Trzbieże tekst.doc

(23 KB) Pobierz

 

 

                           

Trzebieże

 

 

1.     W danym drzewostanie przeprowadzić podział drzew w ramach klasyfikacji Krafta na drzewa dorodne, pożyteczne, szkodliwe, i obojętne.

 

2.     Obliczyć dla drzewostanu przed trzebieżą i po każdym rodzaju trzebieży  TDS, TDU, TDM, TG,

TG-TDS, TG-TDU, TG-TDM:

a) liczbę drzew na 1ha

b) powierzchnię przekroju na 1ha

c) przeciętną pierśnicę

 

3.     Obliczyć nasilenie trzebieży wyrażonych:

a)     procentem liczby drzew

b)     procentem powierzchni przekroju

 

 

Trzebieże to pielęgnowanie lasu z zakresu czynności hodowlanych dokonywane po wyjściu z okresu młodnika. Celem ich jest sukcesywne usuwanie nadmiaru drzew z drzewostanu , aby powiększyć przestrzeń życiową dla drzew. Oddziaływanie trzebieży prowadzi do  polepszenia jakości prawidłowo pielęgnowanych co znajduje swój wyraz w uzyskiwaniu coraz bardziej wartościowych sortymentów w użytkowaniu końcowym (rębnym) jak i między rębnym. Przy trzebieżach wzmaga się przyrost pierśnicy drzew pozostawionych w drzewostanie, zwiększa się średnia pierśnica na powierzchni, a zmniejsza liczba drzew, poprawia się tym samym jakość surowca. W zależności od tego jaką gospodarkę prowadzimy, wybieramy odpowiedni wariant trzebieży. Gdy wybierzemy TGM uzyskamy wysoką jakość surowca, gdy natomiast wykonamy TDS i TDU uzyskamy największą miąższość.

  Podczas przeprowadzonych trzebieży uzyskano następujące wyniki:

Najwięcej drzew pożytecznych w klasie III Krafta (60). W pierwszej klasie nie znalazło się żadne drzewo szkodliwe i pożyteczne, natomiast dorodnych było 5. Drzew szkodliwych w II klasie było  3, natomiast w III było 6. Po kolejnym usuwaniu drzew  przy TDS, TDU, TDM pole przekroju sukcesywnie zmniejszało się. Najmniejszą wartość pole przekroju osiąga po TGM (usunięto najwięcej drzew-54).

  Sosna w porównaniu z bukiem daje niewielki przyrost z prześwietlenia i w niewielkim stopniu wyrównuje straty przyrostu powodowane przez usuwane drzewa panujące. Stąd przy wykonywaniu trzebieży w drzewostanach sosnowych ważny jest właściwy termin ich wykonania. Trzebież wyrażona powierzchnią przekroju przyjmuje mniejsze wartości od nasilenia trzebieży wyrażonego liczbą drzew, wartości nieznacznie wahają się, najmniejsza wartość jest przy TDM, największa przy TG. Największa wartość spowodowana jest tym, że usuwamy drzewa grube, ale przeszkadzające-rozpieracze , które dają duża wartość tg.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin