mięczaki.docx

(3595 KB) Pobierz

 

 

Mięczaki

                                  Charakterystyka mięczaków

- Ciało jest miękkie, na ogół niesegmentowane, dwubocznie symetryczne (wtórnie asymetryczne są ślimaki). Ciało podzielone jest na:

    głowę – zredukowana u małży,

    mięsistą nogę – przekształcona u głowonogów w ramiona,

    tułów (worek trzewiowy) okryty od strony grzbietowej fałdem skórnym zwanym płaszczem.

- Gruczoły płaszcza wytwarzają konchiolinowo-wapienną muszlę ochronną. Muszle mogą być pojedyncze, dwuklapowe lub mogą zanikać (u niektórych głowonogów).

- Między płaszczem a tułowiem znajduje się jama płaszczowa, w której mają ujścia kanał wydalniczy, rozrodczy oraz narządy wymiany gazowej (skrzela lub silnie unaczyniona jama płaszczowa zwana jamą płucną).

- Wtórna jama ciała jest silnie zredukowana.

- Układ krwionośny jest otwarty, u głowonogów prawie zamknięty. Występuje serce, które zbudowane jest z jednego lub dwóch przedsionków i komory. Serce osłonięte jest osierdziem.

- Układ wydalniczy tworzą nerki powstałe z przekształconych metanefrydiów.

- Układ pokarmowy składa się z gardzieli wyposażonej w szczękę i tarkę z ząbkami, przełyku, żołądka i jelita. Do gardzieli uchodzą gruczoły ślinowe, do żołądka duży gruczoł wątrobowy. Mięczaki są roślinożerne, drapieżne lub wszystkożerne.

- Układ nerwowy tworzą trzy pary głównych zwojów nerwowych: głowowych, nożnych i trzewiowych oraz pnie nerwowe. U drapieżnych ślimaków i głowonogów przednie zwoje nerwowe zlewają się i tworzą okołoprzełykową masę zwaną mózgiem, który u głowonogów jest otoczony chrzęstną puszką mózgową.

- Narządy zmysłów u większości mięczaków są dobrze rozwinięte, szczególnie oczy głowonogów, które budową przypominają oczy kręgowców wodnych (przykład analogii – konwergencji).

- Układ rozrodczy jest dobrze rozwinięty; rozmnażanie jest wyłącznie płciowe. Większość gatunków jest obojnacza, wyłącznie głowonogi są rozdzielnopłciowe. Mięczaki są zwierzętami jajorodnymi. Rozwój mięczaków bywa prosty lub przechodzą przez stadium larwalne; larwa pod względem budowy przypomina trochoforę pierścienic.

w budowie wyróżniamy głowę (poza małżami), nogę i wór trzewiowy okryty płaszczem.

- pierwouste: wykazują (poza głowonogami) bruzdkowanie spiralne. Należą do zwierząt dwubocznie symetrycznych, ale wszystkie ślimaki utraciły symetrię w wyniku torsji, czyli obrotu worka trzewiowego w stosunku do nogi i głowy o 180°.

- wiele posiada szkielet zewnętrzny. Większość z nich wytwarza muszlę zbudowaną z substancji organicznej: konchioliny i związków wapnia. Muszla pełni rolę ochronną, zwierzę może się w niej schować w razie złych warunków środowiskowych czy niebezpieczeństwa. Poza tym muszla jest miejscem przyczepu mięśni, w tym również mięśni służących do poruszania się. U głowonogów jest skryta pod płaszczem.

 

  • Głowa wyodrębniona (cefalizacja; poza małżami).
  • Układ krwionośny otwarty (w przypadku głowonogów – praktycznie zamknięty).
  • Ciało okryte grzbietowo charakterystycznym płatem skórno-mięśniowym tj. płaszczem.
  • Noga płaska u ślimaków, klinowata u małży i podzielona u głowonogów.
  • Charakterystyczna dla mięczaków jest obecność tarki służącej do rozdrabniania pokarmu.
  • Jelito ma przebieg prosty lub tworzy pętle w worku trzewiowym.
  • Większość gatunków żyje w wodzie i oddycha skrzelami, gatunki lądowe wykształciły fałdy płaszcza pełniące rolę płuc.
  • Mięśnie skośnie prążkowane.
  • Rozmnażają się płciowo (rozdzielnopłciowość, rzadziej obojnactwo).
  • Larwa może być typu trochofory lub weliger (u niekt. małży wyst. również larwa glochidium).

 


http://pl.static.z-dn.net/files/d7e/2a9795190a406e5713057f02811c6bd8.gif
http://www.medycyna.linia.pl/mieczaki.gif        http://www.gumienny.edu.pl/projekty/slimaki/images/image001.jpghttp://dogin.blox.pl/resource/SLIMAK.jpg

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSQBt69glAfj-7uYnp0_UYmA1PXNMlxnuEK-ZdN6L9PIBNb9TvyZwhttp://pomocedydaktyczne.info/images/visualsystem/mieczak.jpghttp://www.sklep.fpnnysa.com.pl/userdata/gfx/d609a4a9eb821ba01648f3cee425a52c.jpg http://sionekr.republika.pl/spermatofory_pliki/anatomia.jpghttp://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRlfWvzGHrT-ytRSWNA-si4kHJn_PZBQwlgN2lcW9z84paswNwshttp://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQH15cgQOyvXpctheRCQOJ6ikyjGNmVlnCl5wjQaIoIV_iD5Sj2http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQibS3wxB2OCu6ciHIKOYMRHWLOeonjDcbadkJ_CYWu0NSCD3LRhttp://pldocs.docdat.com/pars_docs/refs/44/43902/43902_html_m42f89a63.png http://m.onet.pl/_m/751bb94d610f3678830d34580fcc8f6f,62,37.jpg http://justynakierat.files.wordpress.com/2011/09/malz.pngosmiowewsimakwew

C:\Users\User\Desktop\bezkręgowce\glowonogi.pngC:\Users\User\Desktop\bezkręgowce\slimaki.png

Zgłoś jeśli naruszono regulamin