PROJEKT CZYNNOŚCI HODOWLANO - LEŚNYCH
Sprawozdanie z hodowli lasu
Temat IX/42A
Wykonał: WL gr X
Obiekt 1
Oddz.166k
powierzchnia 10.59 ha
Istniejący d-an złożony z gatunków tylko iglastych (5So5Św) jest niedopasowany do typu siedliskowego lasu i bardzo niekorzystnie wpływa na siedlisko. Przebudowa d-nu będzie prowadziła do tego aby powstał d-an o składzie gat. 5Jd 3So 2Db i Św. Po wykonaniu trzebieży selekcyjnej o dość dużej intensywności, planuje się na połowie powierzchni wprowadzić sztucznie Jd pod osłoną górną So i Św. Ponadto w miejscach gdzie występuje Św. gorszej jakości wykonanie gniazd. Planowane jest wykonanie 4 gniazd po 0.26 ha i wysadzenie na nich Dbb. Planowane jest również wysadzenie Lp pod So i Św., która będzie pełniła rolę pielęgnacyjną w stosunku do siedliska (5 gniazd po 0.5 ha), oraz rolę produkcyjną. Przygotowanie gleby będzie polegało na wyoraniu bruzd na gniazdach, oraz na wykonaniu talerzy pod d-nem. Planowana więźba sadzenia to dla Db i Jd 1.5x1.0m , a dla Lp 2.5x2.5m. Zapotrzebowanie na sadzonki będzie wyglądało następująco (uwzględniając 10% nadwyżkę):
Jd - 39tys. sadzonek I kl jakości , o symbolu prod. 2/2
Db-7.6tys. sadzonek, I kl jakości , o symbolu prod. 2/1
Lp-5.1tys. sadzonek, I kl jakości , o symbolu prod. 2/1
Pielęgnowanie Db na gniazdach będzie polegało na likwidowaniu w miarę potrzeb konkurencji ze strony chwastów i ewentualne zabezpieczenie go przed zwierzyną.
Wykonanie następnego zabiegu pielęgnacyjnego o charakterze trzebieży planowane jest za 7 lat i będzie on polegał głównie na regulowaniu dostępem światła do podsadzeń Jd.
Obiekt II
Stare trzcinniczysko
powierzchnia 6.00
Aby uproduktywnić tę powierzchnię leśną najpierw należy pozbyć się trzcinnika. Wydaje się, że najskuteczniejszą metodą będzie tutaj wykonanie orki głębokiej typu regulówki pługiem dwupoziomowym z przedpłużkiem w jesieni roku poprzedzającego założenie uprawy. Wprowadzane gatunki drzew leśnych mają za zadanie szybko ocienić glebę i zapobiec odrastaniu trzcinnika. Planowany jest następujący skład gatunkowy 4So3Db3Św.Stosowana tutaj będzie zagęszczona więźba sadzenia dla wszystkich gatunków. Przy podawaniu ilości sadz. uwzględniono 10% nadmiar.
So - więźba 1.5x0.4m, zapotrzebowanie na 44 tys. sadz. I kl jakości o symbolu prod. 1/0
Db- więźba 1.5x0.6m, zapotrzebowanie na 22 tys. sadz. I kl jakości o symbolu prod. 2/1
Św- więźba 1.5x1.2m, zapotrzebowanie na 11tys. sadz. I kl jakości o symbolu prod. 2/1
Pielęgnowanie takiej uprawy będzie polegało głównie na regulowaniu składu gatunkowego, podstawowym celem jest doprowadzenie do zwarcia aby zahamować rozwój trzcinnika.
Obiekt III
Powierzchnia 10.93
Młodnik negatywny
Młodnik został uznany za negatywny na skutek niezgodności składu gatunkowego. Dalsze utrzymywanie młodnika o tym składzie gatunkowym prowadziłoby do degradacji siedliska. Dlatego proponowane jest pozostawienie kęp Św który będzie pełnił rolę stabilizatora stosunków wodnych gdy zostanie usunięta Brz. Na powierzchni po wyciętej Brz proponuje się wykonać bruzdy i wysadzić So. Wycinanie Brz będzie się odbywało w dwóch nawrotach w odstępie 4-letnim. Łączne zapotrzebowanie na sadzonki So oceniane jest na 73 tys. sztuk sadzonek I kl jakości o symbolu prod. 1/0. W kępach Św wykonywane czyszczenia późne będą prowadzone dość intensywnie tak aby zwiększyć dopływ światła do koron co pozwoli na wydłużenie ich.
Obiekt IV
Powierzchnia 10.90
Na całej powierzchni znajduje się Św słabej jakości. Proponowana jest tutaj przebudowa d-nu zmierzająca do powstania bardziej zróżnicowanego d-nu o docelowym składzie gatunkowym 4Db3So3Jd. Przebudowa będzie rozpoczęta od wycięcia gniazd celem wprowadzenia Dbs. Gniazda będą wycięte na 40% powierzchni i będzie tam sztucznie wprowadzony Dbs. Równocześnie po wykonaniu trzebieży w Św zostanie pod niego podsadzona Jd na 30% powierzchni , . Usunięcie Św z nad Jd wykonane będzie za 20 lat, w międzyczasie będzie przeprowadzane regulowanie dostępu światła do podsadzenia Jd. Usunięcie Św z powierzchni tam gdzie nie będzie odnowienia Jd planowane jest za 10 lat, na powierzchni po usuniętym Św wyorane zostaną bruzdy i wprowadzona sztucznie So.
Obiekt V
Powierzchnia10.25
W tym przypadku również skład gatunkowy jest niedopasowany do zdolności produkcyjnych siedliska. Jednak tym razem nie będzie prowadzić się przebudowy gdyż istniejący d-an jest bardzo dobrej jakości i przebudowywanie go w tej chwili mijałoby się z celem. Na całej powierzchni wyznaczono 820 egzemplarzy Brz, które rokują że w wieku 80 lat będzie możliwe pozyskanie z nich sortymentów cennych. Prowadzone cięcia w d-nie górnym będą polegały na usuwaniu drzew słabszych i zagrażających rozwojowi szczególnie cennych egzemplarzy Brz. Będący tutaj w składzie gatunkowym Jw pełni rolę pielęgnacyjną względem siedliska, jest on również dobrej jakości. Trzebież przeprowadzana w kępach Św będzie miała charakter trzebieży selekcyjnej dolnej jak i górnej. Gb znajdujący się w II piętrze ma również za zadanie pielęgnowanie pni Brz. Celem lepszej osłony gleby pod Brz, tam gdzie nie występuje Gb , zaplanowano wprowadzić Lp . Zapotrzebowanie określono na 2.5 tys. sadzonek(I kl jakości, o symbolu prod. 2/1), które planuje się wysadzić w więźbie 2.5x2.5 m. Zaplanowano ręczne przygotowanie gleby w talerze.
Obiekt VI
Powierzchnia 6.76
Młodnik po rębni częściowej o zbyt małym zwarciu i niedopasowanym składzie gatunkowym. Na tym etapie rozwoju planowane jest dalsze pielęgnowanie tego młodnika, tak aby poprawić zwarcie. Pielęgnowanie w tym kierunku będzie polegało na usuwaniu okazów chorych i obumierających. W celu zniwelowania przerw między poszczególnymi kępami odnowienia planowane jest wprowadzenie wyrośniętych egzemplarzy Jw. Po wejściu drzewostanu w fazę tyczkowiny planowane są dalsze podsadzenia gatunków, które utworzą II piętro.
Obiekt VII
Powierzchnia 2.56
Drzewostan dojrzały , w którym z jednej strony należy podjąć zadanie zainicjowania odnowienia naturalnego Bk. W tym celu należy przeprowadzić cięcia rozluźniające, które pozwoliłyby osiągnąć odnowienie na 20% powierzchni. Jeżeli działania te nie przyniosą porządanego wyniku planowane jest sztuczne podsadzenie Bk. Ewentualne sadzenie odbywałoby się na talerzach wykonanych ręcznie w więźbie 1.5x1.2m sadzonek I kl jakości o symbolu prod. 2/1. Dalsze pielęgnowanie odnowienia Bk będzie polegało na dopuszczaniu odpowiedniej ilości światła. Pielęgnowanie odnowienia Jd odbywało się będzie poprzez odpowiednie dopuszczanie światła, oraz usuwaniu w podroście drzewek chorych, obumierających i obumarłych. Na pozostałej powierzchni gdzie nie byłoby młodego pokolenia planuje się wykonanie cięcia zupełnego. Odnowienie tej powierzchni będzie przeprowadzone So, zajmie ona wówczas 40% powierzchni. Odnowienie będzie się odbywało sztucznie, planowane przygotowanie gleby w bruzdy. Planowana więźba sadzenia 1.5x0.4m co daje zapotrzebowanie na 7 tys.sadzonek (uwzględniając 10% nadmiar) I kl jakości o symbolu produkcyjnym 1/0.Cięcie uprzątające w Bk odbędzie się za 10lat, kiedy odnowienie Bk będzie miało wysokość 3 m. Ostatnie cięcie odsłaniające w Jd zaplanowane jest za 20 lat. W tym czasie pielęgnowanie odnowienia So polegało będzie w pierwszych 5 latach na niszczeniu konkurencyjnych chwastów i nalotów gatunków lekko nasiennych. Przeprowadzane cięcia wczesne będą miały charakter selekcji negatywnej, podobnie jak zaplanowane na 17 rok życia odnowienia czyszczenia późne. Główny nacisk położony tutaj będzie na utrzymanie odpowiedniego składu gatunkowego, co można osiągnąć eliminując zbędne domieszki. Należy również położyć nacisk na likwidowanie w So i Bk rozpieraczy.
Obiekt VIII
powierzchnia 6.73
I strefa zagrożeń
Znajdujący się na tej powierzchni d-an nie jest dopasowany do siedliska i tym samym nie spełnia funkcji pielęgnacyjnej. Proponowane jest dokonanie przebudowy istniejącego d-nu. W pierwszej kolejności proponowane jest usunięcie Os gdyż jest ona słabej jakości i nie daje rokowań że dotrwa do wieku 60 lat. Ponadto słabo ocienia glebę co doprowadziło do pojawienia się trzcinnika. Powstałe gniazda po usuniętej Os będą odnawiane Dbb. Przed przygotowaniem gleby przeproadzane będzie chemiczne zwalczanie trzcinnika herbicydem systemicznym który poraziłby również system korzeniowy trzcinnika. Przygotowanie gleby odbyłoby się przez wyoranie bruzd. Zapotrzebowanie na sadzonki oceniono na 33 tys. sztuk I kl jakości o symbolu produkcyjnym 2/1. Dalsze pielęgnowanie odnowienia Dbb polegałoby na ochronie go przed konkurencją chwastów i przed zgryzaniem przez zwierzynę. Usunięcie Dbc na pozostałej części powierzchni przewidziano gdy ten osiągnie wiek 60 lat. Odnowienie Dbb będzie dochodziło do zwarcia. Na powierzchni po usunięciu d-nu będzie przeprowadzone w miarę potrzeby chemiczne zwalczanie trzcinnika. Przygotowanie gleby w bruzdy, zapotrzebowanie na sadzonki - 67 tys. sadzonek I kl jakości o symbolu produkcyjnym 1/0. Na granicy styku kęp Db z So przewidziano wprowadzenie gat. fitomelioracyjnego - Lp - zapotrzebowanie na sadzonki 4.5 tys, 2/1 I kl jakości.
Obiekt IX
powierzchnia 6.10
Pomimo iż skład gatunkowy uprawy nie jest zgodny z zalecanym, dalsze czynności hodowlane będą polegały na pielęgnowaniu istniejącego odnowienia. Ewentualne poprawki będą zmierzały do zwiększenia udziału Db, w miarę jak będzie to możliwe. Pielęgnowanie będzie się odbywało poprzez likwidowanie konkurencji ze strony chwastów a przeprowadzone czyszczenia wczesne będą polegały na usunięciu zbędnych domieszek, łagodzeniu przejść na granicy kęp, oraz ewentualne usunięcie drzewek ze względów sanitarnych. W fazie uprawy przewidziane jest dwukrotne wchodzenie na powierzchnię z czyszczeniami wczesnymi, następny zabieg pielęgnacyjny przewidziany jest za 5 lat.
Obiekt X
Powierzchnia 6.42
Pielęgnowanie tego d-nu będzie polegało na wykonani trzebieży wczesnej. Dla So przyjęto wyznaczenie ok. 300 drzew dorodnych na ha, dla Dbs ok 250, a dla Brz ok. 200. Przeprowadzona trzebież będzie miała charakter selekcji pozytywnej i głównym zadaniem będzie promowanie drzew dorodnych, oraz w miarę możliwości ułatwianie egzystencji osobnikom Jd. Po wykonaniu zabiegu przewidziane jest wprowadzenie II piętra złożonego z Lp i Św. Przewidziany sposób przygotowania gleby - w bruzdy. Wysadzanie Lp i Św będzie się odbywało w więźbie 1.5x1.5m. zapotrzebowanie na sadzonki - po 14 tys. sadzonek każdego gatunku. Następny zabieg przewidziano wykonać za 7 lat.
rotheden