produkt w ujęciu marketingowym (3 str).doc

(33 KB) Pobierz
l

Praca pochodzi z serwisu www.e-sciagi.pl

 

Produkt w ujęciu marketingowym jest dobrem materialnym lub usługą, pozwalającą zaspokoić określoną potrzebę, oczekiwanie konsumenta. Okres od pojawienia się produktu na rynku do jego zniknięcia nazywa się cyklem życia produktu na rynku. Okres ten może być krótszy lub dłuższy . Zależy przede wszystkim od samego produktu, od potrzeby jaką te produkt zaspakaja bądż

od oczekiwań klientów względem produktu.

Znana firma zajmująca się produkcją napoi gazowanych i niegazowanych  postanawia tę swoją produkcję jeszcze bardziej rozbudować i wprowadza na rynek  nie gazowany napój owocowy w dwóch smakach i kolorach. Ponieważ nie była to jedyna firma zajmująca się taką produkcją , należało dobrze poznać rynek i ustalić jakie są oczekiwania konsumentów. Dlatego też na wybranej grupie młodzieży wiek w przedziale 14-18 lat oraz rodziców dzieci młodszych rozesłano ankietę i krótką charakterystykę danego napoju ( 15 pytań ) co do

smaku, zapachu , konsystencji napoju, kształtu i wyglądu opakowania . Osoby biorące udział  w testach przekazały firmie opinie na temat jej produktu. Pozytywnie wypowiadały się na temat smaku , zapachu i konsystencji napoju. Jedyną wadą jaką wskazały było to, że nie ma różnorodności gramatury w

opakowaniach.

Była to wskazówka , jakie zmiany należy poczynić, by produkt znalazł uznanie w momencie wprowadzenia go na rynek.

Po wprowadzeniu poprawek wynikających z przeprowadzonych badań ankiety ,rozpoczęła się faza wprowadzania produktu na rynek.  Na wstępie firma podjęła działania w zakresie promocji napoju.

W szkołach a także w miejscach uczęszczanych przez ludzi dorosłych z dziećmi młodszymi , przeprowadzono degustacje. Dzięki temu nabywcy dowiedzieli się o istnieniu produktu, który może zaspokoić ich oczekiwania. Rozpoczęto również reklamę, aby poinformować wszystkich możliwych odbiorców o nowym produkcie.

Następnym działaniem firmy było zorganizowanie kanałów dystrybucji. Rozpoczęto promocję napoju, skierowaną do sprzedawców i tym samym zachęcano ich do wprowadzenia produktu do sprzedaży .

Ponieważ odbiorcami mieli być głównie ludzie młodzi ustalono, że cena napoju nie będzie wysoka.

W związku z kosztami produkcji i promocji, sprzedaż napoju była niska. Aby zmienić istniejącą sytuację firma postanowiła usprawnić dystrybucję. Zaczęła dostarczać napój do wszystkich możliwych odbiorców . Wskutek tego zwiększyła się liczba punktów sprzedaży, w których można było nabyć produkt. Wprowadzono również dwa nowe smaki napoju, co zwiększyło jego asortyment.

Dzięki  tym działaniom firma odnotowała wzrost sprzedaży swojego produktu a w ślad za nim zysk ze sprzedaży. Obniżono koszty na reklamę.

Wzrost ten nie był aż tak wysoki. Wynikło to między  innymi z częściowego nasycenia rynku , a także zmianą pogody ( ochłodzenie ) mniejsze  działania zapotrzebowanie na napoje . Jeszcze istotną przyczyną było pojawienie się nowych konkurencyjnych produktów tzw. substytutów. Wówczas firma odnotowała spadek sprzedaży swojego produktu.

Dlatego też, rozpoczęła kolejne działania , aby zwiększyć atrakcyjność swojego produktu. Zaczęła oferować klientom dodatkowe korzyści związane z jego nabyciem. Do jednego z napoju dołączono dodatkowe opakowanie o mniejszej pojemności , obniżając jednocześnie nieznacznie cenę.

Kolejnym krokiem były działania aktywizujące sprzedaż. Polegały one na tym, że firma ponownie zaczęła reklamować swój produkt , aby w ten sposób przypomnieć konsumentom, że napój nadal istnieje na rynku. Powyższe działania spowodowały, że sprzedaż napoju wróciła do poziomu pierwotnego a nawet nieznacznie go przekroczyła . Zysk firmy utrzymywał się na wysokim poziomie .

Jednak głównym celem firmy było utrzymanie swojego produktu jak najdłużej na rynku . Z  przeprowadzonych obserwacji wynikło, że konsumenci dokonując zakupu napojów chłodzących, chętniej niż w opakowaniach szklanych kupują napoje w puszkach, kartonach . Wiązało się to między innymi z tym, że butelki szklane są niewygodne w użyciu i mogą się rozbić. Ponadto ważną rolę przy zakupie produktu odgrywała wielkość opakowania. Konsumenci zainteresowani byli kupnem produktu w takiej ilości, która zaspokoiłaby ich jednorazową potrzebę.

Wszystkie te obserwacje pozwoliły firmie ustalić, jakie zmiany należy wprowadzić, aby sprzedaż napoju pozostała na tym samym poziomie. Dlatego też rozpoczęto udoskonalenie produktu. Zmodyfikowano opakowanie zgodnie z oczekiwaniami konsumentów. Wyprodukowany produkt sprzedawano w puszkach, kartonikach i w opakowaniach z tworzyw sztucznych.

Napój sprzedawany był w kilku smakach, postanowiono również dostosować kolor opakowania do jego zawartości  jak również kształt opakowania do wygodnego trzymania go w dłoni. Dzięki temu konsumenci przed dokonaniem zakupu mogli stwierdzić o jakim smaku będzie zakupiony przez nich produkt. Zmieniono również jego wielkość .

Poza tym kolejną ważną przyczyną zmiany opakowania napoju, był wpływ tego opakowania na środowisko naturalne. Okazało się, że lepiej sprzedawane są produkty w opakowaniach wyprodukowanych z takich surowców, które mogą być odzyskiwane i powtórnie przetwarzane. Dużą zaletą okazało się również to,

że mogą być one wielokrotnie wykorzystywane.

Wprowadzenie przez firmę nowego opakowania, wiązało się również z obniżeniem jego ceny. Było to możliwe, ponieważ koszty wytworzenia nowych opakowań były niższe niż przy opakowaniach pierwotnych.

Powyższe zabiegi odniosły pozytywne skutki. Zmiana opakowania, wielkość i niższe niż przy opakowaniach pierwotnych.

Powyższe zabiegi odniosły pozytywne skutki. Zmiana opakowania, wielkość i niższa cena wpłynęła na sprzedaż produktu, która nieznacznie wzrosła. Zysk firmy pozostał na tym samym poziomie.

Na rynek wprowadzane są ciągle nowe produkty. Jak wspomniałam na początku

cykl życia , czyli okres w którym produkt pozostaje na rynku, może być krótszy lub dłuższy. Zależy to przede wszystkim od działań jakie dane firma podejmuje w momencie wprowadzania swojego produktu na rynek.

Uważam, że wprowadzony przez firmę napój owocowy będzie nadal funkcjonował na rynku. Wynika to między innymi z tego, że firma podjęła odpowiednie działania, aby cykl życia jej produktu był jak najdłuższy.

Prowadzone obserwacje, przeprowadzona ankieta, degustacja pozwoliły ustalić oczekiwania konsumentów. W związku z tym, że znalazł uznanie wśród nabywców będzie nadal zauważalny na rynku.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin