ŚLIMAK WINNICZEK- opis.docx

(79 KB) Pobierz

ŚLIMAK WINNICZEK

C:\Users\Mariola\Desktop\slimak-zahradny-21961.jpg

 

 

Ślimak winniczek gatunek lądowego ślimaka płucodysznego z rodziny ślimakowatych (Helicidae). W Polsce pospolity niemal na całym niżu oraz pogórzu, w górach rzadszy, dochodzi tylko do regla dolnego. Jest jadalnym ślimakiem. 

Ślimak winniczek występuje od marca do października . Żeruje głównie nocą lub przy wilgotnej i pochmurnej pogodzie. Kopuluje wiosną. Jest obojniakiem  z zapłodnieniem krzyżowym. Białe jaja, wielkości grochu (ok. 50 sztuk), składane są do norek w ziemi. Młode ślimaki wylęgają się po 3-4 tygodniach, a dojrzałość płciową osiągają po czterech latach. Zimują w wykopanych jamkach zamykając otwór muszli epifragmą. Żyją 6-7 lat.  
 

POKARM:

Jest roślinożerny. Winniczki żywią się zielonymi częściami roślin. Żerują głównie nocą, ale także podczas deszczowych i pochmurnych dni. Najchętniej, o zmierzchu i nocą, zajada się świeżymi liśćmi ziół, szczątkami roślin albo glonami, które zeskrobuje z kamieni i pni. Żywi się świeżymi liśćmi, stąd często uważany za szkodnika ogrodów.

 

WYGLĄD:
Ślimak winniczek jest największym w Polsce ślimakiem lądowym mającym skorupę. Porusza się on pełza po wstędze śluzu za pomocą nogi z prędkością około 5cm na minutę. Ma dużą kulistą, szarawobrązową muszlę z niewyraźnymi paskami, zwykle o pięciu skrętach. Wielkość muszli do 5 cm średnicy. Winniczek swój domek zawsze nosi ze sobą.
Posiada dwie pary czułków. Na dłuższych osadzone są oczy, a na krótszych mieści się narząd węchu.

 

GDZIE MOŻNA GO SPOTKAĆ:

Zamieszkuje obszary o dużej wilgotności, lasy, parki, ogrody. Zimuje w ściółce, ukryty pod roślinnością.

Mieszka na wilgotnych łąkach, w zaroślach, ogrodach, parkach i lasach. Lubi ciepło, więc przed nadejściem zimy kopie w ziemi jamę głębokości do 30 cm i w niej się zagrzebuje. Podczas snu zimowego serce winniczka uderza jeden raz na minutę.

CZY WIESZ? 
Muszla chroni winniczka nie tylko przed drapieżnikami, ale też przed wysychaniem. Ślimak chowa się w niej w czasie upałów i przykleja się do kamieni czy płotów.

Na terenie Polski jest objęty ochroną częściową -zezwolono na zbiór osobników o średnicy muszli powyżej 30 mm, przez 30 dni łącznie w danym roku, w okresie od dnia 20 kwietnia do dnia 31 maja.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin