OBJAŚNIENIE do badań.docx

(12 KB) Pobierz
OBJAŚNIENIE

OBJAŚNIENIE
BADANIA LEKARSKIE PRACOWNIKÓW

Kodeks pracy rozróżnia profilaktyczne badania lekarskie:
- wstępne,
- okresowe,
- kontrolne.

Wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby przyjmowana do pracy. Ponadto objęci są nimi pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy, a także pracownicy przenoszeni na stanowiska, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Okresowym badaniom lekarskim podlegają wszyscy pracownicy niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy. Częstotliwość wykonywania badań jest uzależniona od rodzaju czynnika szkodliwego lub uciążliwego, na który narażony jest pracownik. Badania takie przeprowadza się jednak nie rzadziej niż co 5 lat.

Kontrolnym badaniom lekarskim podlegają pracownicy po okresie niezdolności do pracy, jeśli trwa ona dłużej niż 30 dni i jest spowodowana chorobą. Badania przeprowadza się w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania w związku z tymi badaniami pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w przypadku przejazdu na badania do innej miejscowości przysługuje mu zwrot kosztów podróży według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.
Skierowanie powinno zawierać:
- określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma zostać wykonane,
- określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona - w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy. W takim przypadku pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu,
- określenie obecnego stanowiska pracy - w przypadku pracowników już zatrudnionych,
- informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.

WAŻNE: Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Pracodawca zatrudniający pracowników w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających jest ponadto obowiązany zapewnić tym pracownikom okresowe badania lekarskie także:
- po zaprzestaniu pracy w kontakcie z tymi substancjami, czynnikami lub pyłami,
- po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli zainteresowana osoba zgłosi wniosek o objęcie takimi badaniami.
Badania profilaktyczne przeprowadzane są na koszt pracodawcy. Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, jeśli jest ona niezbędna z uwagi na warunki pracy.
 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin