewnątrzkomórkowym powoduje utratę pobudliwości komórek mięśniowych zwłaszcza Mięśnia sercowego i komórek nerwowych.

Wapń – w organizmie znajduje się około 400mmol/kg. W 99% jest to wapń zmagazynowany w tkance kostnej. Pozostały 1% wapnia znajduje się w płynie zewnątrz komórkowym (ECF) i w komórkach. Prawidłowe stężenie wapnia zjonizowanego w osoczu ma istotne znaczenie dla czynności wszystkich komórek, szczególnie dla komórek tkanek pobudliwych i komórek gruczołowych. Jony Ca2+ są drugim przekaźnikiem informacji wewnątrz komórkowej dzięki aktywacji wielu enzymów. Zmagazynowany w tkance kostnej wapń tworzy dwie pule:

*pule wapnia łatwo wymienialnego – 500 mmol wymienia się w ciągu doby pomiędzy tkanką kostna i płynem zewnątrz komórkowym.

*pule wapnia niewymienialnego – w tkance kostnej podlega również wymianie, ale znacznie wolniej. U ludzi dorosłych polowa wapnia z tej puli wymienia się w ciągu 3-5 lat

Magnez – znajduje się w ilości około jednego mola z tego połowa występuje w tkance kostnej druga zaś w płynach ustrojowych: zewnątrz komórkowym (ECV) i wewnątrz komórkowym (ICF). Magnez występuje w osoczu o stężeniu o połowę mniejszym w stosunku do wapnia. W płynie wewnątrz komórkowym (ICF) stężenie magnezy jest 10 razy większe niż w osoczu. Jony magnezowe współzawodniczą z jonami wapniowymi działając antagonistycznie w stosunku do nich.

Jony magnezowe hamują:

*aktywność ATP – azową miozyny

* uwalnianie jonów wapniowych ze zbiornika siateczki sarkoplazmatycznej

* otwieranie kanałów potasowych w błonie komórkowej i kanałów wapniowych po przez receptory NMDA dla aminokwasów pobudzających.

 

 

Chlor – znajduje się w około 33 mmol/ kg. W 70% znajduje się w osoczu i płynie tkankowym. Pozostałe 33% występuje w tkance łącznej we włóknach kolagenowych oraz w komórkach. Najwięcej jonów chlorkowych zawierają erytrocyty.

DROGI I SPOSOBY UTRATY WODY I ELEKTROLITÓW:

*moczem wydalanym przez nerki

*z potem wydzielanym przez gruczoły potowe

*z powierzchni skóry w wyniku parowania

*z kałem przez przewód pokarmowy

*prze płuca z powietrzem wydychanym

PRZEPŁYW KRWI PRZEZ NERKI: przez nerki przepływa w spoczynku 1.08 L/min krwi, co stanowi 20% pojemności minutowej serca. Do kłębuszków krew dopływa przez tętniczki doprowadzające i odpływa przez tętniczki odprowadzające. Komórki błony mięśniowej tętnic nerkowych kurczą się pod wpływem impulsacji przewodzącej przez współczulne nerwy nerkowe i uwalniają noradrenaline. Skurcz błony mięśniowej tętnic zmniejsza przepływ krwi przez nerki i przez naczynia kłębuszków nerkowych. Niektóre związki w prowadzone do osocza krwi np. kwas para-aminohipurowy, przepływając przez nerki zostają w nich prawie całkowicie wychwytywane i wydalane z moczem. Osocze krwi przepływające przez nerki prawie całkowicie „oczyszcza się” z tych związków. Efektywny przepływ krwi przez nerki ERPF obliczany na podstawie klirensu dla PAH wynosi około 625 ml/min. Znając wartość, ERPF oraz wskaźnik hematokrytu łatwo obliczyć efektywny przepływ krwi przez nerki ERBF. Część krwi około 10% przepływającej przez nerki pomija nefrony przez co nie podlega oczyszczeniu. Dlatego też całkowity przepływ krwi przez nerki – TRBF jest średnio o 10% większy od wartości ERBF. Całkowity

REGULACJA CZYNNOŚCI NEREK – W każdej nerce człowieka znajduje się około 1 milion nefronów. Prawidłowa czynności wydalnicza nerek jest zachowana, kiedy nie mniej niż 30% nefronów jest w pełni sprawna.

Czynność nerek wiąże się z:

*tworzeniem moczu, z którym usuwane są z organizmu metabolity i nadmiar płynów i elektrolitów

*wydzielanie do krwi związków biologicznie czynnych.

Z tworzeniu się moczy biorą udział wszystkie odcinki nefronu oraz kanaliki nerwowe zbiorcze.

Tworzenie się moczu związane jest z trzema procesami:

1.                   filtracją kłębuszkowi

2.                   resorpcją kanalikową

3.                   sekrecją kanalikową

FILTRACJA KŁĘBUSZKOWI GFR: można oznaczyć w prowadzając do krwi substancje niepodlegające resorpcji lub sekrecji kanalikowej. Taką substancję egzogenną niewchłaniającą się i niewydzielaną w kanalikach jest wielocukier insulina. Klireus nerkowy – ilość ml osocza oczyszczonego z danej substancji w ciągu minuty. Wskaźnik oczyszczania osocza w ml/min

CX = UIN*V/PX

UIN – stężenie inuliny w moczu

V – objętość moczu wydalana przez nerki w ciągu minuty

Pxstężenie … w osoczu w mg/ml osocza

RESORPCJA I SEKRECJA KANALIKOWA – są to zasadnicze funkcje części bliższych i dalszych kanalików nerkowych.

Resorpcja kanalikowama charakter:

*resorpcji biernej zgodnie z gradientem stężenia i potencjału elektrycznego

*resorpcji czynnej zachodzącej wbrew gradientom

Do związku, które są w kanalikach wchłaniane biernie wraz z wodą należą mocznik i jony chlorkowe.

Związki resorbowane czynnie dzielą się na związki, których maksymalna wchłanialność ograniczona jest:

*stężeniem

*stężeniem i czasem wchłaniania.

Największe stężenie tych związków przesączy kanalikowym, przy którym ulegają one jeszcze całkowitej resorpcji w kanalikach nerkowych określa wartość Tm. Wartość ta określa maksymalną ilość danej substancji jaka może być resorbowana w ciągu jednej minuty.

Sekrecja kanalikowa przez komórki nabłonka wydzielanych jest do światła kanalików wiele związków endogennych i egzogennych. Wydzielanie każdego z tych związków odbywa się na zasadzie jednego z trzech mechanizmów:

*biernego wydzielania, czyli dyfuzji zgodnej z gradientem stężeń.

*aktywnego wydzielania o bezwzględnie ograniczonej najwyższej pojemności wydzielniczej.

*aktywnego wydzielania, którego pojemność jest zależna od gradientu stężenia i czynnika czasu

WYDALANIE MOCZU mocz wydostający się z kanalików nerkowych zbiorczych gromadzi się w miedniczce nerkowej. Na wskutek ruchów perystaltycznych moczowodu porcje moczu przemieszczone są z miedniczki nerkowej do pęcherza moczowego. Na wskutek zwiększonego ciśnienia w pęcherzu moczowym i rozkurczu w zwieraczu mocz zostaje wydalony przez cewkę moczową na zewnątrz. U ludzi dorosłych wydalanie moczu z pęcherza moczowego jest czynnością dowolną. Wypełnienie pęcherza moczowego 250 – 300 ml moczu pobudza receptory w ścianie pęcherza moczowego, wywołuje inpulsacje aferentną przewodzoną przez drogi rdzeniowo-wzgórzowe i następnie z wzgórza do pól czuciowych w korze mózgu. Czucie to nasila się po dalszym zwiększeniu objętości moczu w pęcherzu do 400 – 500 ml.

