Jak spradzić niwelator.docx

(33 KB) Pobierz

Jak sprawdzić niwelator? krok po kroku.

  1. Rozkładamy statyw w połowie odległości od 2 łat.
  2. Wydłużamy nogi do żądanej wysokości.
  3. Przykręcamy niwelator spodarką do statywu za pomocą śruby sercowej.
  4. Regulujemy poziom najpierw wstępnie nogami statywu, wbijamy nogi do ziemi, lub dociskamy do podłoża, następnie 3 śrubami przy spodarce regulujemy położenie pęcherzyka w libelli okrągłej/pudełkowej(dokładność do 6")
  5. W przypadku niwelatora libellowego(Carl Zeiss Jena Ni 030) za pomocą libelli rurkowej/niwelacyjnej ustawiamy dokładny poziom kręcąc śrubą elewacyjną, zerkamy na lewą stronę lunety w okienko obok okularu, i kręcimy tak długo póki 2 części paraboli nie połączą się w jedną całość(parabolę). W przypadku niwelatorów samopoziomujących robi to za nas kompensator.
  6. Za pomocą muszki i szczerbinki, lub prawej krawędzi w Ni 025, celujemy wstępnie na łatę geodezyjną.
  7. Patrzymy przez lunetę, przez okular, ustawiamy ostrość obrazu, dużym pokrętłem na lunecie po prawej lub lewej stronie, następnie pokrętłem na okularze ustawiamy ostrość celownika
  8. Za pomocą leniwek(mała/e śruba/y z przodu lunety) celujemy tak aby pionowa kreska krzyża nitek była po środku łaty niwelacyjnej.
  9. Odczytujemy daną wysokość, odwracamy niwelator w stronę drugiej łaty, i dokonujemy odczytu z drugiej łaty. W przypadku niwelatorów libellowych nie można zapomnieć o dokładnym wypoziomowaniu za pomocą libelli rurkowej/niwelacyjnej. Zapisujemy wyniki, liczymy różnicę wysokości. Przechodzimy do drugiego pomiaru.
    UWAGA! Niżej znajduje się łata z większymi liczbami.
  10. Obniżamy lub przenosimy statyw z niwelatorem obok miejsca pierwszego pomiaru. Dokonujemy odczytów z 2 łat pamiętając o procedurach wspomnianych wyżej(przed pomiarem 1). Zapisujemy wyniki, liczymy różnicę wysokości. Akceptowane błędy to 4mm, jeżeli błąd jest większy niż 4mm, powtarzamy pomiary, ponownie zmieniając miejsca, aż nie uzyskamy różnicy mieszącej się w przedziale tych 4 mm, jeżeli się mieści to uśredniamy dobre pomiary i przechodzimy do następnego kroku.
  11. Przechodzimy w odległość 3-5m od wybranej łaty ze sprzętem, dokonujemy pomiar zachowując procedury jak przy wcześniejszych pomiarach, odczytujemy wysokości z dwóch łat, jeżeli za pierwszym razem błąd przy różnicy wysokości jest nie większy niż 4 mm to niwelator jest sprawny, i nie musimy wykonywać kolejnych pomiarów, jeżeli nie to znaczy że niwelator jest rozregulowany i należy to zgłosić i oddać do rektyfikacji.


              Jeżeli będziesz dokonywać dokładnych pomiarów to łaty geodezyjne/niwelacyjne powinny stać na żabce, a na nich powinna być założona libella ułatwiające utrzymanie łat w pionie.

              Dalmierze czyli dwie krótsze poziomie kreski w celowniku niwelatora służą do pomiaru odległości. Odczytujemy różnice wysokości między górną a dolną kreską, odejmujemy i mnożymy razy 100 i mamy odległość.

              Wysokość odczytuje się w następujący sposób, metry, decymetry, centymetry i milimetry. Czyli na poniższym rysunku mamy wysokość 2m 3 dm 7cm 5mm -2375, oraz odległość (2405-2345)*100=6000=6m


599px-Odczyt_z_laty.svg.png 

Łata w celowniku niwelatora, "http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Odczyt_z_laty.svg"

Aleksander Basamanowicz

Zgłoś jeśli naruszono regulamin