SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE PIĘCIO - I SZEŚCIOLATKÓW.
Temat kompleksowy: Dbamy o swoje zdrowie i czyste środowisko.
Temat dnia: Czysta woda.
Temat zajęć: „Skąd się bierze woda w kranie”.
Cele ogólne:
- poznanie przepływu wody ze zbiorników wodnych do naszych mieszkań,
- rozwijanie zainteresowania otaczającym światem,
- uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi ; zwierząt i roślin, oraz rozumienie potrzeby jej oszczędzania,
- rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej,
- stymulowanie umiejętności płynnego mówienia poprzez ćwiczenia oddechowe i dźwiękonaśladowcze,
- kształcenie słuchu fonematycznego,
- doskonalenie spostrzegawczości i uwagi,
- rozwijanie umiejętności uważnego słuchania wypowiedzi kolegów,
- doskonalenie umiejętności czytania.
Cele operacyjne:
- dokonuje skojarzeń do słowa „woda”,
- potrafi dokonując dedukcji odpowiedzieć na pytanie „Co by było, gdyby na świecie zabrakło wody?”,
- rozumie znaczenie wody dla ludzi, zwierząt i roślin,
- doskonali umiejętność czytania,
- potrafi opowiedzieć, jaką drogę musi przebyć woda, aby trafiła do domów,
- rozumie konieczność oszczędzania wody,
- bada właściwości wody, za pomocą zmysłów: wzroku, węchu i smaku,
- przestrzega zakazu: nie pijemy wody niewiadomego pochodzenia,
- aktywnie uczestniczy w doświadczeniach, wyciąga prawidłowe wnioski.
Metody:
- słowna
- oglądowa
- działalności praktycznej
Formy:
- zbiorowa jednolita
- indywidualna jednolita i zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
- ilustracje: przepływu wody ze zbiorników wodnych do naszych mieszkań, ludzi, roślin i zwierząt; teksty do czytania: „Sto kropelek”, „Kto lubi wody smak”; napisy: „Oszczędzaj wodę!”, „Nie marnuj wody!”; dwa przeźroczyste naczynia z wodą; piasek; papierowy filtr; duża i mała miseczka z wodą; szklanki z wodą mineralną, słodką i kwaśną; ponumerowane kropelki wody dla każdego dziecka od 1 do 5; obręcze; piłka; karty pracy.
Literatura:
a) metodyczna:
- „ABC... Program wychowania przedszkolnego XXI wieku”., A. Łada – Grodzicka,
- „Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć”., K. Datkun - Czerniak
- „Co dzieje się gdy...?, J. Farndon,
- „Ten piękny Tajemniczy Świat. Edukacja ekologiczna w przedszkolu”, pod red. T. Gałczyńskiej.
b) merytoryczna:
- compact disck
- płyty CD
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu – zagadka.
Latem w niej pływamy,
zimą po niej się ślizgamy.
Życie czerpie z niej przyroda.
Co to jest? Już wiecie!... ( woda )
- układanie wyrazu „woda” z rozsypanki literowej
- ćwiczenie słuchu fonematycznego
2. „Burza mózgów” – z czym kojarzy wam się woda – zabawa z piłką.
- czy słyszymy wodę?
- jakie wydaje odgłosy?
Ćwiczenia ortofoniczne:
Kap, kap, kap – pukanie rozłożonymi dłońmi o uda
Puk, puk, puk – dłonie w piąstkę, stukanie kostkami palców o podłogę
Szu, szu, szu – pocieranie dłonią o dłoń
Chlup, chlup, chlup – klaskanie dłońmi nad głową
3. Wypowiedzi na temat:
- Do czego jest nam potrzebna woda?
- Komu jeszcze potrzebna jest woda? – porównywanie wypowiedzi dzieci z
ilustracjami przedstawiającymi: ludzi, rośliny i zwierzęta.
- Dlaczego życie bez wody byłoby niemożliwe?
- Skąd się bierze woda w kranie?
4. Tekst do czytania: „Sto kropelek”.
Sto kropelek pryska, pluska.
To na nosek, to na usta.
Plusk, plusk, kap, kap.
5. Omówienie treści obrazka pt.: „Przepływ wody z rzeki do mieszkań”
- pompowanie wody deszczowej z rzeki
- filtrowanie wody
- dodawanie środków chemicznych
- mieszanie chemikaliów
- przepuszczanie wody przez zbiornik filtracyjny
- wpływanie czystej wody do wodociągu a następnie do naszych mieszkań
6. Doświadczenie: filtrowanie wody z piaskiem przez cienką bibułkę – wyciągnięcie wniosków.
7. Zabawa z muzyką: „Kropelki wody”, do tekstu: Kapu, kap, kapu, kap. Ty kałużo, krople złap.
Ponumerowane kropelki dla każdego dziecka od 1 do 5 i pięć ponumerowanych obręczy. Na przerwę w muzyce dzieci wypowiadają tekst i szukają obręczy z numerem swojej kropelki. W czasie zabawy kilkakrotnie następuje zmiana numeracji obręczy.
- porównywanie ilości kropelek w każdym zbiorze, utrwalenie pojęć; „mniej”,
„więcej”, „tyle samo”.
8. Zapach i smak wody.
- 3 szklaneczki: woda mineralna, woda z cukrem, woda z cytryną
- wąchanie i smakowanie wody, omówienie różnic.
9. Tekst do czytania: „Zabawny tekst”.
Kto lubi wody smak?
Lubi krowa, piesek, wiatr.
Lubi ryba, kamyk, kwiat.
Lubi buda, urwis, mak.
10. Ćwiczenia relaksacyjne przy muzyce: „Magiczna woda” wg M. Montessori
Dzieci siedzą w kole. Naczynie z wodą stawiamy na środku. Obserwujemy, w
jaki sposób woda się uspokaja. Zachęcamy dzieci, by stopniowo też się
uspokajały.
- podawanie miseczki z rąk do rąk; zwrócenie uwagi na to, by nasze ruchy były
i spokojne, by nie wylać ani kropli,
- dzieci zamykają oczy; nauczyciel opuszcza krople wody na ich dłonie; ten kto
poczuje dotyk kropli – może otworzyć oczy.
11. Przypomnienie o konieczności oszczędzania wody, czytanie napisów: „Nie
marnuj wody!”, „Oszczędzaj wodę!”.
12. Ślubowanie:
Ślubuję uroczyście, być przyjacielem wody
i zachęcać do tego wszystkich.
Będę mądrze i oszczędnie jej używać
i chronić, aby jej nikt nie marnował,
i nie zanieczyszczał.
Przyrzekamy!
13. Praca przy stolikach – „Zabawny tekst”: czytanie pytań i odpowiedzi, skreślanie
błędnych odpowiedzi pod każdym pytaniem, - karty pracy.
14. Sprawdzenie poprawnego wykonania zadania.
15. Rozmowa podsumowująca i porządkująca wiadomości zdobyte na zajęciu.
Opracowała: Joanna Urbańczyk
Przedszkole Miejskie nr 6 w Słupsku
1
mapi101