Zarodki somatyczne.doc

(24 KB) Pobierz
Zarodki somatyczne to proste struktury dwubiegunowe, powstają wskutek podziałów mitotycznych , z pojedynczych komórek inicjalnych

Zarodki somatyczne to proste struktury dwubiegunowe, powstają wskutek podziałów mitotycznych , z pojedynczych komórek inicjalnych.cechy tych komórek to :
Ø Gęsta cytoplazma
Duże jądroØ
Plastydy z ziarnami skrobiØ
LiczneØ rybosomy
Liczne sferosomyØ
Gęsta sieć plasmodesm łącząca je zØ sąsiednimi komórkami (siec ulega przerwaniu w trakcie rozwoju zarodków )
Rozwój tych zarodków przebiega w podobny sposób jak zarodków zygotycznych rozwijających się w woreczku zalążkowym. Zarodki somatyczne jednak mniej precyzyjnie powielają schemat podziałów komórkowych podczas wczesnych stadiów rozwojowych.
Embriogeneza przebiega za pośrednictwem tkanki kalusowej rozrastającej się z eksplantatu inicjalnego pod wpływem następujących stymulatorów

 

 

Kalus, kallus, merystem przyranny - tkanka roślinna powstająca w miejscu zranienia rośliny najczęściej z okolicznych komórek tkanki miękiszowej. Jest to amorficzna masa komórek mająca zwykle postać białego nalotu. Komórki tworzone przez te merystemy powodują stopniowe zabliźnianie się i zarastanie ran. Komórki kallusa są zwykle większe od komórek tkanki macierzystej.

Kalus stanowi bezkształtną masę niezróżnicowanych i szybko dzielących się komórek. Może być wyprowadzony z prawie każdej tkanki roślinnej poprzez traktowanie jej mieszaniną hormonów roślinnych (auksyn i cytokinin w takim samym stężeniu). Tak wytworzony kalus w zależności od warunków w jakich się będzie rozwijać (tj. stężenia hormonów) może ulec ponownemu zróżnicowaniu w kierunku pędów lub korzeni, włącznie z odtworzeniem całej rośliny. Hodowle in vitro kalusa znajdują szerokie zastosowanie w badaniach nad fizjologią i genetyką roślin.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin