W obecnych czasach koniecznym warunkiem funkcjonowania systemów logistycznych w przedsiębiorstwie i pomiędzy przedsiębiorstwami jest zastosowanie w tych systemach informatyki.docx

(14 KB) Pobierz

W obecnych czasach koniecznym warunkiem funkcjonowania systemów logistycznych w przedsiębiorstwie i pomiędzy przedsiębiorstwami jest zastosowanie w tych systemach informatyki. Jej umiejętne wdrożenie i wykorzystanie:

ü      Usprawnia organizowanie informacji- dzięki używaniu komputerów, informacje można w łatwy sposób przetworzyć oraz uporządkować tak, aby ich odnalezienie, wtedy gdy są potrzebne, było łatwe.

ü      Umożliwia przepływ informacji w czasie rzeczywistym- wszelkie informacje praktycznie już w momencie wysłania są udostępnione odbiorcy, czas dostarczania informacji zostaje skrócony do minimum.

ü      Ułatwia harmonogramowanie produkcji i planowanie potrzeb materiałowych.

ü      Upraszcza i automatyzuje proces obsługi zamówień- dzięki wykorzystaniu przeglądarki internetowej, jako narzędzia umożliwiającego składanie zamówień w wirtualnych sklepach, czas poświęcony na wyszukiwanie odpowiednich ofert i sam proces zamawiania zostaje skrócony.

ü      Usprawnia zarządzanie łańcuchem dostaw- tradycyjny łańcuch dostaw, który polega na kontaktowaniu się za pomocą telefonu czy faksu, ma liczne mankamenty, poczynając od nieoczekiwanych dostaw, a kończąc na niekompletnej dokumentacji papierowej. Firmy stosujące technologie e-biznesowe mogą wdrożyć logistykę przepływów, która pozwala dostawcom na bieżące informowanie firmy o statusie zamówień i terminie dostaw, przyspieszając jednocześnie przepływ produktów na rynku.

ü      Zmniejsza zaangażowanie kapitałowe w zapasy we wszystkich ogniwach- staje się to możliwe dzięki skróceniu cykli dostaw.

ü      Zapewnia bardziej efektywną realizacje funkcji przewozowych- przede wszystkim lepsze wykorzystanie taboru i jego ładowności oraz bardziej efektywne- czasowo i kosztowo- planowanie przewozów.

ü      Redukuje zapasy- gdy systemy zamówień są elektronicznie podłączone do systemów utrzymywania zapasów w trybie J-i-T (Just-in-Time) następuje redukcja zapasów, a co za tym idzie redukcja powierzchni magazynowej i mniej liczny personelu nadzoru.

ü      Efektywnie wspomaga procesy planistyczne sprzedaży.

ü      Ułatwia prognozowanie sprzedaży.

ü      Umożliwia satelitarne śledzenie przesyłek- funkcjonowanie systemu śledzenia przesyłek polega na przydzieleniu każdemu ładunkowi indywidualnego numeru. Numer ten może być odczytywany za pomocą skanera podłączonego to telefonu komórkowego GSM i przesyłany do jednostki kierującej. Po załadowaniu towaru na środek transportu trasa przewozu jest śledzona za pomocą systemu GPS, który jest systemem nawigacji satelitarnej. Po dostawie towaru, fakt ten jest rejestrowany przy użyciu skanera. Nadawca i odbiorca przesyłki korzystając z przeglądarki stron WWW, poczty elektronicznej lub telefonu komórkowego mogą obserwować co dzieje się z towarem oraz na tej podstawie oszacować czas dostawy. Numer przesyłki zawsze znany jest nadawcy, natomiast odbiorca chcąc go poznać musi się skontaktować z nadawcą. 

ü      Redukuje koszty funkcjonowania- już tradycyjne rozwiązanie EDI- elektroniczna wymiany danych pozwala na obniżkę kosztów w granicach 5-10% (szczególnie w zakresie przygotowywania ofert i ich obsługi, tworzenia i dostarczania zamówień, śledzenia i potwierdzania dostaw).

ü      Eliminuje błędy podczas wprowadzania danych- zastosowanie komputerów eliminuje błędy popełniane przez ludzi.

ü      Eliminuje bariery językowe- systemy informatyczne są standardowe na całym świecie, przesyłanie ujednoliconych dokumentów eliminuje różnice.

ü      Ogranicza liczbę pośredników- dostawca z odbiorcą mogą kontaktować się ze sobą i przeprowadzać transakcje bez zbędnych pośredników.

ü      Pozwala na uzyskanie bezpłatnych informacji- przedsiębiorstwo włączone do światowej sieci informatycznej ma dostęp do niezliczonej liczby banków danych i serwisów informacyjnych. Może pobierać z nich rozmaite dane, np. aktualne taryfy przewozowe i celne, informacje o kształtowaniu się popytu, kursy walut czy nawet aktualności związane z utrudnieniami w ruchu komunikacyjnym.

ü      Ułatwia wgląd zarządu firmy np. w aktualny stan zapasów czy stopień realizacji zamówień wychodzących i przychodzących.

ü      Obniża koszty znalezienia nowych dostawców i odbiorców- giełdy internetowe, które są platformą do nawiązywania kontaktów handlowych pomiędzy przedsiębiorstwami umożliwiają negocjowanie z tysiącami dostawców oferujących swoje towary i odbiorców potrzebujących przeróżnych produktów, redukują tym samym koszty transakcyjne.

ü      Pozwala na powszechne stosowanie automatycznej identyfikacji.

ü      Ułatwia bilansowanie dostępnych zasobów (wytwórczych, transportowych i magazynowych).

ü      Podwyższa elastyczność działania przedsiębiorstwa.

ü      Poprawia konkurencyjność firmy.

ü      Umożliwia, dzięki uzyskaniu przewagi konkurencyjnej, maksymalizowanie zysków zarówno w firmie, w ogniwie łańcucha logistycznego, jak i w całym łańcuchu.

ü      Podwyższa poziom obsługi i zadowolenie klientów.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin