(strona 1)
INSTRUKCJA OBSŁUGI AUTOMATU DO PIECZENIA CHLEBA
BBA 2867
(strona 2)
SPIS TREŚCI
Instrukcja obsługi........................................................................................................................3
Przepisy bezpieczeństwa.............................................................................................................3
Części i ich oznaczenia...............................................................................................................4
Paner kontrolny...........................................................................................................................5
Objaśnienia do panela kontrolnego.............................................................................................6
Funkcje automatu do pieczenia chleba.......................................................................................8
Pierwsze uruchomienie i przebieg programu automatu do pieczenia chleba............................8
Rozgrzewanie sprzętu w czasie rośnięcia ciasta.........................................................................9
Czyszczenie i konserwacja..........................................................................................................9
Pytania dot. pieczenia.................................................................................................................9
Pytania dot. automatu do pieczenia chleba...............................................................................11
Pomyłki w przepisach...............................................................................................................12
Uwagi do przepisów..................................................................................................................13
Przepisy.....................................................................................................................................15
Dane techniczne........................................................................................................................87
(strona 3)
Gratulujemy Państwu z okazji zakupu automatu do pieczenia chleba model BBA 2867.
· W kilku programach można upiec na dwóch różnych stopniach duże i małe ilości chleba.
· Automat do pieczenia chleba oferuje 12 na stałe zainstalowanych programów wraz z 44 różnymi możliwościami ustawień. Zupełnie nowy jest program pieczenia, przy pomocy którego można tylko piec, albo już upieczony chleb dopiec, by zrobił się ciemniejszy.
· Automatem do pieczenia chleba można piec ustawiając czas.
· Automatem do pieczenia chleba można samemu zmieniać w programie INDYWIDUALNYM przebieg programu procesu pieczenia.
Sprzęt pracuje w pełni automatycznie i jest nadzwyczaj łatwy do obsługi. Można też znaleźć tutaj przepisy przygotowania:
· różnych rodzajów chleba,
· ciasta, które przetwarza się dalej na różne sposoby,
· marmolady, którą automat do pieczenia chleba może ugotować.
Proszę przeczytać wszystkie instrukcje zawarte w instrukcji obsługi i właściwie je przechowywać.
1. Nie dotykać gorącymi powierzchniami sprzętu, używać rękawicy do garnków! Automat do pieczenia chleba jest bezpośrednio po pieczeniu bardzo gorący.
2. Nigdy nie zanurzać kabla sieciowego i sprzętu w wodzie.
3. Uwaga, niebezpieczeństwo pożaru! Używać sprzętu zasadniczo tylko pod nadzorem. Ustawić czas, a w czasie pieczenia uważać, aby sprzęt podczas pracy znajdował się pod odpowiednią kontrolą.
4. Gdyby znajdowały się w pobliżu dzieci, proszę uważać na sprzęt! Gdy sprzęt nie jest używany, jak również przed czyszczeniem, proszę wyciągnąć wtyczkę z gniazdka. Przed zdjęciem pojedynczych części sprzęt ostudzić.
5. Nigdy nie korzystać ze sprzętu, gdy kabel sieciowy jest uszkodzony, są błędne funkcje lub gdy sprzęt w jakikolwiek inny sposób jest uszkodzony! W tym wypadku proszę oddać sprzęt do sprawdzenia ewentualnie do naprawy w biurze obsługi klienta. Nie naprawiać samemu, ponieważ w ten sposób traci się prawo do gwarancji.
6. Używanie nie zalecanych przez producenta akcesorii prowadzi do uszkodzenia sprzętu. Sprzęt używać tylko do przewidzianego przez producenta celu.
7. Sprzęt ustawić tak, by nie zsunął się z powierzchni roboczej. Może się to zdarzyć podczas ugniatania ciężkiego ciasta. W wypadku śliskich powierzchni ustawić sprzęt na cienkiej macie gumowej, żeby wykluczyć niebezpieczeństwo ślizgania się sprzętu.
8. Automat do pieczenia chleba musi być ustawiony w odległości co najmniej 10 cm od innych przedmiotów, gdy jest włączony. Ze sprzętu korzystać tylko wewnątrz budynków.
9. Zatroszczyć się o to, by kabel nie dotykał żadnych gorących powierzchni i nie wisiał na rogu stołu, żeby np. dzieci nie mogły go pociągnąć.
10. Sprzętu nie ustawiać nigdy obok piecyka elektrycznego lub gazowego albo gorącego pieca do pieczenia.
11. Gdy w sprzęcie znajduje się gorący płyn (konfitura) poruszać sprzętem bardzo ostrożnie.
12. Nie wyciągać nigdy formy na chleb podczas funkcjonowania sprzętu.
13. Nie wkładać do formy do pieczenia żadnych większych niż podane w przepisach ilości! W przeciwnym wypadku chleb nie będzie się piekł równomiernie albo ciasto nie wyrośnie. Proszę przestrzegać naszych wskazówek.
14. Nie wolno wprowadzać do sprzętu folii metalowych i innych materiałów, ponieważ istnieje wtedy ryzyko pożaru albo spięcia!
15. Nie przykrywać sprzętu ręcznikiem podczas korzystania z niego! Gorąc i para muszą się ulotnić. Zaistnieje niebezpieczeństwo pożaru, gdy sprzęt przykryjemy materiałem łatwopalnym albo wejdzie z nim w kontakt, jak np. z firankami.
Producent nie przejmuje żadnej odpowiedzialności, gdy sprzęt zostanie użyty przemysłowo albo nie w sposób opisany w instrukcji obsługi!
(strona 4)
A pokrywa, zdejmowana
B uchwyt
C okienko z widzialnością
D wentylacja
E forma do pieczenia
F hak do ugniatania
G wtyczka sieciowa
H panel kontrolny
I obudowa
J wentylacja boczna
K włącznik i wyłącznik (z tyłu, po prawej stronie)
L półka na baterie
Akcesoria ( bez ilustracji)
1 harpun do usuwania haka do ugniatania
1 kubek pomiarowy
1 łyżka pomiarowa
(strona 5)
1. LED Display wskazuje informacje odnośnie określonego
programu, numeru, poziomu zrumienienia, wagi chleba.
2. Przycisk START / STOP służy do rozpoczynania i przerywania przebiegu
programu.
3. Przycisk ZEIT (czas) służy do podawania czasu wstępnego
programowania
4. Przycisk FARBE (kolor) służy do ustawienia odpowiedniego zrumienienia
5. Przycisk MENGE (ilość) służy do ustawienia w 2 poziomach wagowych,
jak niżej opisane
6. Przycisk AUSWAHL (wybór) służy do wyboru programów
7. Przycisk PAUSE (przerwa) służy do przerywania przebiegu programu, przy
czym program zostaje zachowany
8. Przycisk IND tym przyciskiem można dokonać zmian w
programie INDIVIDUELL, czyli własnym
(strona 6)
Włożyć wtyczkę sieciową w zainstalowane zgodnie z przepisami gniazdko z zestykiem ochronnym (uziemiającym) 230 V, 50Hz.
Włączyć sprzęt włącznikiem (K).
1. DISPLAY (pokaz)
NORMALNE USTAWIENIE
Tym wskaźnikiem sygnalizuje się gotowość do pracy sprzętu. Odpowiada ona normalnemu programowi. W display pojawia się „1 3:00”. „1” oznacza, w którym programie znajdujemy się, „3:00” wskazuje na czas trwania programu.
W pozycji COLOR (kolor) znajduje się ustawienie MEDIUM dla średniego stopnia zrumienienia.
W pozycji LOAF (ciężar) znajduje się ustawienia LARGER dla wyższego ciężaru chleba.
Podczas pracy sprzętu można odczytać przebieg programu na wstecznie biegnących danych czasowych w display.
a) Włożyć do półki na baterie (K) 2 baterie wielkości LR03*AAA*UM3. Służą one do zachowania zaprogramowanego czasu, gdy sprzęt zostanie odłączony od gniazdka.
b) Nacisnąć przycisk PAUSE nie rozpoczynając żadnego programu. W display pojawia się „SET CLOCK TIME” i jednostka godzinowa daje sygnały świetlne.
c) Nacisnąć przycisk ZEIT (czas) do momentu, aż pojawi się oczekiwana przez nas godzina.
Wskazówka: AM oznacza przedpołudnie
PM oznacza popołudnie
d) Przycisnąć znów przycisk PAUSE, jednostka minutowa daje sygnały świetlne.
e) Przycisnąć przycisk ZEIT (czas) do momentu, aż pojawi się oczekiwana minuta.
f) Zamknąć wejście, wciskając przycisk PAUSE.
UWAGA: Baterie nie wyrzucać wraz ze śmieciami z domu. Oddać zużyte baterie na odpowiednie miejsca zbiórki takich przedmiotów lub sprzedawcy. Nie wrzucać baterii nigdy do ognia.
2. Przycisk START / STOPP
W celu rozpoczęcia i zakończenia przebiegu programu. W momencie wciśnięcia przycisku START / STOPP punkty między danymi podającymi czas dają sygnały świetlne. Przyciskiem START/ STOPP można przerwać program w każdej pozycji. Przytrzymać przycisk tak długo wciśnięty, aż będzie słyszany sygnał. W display pojawi się pozycja początkowa wyżej wymienionego programu startowego. Gdy chce się użyć innego programu, należy wybrać go przyciskiem AUSWAHL (wybór).
3. Przycisk ZEIT (czas)
Następujące programy można wystartować z opóźnieniem: NORMAL, VOLLKORN (razowy), WEISSBROT (chleb pszenny), SCHNELL (szybko), SÜSSES BROT (chleb słodki), KUCHEN (ciasto), MARMELADE (marmolada), TEIG (ciasto), ULTRA SCHNELL (bardzo szybko), GLUTENFREI (bezglutenowe) i INDIVIDUELL.
Wskazówka: Program BACKEN (pieczenie) nie może wystartować z opóźnieniem, zamiast tego poprzez przycisk ZEIT (czas) czas pieczenia ustawia się między 10 a 60 minut.
Ustawienie opóźnienia czasowego
Wskazówka: Koniec programu zostaje wskazany w czasie dnia, dlatego należy ustawić wcześniej zegar.
a) Nacisnąć przycisk ZEIT (czas) zanim zostanie rozpoczęty oczekiwany przez nas program. Po nastawieniu zegara na display pojawi się dając sygnały świetlne czas końcowy programu.
Przykład: Zegar został ustawiony na godz. 11:00 AM. Znajdujemy się w programie 1 (3godz.), ale jeszcze go nie rozpoczęliśmy.
Nacisnąć przycisk ZEIT (czas), w display pojawi się „PM 2:10”. Jest to czas końcowy programu, który zawiera już 10 minut opóźnienia czasowego.
b) W czasie każdego, dalszego naciskania przycisku czas wzrasta opóźnienie czasowe o dalsze 10 minut. Można to opóźnienie czasowe z tego samego dnia rozszerzyć, wskaźnik display „SAME DAY”, aż do następnego dnia „NEXT DAY”.
c) Nacisnąć przycisk START / STOPP, po tym jak zakończone zostało wprowadzanie danych, żeby rozpocząć program.
W czasie pieczenia z opóźnieniem czasowym trzeba się upewnić, że sprzęt podczas pracy znajduje się pod kontrolą. Nie używać podczas pieczenia z opóźnieniem czasowym żadnych zepsutych składników, takich jak mleko, jajka, owoce, jogurt, cebula itd.!
4. Przycisk FARBE (kolor)
Tym przyciskiem ustawia się oczekiwany przez nas stopień zrumienia.
Wskaźnik w Display LIGHT odpowiada jasny
MEDIUM odpowiada średni
DARK odpowiada ciemny
5. Przycisk MENGE (ilość)
Można ustawić przy pomocy tego przycisku w kilku programach następujące poziomy:
SMALL = dla mniejszych ciężarów chleba do 1000g
LARGER = dla większego ciężaru chleba do 1300g
6. Przycisk AUSWAHL (wybór)
Tym przyciskiem wybiera się poszczególne programy.
7. Przycisk PAUSE
Przerywa się przebieg programu. Po naciśnięciu na nowo przycisku PAUSE program jest kontynuowany w tym samym miejscu. To jednak ma tylko sens, gdy ciasto w momencie przerwania przebiegu programu znajduje się jeszcze w fazie rośnięcia lub gniecenia.
8. Przycisk IND
Tym przyciskiem można dokonać następujących zmian w programie INDIVIDUELL:
Wskaźnik display Krok programu Czas od-do Opcje
KNEAD 1 gniecenie 1 6-30 min. -/-
RISE 1 rośnięcie 1 1 min-1 godz OFF(wyłączone)
KNEAD 2 gniecenie 2 5-30 min. -/-
RISE 2 rośnięcie 2 5 min-2 godz -/-
RISE 3 rośnięcie 3 1 min-2 godz OFF(wyłączone)
BAKE pieczenie 1 min-1:20 godz OFF(wyłączone)
KEEP WARM utrzymanie ciepła 1 min-1 godz OFF(wyłączone)
Wybrać przyciskiem IND w programie INDIVIDUELL krok programu. Ustawienie zmienia się wciskając przycisk ZEIT (czas). Naciskając potem dwa razy przycisk IND przechodzi się do następnego kroku programu. Powtarzając te czynności ustawia się program indywidualny. Zamknąć wejście naciskając przycisk START / STOPP.
Programy do pieczenia używa się aby sporządzić:
1. NORMAL chl...
broody