mandala konspekt.doc

(30 KB) Pobierz
Ośrodek tematyczny: Zima w pełni

Ośrodek tematyczny: Zima w pełni 

 

Temat dnia: Niebezpieczne zabawy 

 

Cel główny: rozwijanie twórczej aktywności dzieci poprzez różnego rodzaju zabawy. 

 

Cele operacyjne: 

Uczeń: 

- wypowiada się pełnymi zdaniami na określony temat;

- wyróżnia w utworze postaci i zdarzenia; 

- dokonuje oceny postępowania bohaterów;

- zna zasady postępowania w czasie zimy;

- rozumie znaczenie ruchu na świeżym powietrzu;

- potrafi wskazać bezpieczne miejsce zabaw zimowych i miejsce do saneczkowania;

- potrafi wyrażać i przedstawiać w działalności plastycznej, za pomocą barwy, to co myli, czuje i przeżywa;

- potrafi planować i estetycznie wykonać pracę plastyczną /wykolorować mandalę/. 

 

Cele wychowawcze: 

Uczeń: 

- potrafi wskazać walory pracy swojej i kolegi,

- współpracuje z kolegami dla uzyskania wspólnego, lepszego efektu. 

Metody: słowne, oglądowe, praktyczne. Formy organizacyjne: praca indywidualna, grupowa, zbiorowa. 

Pomoce dydaktyczne: podręcznik, ilustracje, prostokąty z iloczynami i ilorazami w zakresie 30, mandale /Georg Bemmerlein "Mandale Cztery pory roku" Wydawnictwo WiR 2004r. str. 44, 46, 47, 48, 49, 50/, kalendarz pogody, znaczki z elementami pogody. 

PLAN ZAJĘĆ 

1. Zajęcia wstępne - ustalenie daty, pogody - sprawdzenie obecności - ćwiczenia umysłu 

2. Zajęcia uwiadamiające cele lekcji - odkrywanka obrazkowa, ćwiczenia rachunkowe 

3. Zajęcia poznawcze - rozmowa wokół ilustracji - drama - czytanie tekstu, praca z tekstem - pisanie 

4. Ekspresja - kolorowanie mandali - zabawy ruchowe - śpiewanie 

5. Podsumowanie i ocena. 

TOK ZAJĘĆ 

1. Ustalenie aktualnej daty oraz pogody /wiatr, temperatura,

 zachmurzenie, opady/ 

- znaczenie elementów pogody za pomocą znaczków na

  kalendarzu, 

- sprawdzenie obecności, 

- ćwiczenia Dennisona /ucho słonia, ćwiczeni naprzemienne,

  leniwe ósemki/.

 

2. Nawiązanie do tematyki dnia. Odkrywanka obrazkowa. Ilustracja zakryta jest prostokątami, na których zapisane są iloczyny i ilorazy liczb w zakresie 30. Uczniowie odkrywają fragment ilustracji po odczytaniu działań mnożenia i dzielenia oraz po poprawnym podaniu wyniku. Obrazki przedstawiają zabawy na śniegu. Wśród nich są i takie organizowane przez dzieci w czasie zimy, które ze względu na wybrane miejsce zagrażają zdrowiu, a nawet życiu. 

 

 

3. Rozmowa wokół ilustracji. Uczniowie dokonują oceny

zachowań dzieci i uzasadniają swoje wypowiedzi. 

 

 

4. Przedstawienie za pomocą dramy (różnymi środkami wyrazu) zabaw zimowych -praca w grupach trzyosobowych. Odgadywanie nazw zabaw przez pozostałych uczniów. 

 

 

5. Głośne czytanie utworu pt. "Zabawa" 

- wyodrębnianie postaci, miejsca i wydarzeń w opowiadaniu, 

- wyszukiwanie odpowiednich fragmentów, 

- ustalenie kolejności zdarzeń zgodnie z przebiegiem akcji, 

- wyrażanie swojego stosunku do postępowania bohaterów

 utworu, 

- przepisywanie zdań tytułów wydarzeń do zeszytów,

 podkreślanie czasowników w zdaniach. 

 

 

6. Wybór przez dzieci mandali, zgodnie z ulubioną przez nie zabawę zimową /narty, rzucanie śnieżkami, sanki, łyżwy, lepienie bałwana/ 

- kolorowanie mandali z uwzględnieniem zasad znanych dzieciom, 

- prezentacja prac, 

- podział na grupy, 

- układanie w grupach zdań dotyczących właściwego

organizowania zabaw, 

- składanie zdań zapisanych w grupach w  "Kodeksie postępowania w czasie zimy".

 

7. Zabawy ruchowe na śniegu, organizowane wg inwencji

    dzieci.

 

8. Podsumowanie dnia i samoocena.

Koncepcja: mgr Katarzyna Twardosz

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin