zdrowi.doc

(39 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć wychowawczo – dydaktycznych

3,4-latki

Tematy:

·         temat kompleksowy: Bajki dla maluszków

·         temat dnia: Zdrowi i bezpieczni – to znaczy szczęśliwi (Królewna Śnieżka i krasnoludki)

 

Cel ogólny:

-          Wyjaśnienie, że zdrowie i bezpieczeństwo są powodami do szczęścia.

Cele szczegółowe:

-          Dzieci w ciszy i skupieniu wysłuchują bajki opowiadanej przez nauczycielkę.

-          Dzieci ćwiczą pamięć, zapamiętując treść baśni.

-          Dzieci mają świadomość, że ludzie nie zawsze są dobrzy, życzliwi, chociaż są mili.

-          Dzieci wiedzą, że nie wolno przyjmować prezentów od nieznajomych osób.

-          Dzieci rozumieją pojęcia pół, połowa.

-          Dzieci potrafią podzielić produkty spożywcze na zdrowe i niezdrowe.

-          Dzieci doskonalą motorykę małą.

 

Metody pracy:

·         opowiadanie; pogadanka; integracyjna (taniec integracyjny); metoda waloryzacyjna (ekspresywna); metoda zadań stawianych do wykonania

 

Formy działania:

·         zbiorowa, grupowa, indywidualna

 

Środki dydaktyczne:

·         karty z ilustracjami do baśni Królewna Śnieżka (Nauczycielka Przedszkola, czerwiec 2008 r.); CD z muzyką do tańców integracyjnych (CD, zbiór własny); klocki w kolorze czerwonym i zielonym; 2 czerwone i 2 zielone kółka; 2 koperty z kartonikami z obrazkami przedstawiającymi różne produkty spożywcze; 5 jabłek w koszyczku; karta pracy Zatrute jabłko; klej; skrawki kolorowego papieru (w różnych kolorach).


Przebieg zajęć:

1.      Przywitanie wierszem.

2.      Przypomnienie treści baśni Królewna Śnieżka za pomocą kart z ilustracjami (Nauczycielka Przedszkola, czerwiec 2008 r.) wraz z rozmową tematyczną:

o       Utrwalenie najważniejszych wydarzeń w baśni.

o       Pytanie: Dlaczego Śnieżka przyjęła prezent od nieznajomej?

o       Należy tak kierować wypowiedziami, żeby dzieci wspólnie doszły do wniosku, że królewna nie powinna otwierać drzwi nieznajomej kobiecie, a tym bardziej nie przyjmować od niej prezentu.

3.      Przeniesienie sytuacji bajkowej na sytuacje z codziennego życia dzieci – burza mózgów – próba odpowiedzi na pytania: Czy wolno przyjmować prezenty od nieznajomych? Dlaczego nie?

4.      Ruch to zdrowie – taniec integracyjny Bal u króla (CD z muzyką do tańców integracyjnych, zbiór własny).

5.      Przeliczanie w zakresie 5:

o       Nauczycielka wyjmuje z koszyczka 5 jabłek.

o       Przeliczanie jabłek. Odniesienie ostatniego liczebnika do liczebności zbioru.

o       Uzupełnianie zdania: Śnieżka wiedziała, że jabłka zawierają dużo … (witamin) i są bardzo … (zdrowe), dlatego należy je często… (jeść).

o       Wprowadzenie pojęcia: połowa, pół – zachęcanie dzieci do dzielenia się: Mam jedno jabłko. Co muszę zrobić, żeby dać jedno dziecko np. Mai i Kamilkowi?

6.      Rozsypanka obrazkowa – praca w 2 grupach:

o       Podział na dwie grupy (losowanie klocka: w kolorze czerwonym lub zielonym).

o       Nauczycielka wręcza każdej grupie zielone i czerwone kółko oraz kopertę, w której znajdują się kartoniki z obrazkami przedstawiającymi różne produkty spożywcze.

o       Polecenie: W kopertach znajdują się kartoniki z obrazkami przedstawiającymi różne rzeczy do jedzenia. Proszę, żebyście wybrali spośród nich te, które są zdrowe i położyli na zielonym kółku. Z kolei niezdrowe połóżcie na czerwonym kółku.

o       Podsumowanie pracy w grupach – każda osoba wybiera jeden zdrowy i jeden niezdrowy produkt.

7.      Podsumowanie zajęć – wspólne dochodzenie do wniosku, że zdrowie i bezpieczeństwo są powodami do szczęścia:

o       Nauczycielka zwraca uwagę dzieci na ostatnia ilustrację do baśni o Królewnie Śnieżce. Pytanie: Jaka jest Śnieżka? Dlaczego jest szczęśliwa?

8.      Wykonanie pracy plastycznej Zatrute jabłko (wyklejanka) - wspieranie działań twórczych dzieci:

o       Dzieci otrzymują kartę pracy Zatrute jabłko, na której narysowany jest kontur jabłka przedzielonego na pół. Ich zadaniem jest wyklejenie dobrej połowy jabłka czerwonym (lub innym kolorem typowego jabłka) papierem, a zatrutej czarnym (lub innym kolorem, w którym jabłka nie występują).

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin