nauka gry w dzadka.doc

(45 KB) Pobierz

Konspekt piłki nożnej

 

 

 

Zadanie główne lekcji:                                                                    Data: 07.X.2009

         Nauka gry w dziadka.                                                          Klasa: IVc

                                                                                Płeć: Ch./Dz.

Cele operacyjne lekcji:                                            Liczba osób: 18

1.umiejętności: uczeń potrafi wykonać                                          Czas trwania: 45`

uderzenie piłki wewnętrzną częścią stopy.                                     Miejsce: boisko trawiaste

2. wiadomości: zna zasady gry „Dziad ka”                                    Przybory lub przyrządy:                                              

3. postawy: kształtowanie orientacji czasowo - przestrzennej.     piłki nożne, pachołki                                           

                                                                                                  

                                                                                                         

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas /l. powtórzeń

Uwagi org- metodyczne

I Cześć Wstępna  Czynności

organizacyjno- porządkowe

 

 

1. Zbiórka

2. Powitanie sportowe i sprawdzenie obecności

3. Sprawdzenie gotowości do zajęć

4. Podanie tematu zajęć

 

 

 

3`

   ********

          N

Zabawa ożywiająca

 

 

1. Trzeciak zwykły

Przebieg zabawy. Spośród dwójek wybiera się jedną, która rozpoczyna zabawę w ten sposób, że jeden z niej ucieka, drugi za nim goni. Uciekający, chroniąc się przed schwytaniem, staje przed najbliższą dwójką jako pierwszy, wówczas ostatni z powstałej w ten sposób trójki musi uciekać lub przystawać przed inną dwójką. Jeśli jednak zostanie schwytany, wówczas zmieniają się role.

 

2. Numerator

Przebieg zabawy: Pole gry znajduje się między dwoma oddalonymi od siebie o 10m liniami. Na każdej linii stoi jeden szereg ponumerowanych ćwiczących ustawionych twarzami do środka. Jedynki stoją na prawym skrzydle, czyli jedynka jednego szeregu stoi naprzeciw ostatniego numeru drugiego szeregu. Przed każdym ćwiczącym w odległości 5 m stoi znacznik. Nauczyciel wywołuje określony numer i wówczas w obu szeregach te numery szybko biegną do pachołka, obiegają go i wracają na swoje miejsce.

 

 

 

 

 

4`

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6`

 

 

 

II Cześć główna

 

Realizacja tematu głównego zajęć

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.      Gra „Polowanie”

Przebieg: Dla drużyny będącej w posiadaniu piłki celem jest trafienie nią przeciwnika w nogi lub w tułów. Zespoły „operują" jedynie podaniami nogą bez przyjęcia. Strata piłki następuje po: a) opuszczeniu przez piłkę pola gry, b) dwóch dotknięciach piłki. Zawodnik „trafiony" piłką opuszcza plac gry. Wygrywa zespół, w którym po zakończeniu gry pozostanie więcej zawodników.

 

2.      Gra „Rak”

Przebieg: Oprócz bramkarzy wszyscy zawodnicy muszą poruszać się po boisku w podporze tyłem. Dla graczy z pola gra ręką jest zabroniona. Dłonie muszą zawsze mieć kontakt z podłożem. Nieprzestrzeganie przepisów karane jest rzutem wolnym. Bramkarz może grać klęcząc i bronić rękoma. Drużyna atakująca stara się zdobyć bramkę, a po stracie piłki jest drużyną broniącą się.

 

3.      Gra „Piłka ręczna bramki głową”

Przebieg: drużyny będące w posiadaniu piłki podają sobie piłkę tak jak podczas gry w piłkę ręczna. Z tą zmianą, że bramki można zdobywać tylko po uderzeniu głową.

 

4.      Gra „Dziadek” 

Przebieg: w kwadracie o wymiarach 10x10m w każdym rogu ustawia się 4 uczniów. Dwóch pozostałych pozostaję w środku zadaniem ich jest przejęcie piłki podawanej przez U, którzy są na obwodzie kwadratu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25`

- podział na dwa zespoły

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- podział na dwa zespoły

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- podział na dwa zespoły

 

 

 

 

- podział na cztery grupy

 

III Cześć końcowa

- Ćw. Rozluźniające

- Ćw. stretching

3`

 

Czynności organizacyjno - porządkowe

1. Omówienie tematu zajęć

2. Zbiórka, pożegnanie

4`

********

N

 

 

 

Przygotował:

Damian Piwecki

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin