Konspekt zajęcia
Prowadzący: Aleksandra Rawska
Uczestnicy: dzieci 6-letnie
Zajęcie pierwsze
Temat: Zapoznanie dzieci z litera P, p wielką i małą, drukowaną i pisaną na podstawie piosenki Spacer Poldka oraz wyrazów: Poldek, papuga
Cele ogólne:
- zapoznanie z wyglądem wielkiej i małej, drukowanej i pisanej litery P, p
- określenie głoski p jako spółgłoski
- ćwiczenie słuchu fonemowego
- kształcenie poczucia rytmu
- doskonalenie umiejętności formułowania wypowiedzi ustnych
- rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowo-wzrokowej
- nabywanie zwyczaju reagowania na wezwania i polecenia nauczyciela
Cele operacyjne - dziecko:
- rozpoznaje graficzny obraz litery P i p oraz identyfikuje go z głoską p
- intuicyjne rozpoznaje głoskę p jako spółgłoskę
- wypowiada się na podany temat
- rozumie i odpowiednio reaguje na polecenia nauczyciela
- orientuje się w schemacie swojego ciała
- dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów
- tworzy akompaniament rytmiczny na instrumentach perkusyjnych
Formy: z całym zespołem, indywidualnie, w parach
Zasady: stopniowania trudności, indywidualizacji
Metody:
- metoda dobrego startu
Pomoce: CD Od piosenki do literki cz.1C., gazety, instrumenty perkusyjne w liczbie odpowiadającej dzieciom (bębenki, tamburyny, grzechotki, talerze), woreczki z grochem (po dwa dla jednego dziecka), kredki świecowe, kredki ołówkowe, tacki z kaszą, karty z wzorem litery P, p, karty ćwiczeń, obrazek z literą P, p,, litery P i p drukowane i pisane małe i wielkie, białe kartoniki do budowania schematu wyrazów, czerwone i niebieskie nakrywki, obrazki (pomidor, ogórek, lody, dom, ekran, kot).
Literatura: M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka, Metoda Dobrego Startu. Od piosenki do literki, cz. 1.
Przebieg zajęć:
I. Z a j ę c i a w p r o w a d z a j ą c e
1. Powitanie
Zabawa Powitanie
Dzieci swobodnie poruszają się po sali w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce witają się z jak największą liczbą dzieci.
2. Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni
Dzieci dobierają się w pary i wykonują ćwiczenia zgodnie z instrukcją nauczyciela:
- stańcie naprzeciw siebie
- przywitajcie się podając sobie prawe dłonie
- wskażcie te prawe części ciała osoby z pary, które ona wymienia np.: wskaż moje prawe ucho (po chwili zamiana ról)
- wyobraźcie sobie, że idziecie na spacer. Ustawcie się w parach jedno za drugim. Osoba, która jest z tyłu, nich kieruje krokami stojącego z przodu, mówiąc np.: idź przed siebie, teraz skręć w lewo, cofnij się, skręć w prawo (po chwili zamiana ról)
3. Wprowadzenie do tematu zajęć
- rozwiązanie zagadek: jak się taki ptak nazywa, co nie lata, tylko pływa? Pływa w bardzo zimnej wodzie, nosi czarny frak na co dzień (pingwin). Śliczny, czarno-biały miś, chce się z nami bawić dziś (panda). Ryby łowi, bo je lubi, żadnej z dzioba wiec nie zgubi (pelikan).
- polecenie: posłuchajcie uważnie piosenki pt. Spacer Poldka
4. Słuchanie piosenki pt. Spacer Poldka
5. Ćwiczenia funkcji językowych
ü Omówienie piosenki:
- jakie zwierzęta widział chłopiec?
- czy wiecie, które z wymienionych w piosence zwierząt są ssakami, a które ptakami? Czy różnią się ptaki od ssaków?
Ciekawostka: Pyton jak każdy wąż jest gadem. Pytony są bardzo duże, niektóre ważą nawet 100 kg.
- gdzie spacerowali Poldek z mamą?
- czy wy również byliście kiedyś w zoo? Jakie zwierzęta tam widzieliście?
ü Kończenie słów piosenki: Tutaj pumy, tam …? (pytony), tu pingwiny, tam…(pawiany). Pandy, pawie i …(papugi), pelikany…(pelikany)
ü Uzupełnianie brakującej sylaby w słowach: py…, pin…, peli…,
ü Jaką głoskę słyszycie na początku tych słów? (p)
ü Czy głoska p jest samogłoską czy spółgłoską? (spółgłoską)
ü Podawanie przykładów wyrazów z głoska p
ü Zagadka: zwykle bywa kolorowa, wciąż powtarza różne słowa. Dziób ma gruby i jest śliczna, a do tego egzotyczna? (papuga)
ü Ciekawostka: papuga została nazwana egzotyczną, ponieważ jest ptakiem pochodzącym z dalekich, gorących krajów, w których żyją zwierzęta inne niż w Polsce.
ü Rozmowa n/t papug: czy w naszym kraju papugi żyją na wolności? Gdzie można zobaczyć papugi? Co to znaczy „papugować”?
ü Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu papuga.
- dzielenie na głoski wyrazu papuga
- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu papuga z jednoczesnym podziałem na sylaby
- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie papuga
- budowanie modelu wyrazu papuga
- pokaz drukowanej małej litery p
- umieszczenie pod modelem wyrazu papuga małej drukowanej litery p oraz poznanych liter
ü Nauczyciel wypowiada słowa: spacerek, papuga, kopyta, jedzie, pada, jeśli w danym sowie występuje głoska p dzieci wstają
ü Udzielanie odpowiedzi na pytania:
- jak chłopiec, który zwierzał zoo z mamą? (Poldek)
ü Tworzenie wyrazu Poldek z pierwszych głosek nazw przedmiotów i postaci przedstawionych na obrazkach (pomidor, ogórek, lody, dom, ekran, kot)
Wypowiadanie nazw obrazków. Wypowiadanie pierwszej głoski każdej nazwy. Złączenie pierwszych głosek, wypowiedzenie utworzonego wyrazu Poldek.
ü Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu Poldek
- dzielenie na głoski wyrazu Poldek
- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu Poldek z jednoczesnym podziałem na sylaby
- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie Poldek
- budowanie modelu wyrazu Poldek
- przypomnienie pisowni imion
- pokaz drukowanej wielkiej litery P
- umieszczenie pod modelem wyrazu Poldek wielkiej drukowanej litery P oraz poznanych liter
ü Podawanie przez dzieci innych imion na głoskę p
II. Z a j ę c i a w ł a ś ci w e
1. Ćwiczenia ruchowe
Zabawa Papugi
Dzieci w parach, naprzeciw siebie. Jedno dziecko z pary wykonuje różne gesty, drugie je naśladuje („papuguje”). Po chwili zmiana ról.
Zabawa Zwierzęta
Nauczyciel proponuje, aby dzieci zastanowiły się jakimi zwierzętami, w których nazwach na początku słychać głoskę p, chciałyby być podczas zabawy. Chętne dzieci poruszają się po Sali w sposób charakterystyczny dla danego zwierzęcia. Pozostali odgadują.
2. Ćwiczenia ruchowo-słuchowe
- dzieci słuchając piosenki, rytmicznie uderzają w woreczki z grochem wewnętrzną stroną oby dłoni jednocześnie.
- dzieci słuchając piosenki, rytmicznie grają na instrumentach perkusyjnych (bębenki, tamburyna, grzechotki, talerze)
3. Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe
Przyjrzyjcie się uważnie wielkiej pisanej literze P. Jaką inną literę wam przypomina? Czym różni się od wielkiej litery B? Z jakich elementów się składa? Ile ich jest? Podstawienie litery P pisanej w wyrazie Poldek. Zwróćcie, w jaki sposób należy pisać literę P: w którym miejscu należy zacząć, w jakim kierunku prowadzić dłoń. Zobaczcie jak się pisze literę P podczas śpiewania piosenki. Wykonajcie następujące ćwiczenia:
- napiszcie literę P palcem na wzorze
- powtórzcie to ćwiczenie słuchając piosenki
- śpiewajcie piosenkę i piszcie literę P na tacce z kaszą,
Umieszczenie litery p pisanej w wyrazie papuga. Przyjrzyjcie się małej literze p. z jakich elementów się składa? Ile ich jest? Jak sądzicie, który z tych elementów należy napisać najpierw? Zwróćcie uwagę, w którym kierunku podąża dłoń.
- napiszcie literkę p palcem na wzorze.
- zobaczcie jak pisze literkę p wypowiadając sylaby: pa-pu-ga
- wypowiadając sylaby: pa-pu-ga napiszcie literkę ...
jem9