ZAGĘSZCZENIE MOCZUczynniki wpływające na zagęszczenie moczu

Wazopresyna krążąca we krwi aktywuje enzym ceklazęadenylową w komórkach nabłonka części dalszej kanalików nerwowych. Pod wpływem tworzącego się w tych komórkach cyklicznego AME woda zostaje również resorbowana w części dalszej kanalików nerkowych. W następstwie postępującej resorpcji wody w kanalikach nerkowych tylko jeden procent wody przefiltrowanej w kłębuszkach nerkowych podlega ostatecznie wydaleniu z moczem.

Po wypiciu dużych ilości płynów hipotonicznych ciśnienie osmotyczne osocza obniża się, uwalnianie wazopresyny z części nerwowej przysadki zostaje zahamowane i następuje jureza wodna charakteryzująca się wydalaniem dużych ilości hipotonicznego moczu.

Wprowadzenie do organizmu związków nie wchłaniających się w kanalikach nerkowych powoduje że więcej wody jest zatrzymywane w ich świetle. W wyniku tego dochodzi do wydalania zwiększonej objętości moczu – diuradiureza ostateczna.

WYTWARZANIE CIEPŁA PRZEZ ORGANIZM – w organizmie zależy od:

*podstawowej przemianie materii związanej ze spoczynkową czynnością wszystkich komórek i narządów niezbędnych do utrzymania organizmu przy życiu.

*prace mięśni szkieletowych w czasie poruszania się

* czynności przewodu pokarmowego związanej z trawieniem i wchłaniania pokarmów.

Nadmiar ciepła wytworzonego w organizmie jest odprowadzany do otoczenia, jak również niedobór ciepła uruchamia fizjologiczne mechanizmy zwiększające jego wytwarzanie.

WYDALANIE CIEPŁA PRZEZ ORGANIZM – organizm traci ciepło w stosunku do otoczenia o niższej temperaturze przez:

*skórę (promieniowanie, przewodnictwo i pocenie się)

*układ oddechowy (z wydychanym powietrzem)

podwyższenie temperatury krwi dopływającej do pod wzgórza do ośrodka termoregulacji powoduje pobudzenie termodetektorów i przyspiesza utratę ciepła co zachodzi w wyniku:

*rozszerzenia naczyń skórnych i wydzielania potu przez gruczoły potowe

*przyspieszenia pracy serca i pogłębiania oddechów

*pobudzenia ośrodka hamującego drżenia mięśniowe w śródmózgowiu

OŚRODEK TERMOREGULACJI – znajduje się w części przedniej pod wzgórza, działa na zasadzie termostatu kontrolując inne ośrodki. Obniżenie temperatury krwi przepływającej przez podwzgórze hamuje, termodetektory co powoduje zwiększone wydalanie ciepła lub zmniejszoną jego utratę za pośrednictwem:

*ośrodka wyzwalającego drżenie mięśniowe

*ośrodków kontrolujących układ współczulny – pobudzenie układu współczulnego powoduje wydzielanie się z zakończeń neuronów zwojowych noradrenaliny

*ośrodków kontrolujących wydzielanie gruczołów do krewnych – z rdzenia nadnerczy wydziela się adrenalina przyspieszająca metabolizm glukozy

*hormonów gruczołu tarczowego – dłużej trwające obniżanie średniej temperatury otoczenia powoduje stałe zwiększenie metabolizmu wewnątrz komórkowego organizmie

*ośrodka naczyniowego – naczynia skórne zwężają się i zmniejsza się utrata ciepła przez skórę

 

 

 

GORĄCZKA – termo detektory w podwzgórzu pod wpływem wytwarzanych miejscowo prostagladyn stają się mniej wrażliwe na podwyższoną temperaturę krwi. Termostat biologiczny przestawia się na wyższą temperaturę krwi co powoduje podwyższenie temperatury czyli gorączkę.

                         

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin