Taksonomia celów nauczania według B.docx

(100 KB) Pobierz

Taksonomia celów nauczania według B. Niemierki

I poziom wiadomości

A Zapamiętanie wiadomości

B Zrozumienie wiadomości

II poziom umiejętności

C Stosowanie wiadomości w typowych sytuacjach

D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych

 

 

Kategoria

Określenie wieloznaczne

Określenie konkretne

Czasowniki operacyjne

(A) wiedzieć

Zapamiętanie wiadomości oznacza gotowość ucznia do przypomnienia sobie pewnych terminów, faktów, praw i teorii naukowych, zasad działania. Wiąże się to z elementarnym poziomem rozumienia wiadomości: uczeń nie powinien ich mylić ze sobą i zniekształcać.

Wiedzieć

Nazwać
Zdefiniować
Wymienić

Podać

Określić Zidentyfikować
Wyliczyć

(B) rozumieć

Zrozumienie wiadomości oznacza, że uczeń potrafi przedstawić je w innej formie, niż je zapamiętał, uporządkować i streścić, uczynić podstawą prostego wnioskowania.

Opisać

Scharakteryzować Wyjaśnić
Zilustrować

Streścić
Rozróżnić

Rozpoznać

Uzasadnić

(C) kształtować

(typowe sytuacje)

Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych oznacza opanowanie przez ucznia umiejętności praktycznego posługiwania się wiadomościami według podanych mu uprzednio wzorów. Cel, do którego wiadomości mają być stosowane, nie powinien być bardzo odległy od celów osiąganych w toku ćwiczeń szkolnych.

Zmierzyć
Wybrać sposób rozwiązanie
Wykreślić (dobrać wykres do danych)
Zaprojektować
Scharakteryzować Narysować

Rozwiązać

Wykonać
Zastosować Skonstruować,
Porównać

Określić
Sklasyfikować Połączyć

(D) kształtować

(nietypowe sytuacje)

Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych oznacza opanowanie przez ucznia umiejętności formułowania i rozwiązywania problemów, dokonywania analizy i syntezy nowych dla niego zjawisk, formułowania planu działania, tworzenia oryginalnych przedmiotów, wartościowania przedmiotów według pewnych kryteriów.

Dowieść
Przewidzieć
Zanalizować
Wykryć
Ocenić

Wnioskować
Zaplanować Udowodnić

Opracować
Zaproponować

 

http://theme.webme.com/designs/red/images/cont_bottom.gif

Taksonomia celów poznawczych

Taksonomia celów poznawczych - klasyfikacja (uporządkowanie) celów poznania według ich hierarchii. Funkcjonuje w edukacji wiele klasyfikacji celów poznania np.: Benjamina Blooma. W Polsce najbardziej znaną jest „Taksonomia ABC” profesora Bolesława Niemierki. Instytut Badań Kompetencji do potrzeb koncepcji  badań w zakresie zewnętrznego diagnozowania osiągnięć uczniów opracował zmodyfikowaną jej wersję. Zgodnie z klasyfikacją celów, stosowaną przez IBK, badana jest wiedza i umiejętności uczniów m. in. z zakresu:

·         znajomości i rozumienia pojęć, rozpoznawania i posługiwania się nimi, nazywania, definiowania i porządkowania różnych terminów, zdarzeń, faktów oraz właściwości;

·         analizy, myślenia logicznego, czytania ze zrozumieniem, wyszukiwania
i interpretowania informacji, posługiwania się nimi jak również odczytywania ich znaczenia przenośnego i symbolicznego;

·         syntezy, wykorzystania wiedzy do rozwiązywania zadań w sytuacjach typowych lub praktycznych;

·         twórczości, kreatywnego rozwiązywania problemów, tworzenia tekstów za pomocą słów i symboli.

Tabela poniżej podaje kategorie, charakterystykę celów poznania oraz zasób czasowników, które nazywają oczekiwane czynności (umiejętności) uczniów.

http://www.kompetencje.edu.pl/PublishingImages/obrazek-do-Powieksz-miniatu.jpg

 

Cele ogólne kształceniahttp://www.kompetencje.edu.pl/Słownik_diagnostyki/ksztalcenie/PublishingImages/tabela-TCPm.gif

 

 

 

 

 

 

wyrażają kierunki dążeń pedagogicznych (zamiary i misję). Są najczęściej formułowane w sposób zwięzły. Odwołują się do uznanych wartości społecznych, etyczno-moralnych  i innych. Odznaczają się bogactwem znaczeniowym, siłą perswazji i możliwością swobodnej ich interpretacji przez nauczycieli. Wśród czasowników, które najbardziej odzwierciedlają intencje należy wymienić takie jak: kształtować, doskonalić, rozwijać, wdrażać itp. Celów ogólnych kształcenia nie da się zmierzyć, sprawdzić czy lub w jakim stopniu zostały osiągnięte.  Aby zmierzyć efekty kształcenia, należy cele ogólne zoperacjonalizować, czyli celom ogólnym przyporządkować cele operacyjne.

 

Cele operacyjne kształcenia – wyrażają sprawdzalne efekty kształcenia, wskazują na oczekiwane czynność ucznia.  Są one jednoznaczne, mierzalne, możliwe do obserwacji, ułatwiają sprawdzanie osiągnięć uczniów. Cele operacyjne formułuje się czytelnie, drobiazgowo, tak by w rezultacie wykształciła się oczekiwana wiedza i umiejętności uczniów, opisane w Podstawie programowej kształcenia ogólnego. Nazwy czynności, które należy wykształcić u uczniów opisują czasowniki operacyjne (np.: rozpoznaje wymienia, analizuje, wnioskuje, stosuje, oblicza, wartościuje, ocenia). Mają one swoje odniesienie do taksonomii celów poznania.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin