mierzenie - sprawozdanie.doc

(109 KB) Pobierz
ORGANIZACJA

1

 

 

PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. BRONISŁAWA MALINOWSKIEGO

W JĘDRZEJOWIE

 

MIERZENIE JAKOŚCI PRACY SZKOŁY

SPRAWOZDANIE ZA ROK SZKOLNY 2003/2004

 

W miesiącu wrześniu 2003/2004 dyrektor szkoły W. Litwiniuk powołał            zespoły samokształceniowe, zespół wychowawczy, profilaktyczny oraz zespół                  do spraw planowania rozwoju i mierzenia jakości pracy szkoły. Zespół do spraw planowania opracował plan pracy placówki na lata 2003 – 2007, szczegółowe cele                 i zadania do realizacji w roku szkolnym 2003/2004.

Zespół do spraw planowania w składzie: J. Błażków, B. Chwałek, P. Gazdowicz, A. Jamińska, S. Kubów, I. Podhajna dokonał analizy planu pracy szkoły w kontekście wyników kształcenia. dokonał zmian wizji misji szkoły. B. Chwałek i A. Jamińska opracowały plan mierzenia jakości pracy szkoły. Dyrektor szkoły opracował                Program Poprawy Efektywności Kształcenia. A. Jamińska po konsultacji z                      nauczycielami i dyrekcją szkoły opracowała plan doskonalenia nauczycieli .

Nauczyciele zostali zobligowani do przeprowadzenia w klasie I i IV diagnozy wiadomości i umiejętności na początku, nauczyciele klas III i V na koniec roku

szkolnego. Dokonano szczegółowej diagnozy wiedzy i umiejętności uczniów wszystkich klas. W klasie VI przeprowadzono sprawdzian próbny i kompetencyjny końcowo roczny. W klasach III końcowo roczny.

Koleżanka B.Chwałek, A.Jamińska szczegółowo opracowały wyniki egzaminów próbnego i zewnętrznego w klasach VI oraz w klasie integracyjnej III a.                             Na podstawie wyników opracowały wnioski do dalszej pracy z dziećmi. W klasie III b wyniki opracowała U.Wąsik.

 

Sprawdzian kompetencyjny w klasach           szóstych przeprowadzono 1 kwietnia 2004r.

Celem sprawdzianu zatytułowanego „Chleb” było sprawdzenie stopnia                 opanowania przez uczniów umiejętności opisanych w standardach wymagań  egzaminacyjnych.
  Charakterystyka zestawu zadań:

  Sprawdzian miał formę pisemną.

Czas przeznaczony na rozwiązanie zadań wynosił 60 minut.

  Zestaw składał się z 25 zadań, w tym 20 zadań zamkniętych wielokrotnego wyboru   i 5 zadań otwartych(2 zadania rozszerzonej odpowiedzi, 3 krótkiej odpowiedzi).

Test sprawdzał umiejętności w zakresie:

-czytania(odczytywanie tekstu popularnonaukowego, tekstu literackiego,                użytkowego),

-pisania(redagowanie opowiadania odtwórczego, ogłoszenia),

rozumowania(umieszczenie dat w przedziałach czasowych, rozpoznawanie charakterystycznych cech obiektów przyrodniczych, opisywanie sytuacji przedstawionej
w zadaniu za pomocą wyrażenia arytmetycznego, diagramu słupkowego),
-korzystania z informacji(posługiwanie się źródłami informacji)

-wykorzystywania wiedzy w praktyce(rozwiązywanie problemów praktycznych

z wykorzystaniem własności figur geometrycznych oraz obliczeń dotyczących czasu,

pieniędzy, długości, pola i wagi).

W zadaniach zamkniętych uczeń wybierał prawidłową odpowiedź spośród czterech podanych i zaznaczał rozwiązanie na karcie odpowiedzi.

Zadania zamknięte były punktowane 0 – 1. Za ich poprawne rozwiązanie uczeń mógł uzyskać 20 punktów – 50% ogólnej liczby punktów za sprawdzian.

W zadaniach otwartych uczeń formułował odpowiedzi samodzielnie.                                                   Za ich poprawne rozwiązanie uczeń mógł uzyskać również 20 punktów.

Zadania otwarte oceniane były zgodnie z przyjętymi w całym kraju kryteriami i schematami.

Za rozwiązanie zadań, które sprawdzały poziom opanowania przez uczniów umiejętności czytania można było uzyskać maksymalnie 10 punktów, umiejętności pisania 12 punktów, rozumowania 8 punktów, korzystania z informacji 2 punkty oraz wykorzystywania wiedzy w praktyce 8 punktów.

 

WYNIKI  SPRAWDZIANU   W   POSZCZEGÓLNYCH                      KLASACH

 

KLASA  VI A

 

Na  40 możliwych punktów uczniowie uzyskali:

 

Liczba zdobytych punktów

Liczba uczniów

Razem

40

1

40

39

1

39

37

3

111

34

3

102

31

4

124

28

1

28

27

2

54

26

2

52

24

1

24

21

1

21

20

1

20

 

Razem

615

 

Liczba punktów uzyskanych za umiejętności

 

CZYTANIE

Liczba zdobytych punktów

 

Liczba uczniów

10

9

9

5

8

3

7

2

4

1

 

PISANIE

Liczba zdobytych punktów

 

Liczba uczniów

12

6

11

4

10

3

9

2

8

3

Zgłoś jeśli naruszono regulamin