Konspekty rozne.doc

(36 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ

TEMAT DNIA:  Spiżarnia

CELE:

·         nauka zdobywania samodzielności

·         umiejętność akceptowania reguł wspólnego działania

·         wyzwalanie motywacji do podjęcia pracy w trakcie wspólnych zabaw

·         poszerzenie wiedzy na temat warzyw

·         zorganizowanie kącika tematycznego

 

PRZEBIEG:

1. Zabawa ruchowa „Kwaszenie kapusty”

2. Ćwiczenie grafomotoryczne „Warzywne odrysowani”

3. Przygotowanie kącika tematycznego „Spiżarnia”- segregowanie przyniesionych warzyw, nazywanie warzyw, pogadanka na temat przyniesionych przetworów

4. Zabawa ruchowa „Czosnek i cebula”

5. Rozmowa kierowana „Moje ulubione mrożonki”- jak konserwujemy warzywa

6. Ćwiczenie ekspresji słownej „W spiżarni”

 

TEMAT DNIA:  Kto nam listy przynosi?

CELE:

·         Zapoznanie z drogą listu od nadawcy do adresata

·         Wdrażanie do uważnego słuchania tekstu literackiego

·         Wzbogacenie doświadczeń plastycznych

·         Wdrażanie do samodzielności

 

PRZEBIEG:

1. Zabawa dydaktyczna „Przedstaw się”

2. Wysłuchanie opowiadania Z. Szczepańskiego „Historia pewnego listu”

3. Rozmowa o drodze, jaką przebył list, zanim dotarł do adresata

4. Zabawa ruchowa „Listonosz”

5. Ćwiczenie syntezy wzrokowej- ułożenie pociętych na części pocztówek

6. Projektowanie znaczka- oglądanie klasera  ze znaczkami, wymieniają cechy charakterystyczne znaczków, porównują je ze sobą, projektują własny znaczek za pomocą kredek

 

 

 

 

TEMAT DNIA:  Kraina zmysłów

CELE:

·         Kształtowanie wrażliwości słuchowej

·         Uwrażliwienie na dynamikę, tempo, rytm

·         Poszerzanie doświadczeń dziecka o nowe doznania słuchowe

·         Wzbogacenie doświadczeń plastycznych

 

PRZEBIEG:

1. Ćwiczenie słuchowe „Co słyszysz?”- słuchanie odgłosów otoczenia, nazywają te dźwięki i rozpoznają ich źródło

2. Wysłuchanie wiersza B. Szelągowskiej „Słuch”

3. Odgadywanie odgłosów instrumentów – wskazanie instrumentu i podanie jego nazwy

4. Konstruowanie prostych grzechotek

5. Zabawa integracyjna „Tańczące grzechotki”

6. Zabawa słuchowa „Czyj to głos?”

7. Wykonanie pracy plastycznej „ KRAINA ZMYSŁÓW”- praca zbiorowa wykonana kredkami,  flamastrami i farbami

 

TEMAT DNIA:  Mroźna zima do nas przybywa

CELE:

·         Utrwalenie pojęcia „para”

·         Ćwiczenie spostrzegawczości

·         Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na dany temat

·         Doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 1- 5

 

PRZEBIEG:

1. Oglądanie przyniesionych z szatni rękawiczek, określanie ich wyglądu i koloru

2. Dobieranie w pary ułożonych na dywanie rękawiczek

3. Ćwiczenie twórcze „Moje rękawiczki są…”-chętne dzieci opisują, jakie są ich rękawiczki (grube, cienkie, ciepłe, suche, mokre, ciasne, wygodne) i jak wyglądają (kolor, liczba palców)

4. Zabawa ruchowa „Znajdź drugą rękawiczkę”

5. Segregowanie rękawiczek ze względu na liczbę palców

6. Wykonanie rękawiczek- malowanie farbą wzorów na jednej rękawiczce i odbijanie na drugiej

 

 

 

TEMAT DNIA:  Czas goni nas

CELE:

·         Zapoznanie dzieci z różnymi sposobami mierzenia czasu

·         Rozwijanie myślenia przyczynowo- skutkowego

·         Wzbogacanie słownictwa dotyczącego czasu i zegarów

·         Rozumienie przez dzieci upływu czasu

·         Rozwijanie spostrzegawczości i wrażliwości słuchowej

 

PRZEBIEG:

1. Oglądanie przyniesionych przez nauczyciela różnorodnych zegarów- ścienny, na rękę, elektroniczny, budzik, kieszonkowy, męskie, damskie, dziecinne, sportowe, eleganckie- wyszukiwanie różnic i podobieństw, odpowiadanie na pytanie do czego służy zegar

2. Ćwiczenia ortofoniczne „Zegary”

3. Zabawa bieżna „Kto szybciej?”

4. Wysłuchanie wiersza L. Wiszniewskiego „Zegar”

5. Ćwiczenie twórcze-burza mózgów- „Co by było, gdyby na świecie nie było zegarów?”

6. Inne sposoby mierzenia czasu- klepsydra, minutnik, stoper

7. Zabawa słuchowa „Gdzie jest zegar?”

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin