UL Metody.doc

(26 KB) Pobierz

UL Metody.

Założone cele będziemy się starali osiągnąć poprzez wykonywanie trzebieży wczesnych, wprowadzanie w istniejących lukach i gniazdach oraz pod osiką (stopniowe jej zastępowanie) dębu, ze względu na wiek osiągnięcie zakładanych celów może być nieosiągalne w tym, a dopiero w następnym pokoleniu.

Obiekt 4.

L Diagnoza.

Jest to 85-cio letni d-stan leżący na terenie N-ctwa Ełk, RDLP Białystok, Kraina Mazursko-Podlaska II, Dzielnica pojezierza Mazurskiego l.Typ siedliskowy lasu BMb na glebie torfowej z torfu przejściowego, pokrywa mszysta, teren piaski. Skład gatunkowy 5Św 11,5 bon 5So II bon jest zgodny z GTD - So Św. Zwarcie przerywane, podszyt o pokryciu 20% oraz podrost Brz na 30% powierzchni, zadrzewienie drzewostanu wynosi 0,7.

H. Cel produkcji.

a) Krótkookresowym celem w tym przypadku jest doprowadzenie istniejącego d-stanu do wieku rębności, z wyprowadzeniem młodego pokolenia brzozowego. Generalnie nie będziemy prowadzić pozyskania, chyba że byłoby to konieczne, moglibyśmy wtedy uzyskać sortymenty średniowymiarowe.

b) Celem finalnym jest drzewostan rębny o wieku rębności 100 lat (średniowymiarowe sortymenty drzewne) oraz odnowienie drzewostanu. III. Metody.

W chwili obecnej nie będziemy już dokonywali żadnych zabiegów pielęgnacyjnych w drzewostanie, poza pielęgnacją podrostu brzozowego. W tym przypadku zastosujemy rębnie II b o średnim (10 lat) okresie odnowienia, ma to na celu niezachwianie stosunków wodnych oraz uzyskanie naturalnego odnowienia które będzie posiadało korzystne cechy „rodziców", pozostałe luki należy uzupełnić sztucznie. Skład gatunkowy uprawy Św50 So30 Brz20. Do uzupełnienia będziemy używali wyrośniętych sadzonek So 2/0 Św 1/2 Brz 2/0, w więźbie 1,3x1,3, na talerzach.

Obiekt 5.

I. Diagnoza.

Drzewostan znajduje się na terenie N-ctwa Kraśnik, RDLP Lublin, Kraina Małopolska VI, Dzielnica Wyżyny Zachodniolubelskiej. Typ siedliskowy lasu Lśw na glebach brunatnych z piasku lodowcowego, teren falisty o wystawie S-E, I-sza strefa zagrożeń. Obecny skład gatunkowy 7LpIII bon 2DbIII bon IGbjest niezgodny z pożądanym 4Db 3Bk ILp IMd IGb, zwarcie luźne, zadrzewienie 0,4, podszyt o pokryciu 50%. II. Cel produkcji.

a) Celem krótkookresowym będzie uzyskanie młodego zdrowego pokolenia lasu, wieloga-tunkowego, przy realizacji tego celu będzie możliwe uzyskanie szeregu sortymentów wielkowymiarowych oraz znacznej ilości drewna lipowego.

b) Cel długofalowy to drzewostan odporny na zanieczyszczenia przemysłowe, który zabezpieczy siedlisko przed degradacją, o wielopiętrowej budowie, w którym szczególną uwagę przy pielęgnacji zwracać będziemy na zdrowotność.

m. Metody.

W celu uzyskania zakładanego przez nas celu zastosujemy rębnie III d, w pierwszej kolejności w miejscu istniejących luk usuniemy istniejący podszyt i na gniazdach o łącznej powierzchni 30% posadzimy buka na talerzach w więźbie 1,1x1,1, używając sadzonek 2/0; po około 10 latach dokonamy poszerzenia istniejących gniazd (20% pow.) w połączeniu z usunięciem częściowym drzew na ich obrzeżach, na poszerzeniach posadzimy Db 2/0 i Gb 2/0 w więźbie 1,3x1,3 na talerzach; po upływie kolejnych 5 lat dokonamy ponownie poszerzenia gniazd o ok. 20% z zastosowaniem tych samych gal. co poprzednio; 51at później usuniemy pozostały drzewostan, a na odsłoniętej powierzchni dosadzimy Db Md 1/1 i Lp 2/0, dla Md zastosujemy więźbę 2.2x2,2 , a dla Lp 1,3x1.3, glebę przygotujemy w talerze.

Grab w początkowej fazie będzie pełnił rolę otoczki dla dębu, a później pielęgnacyjną. Md i Gb wprowadzimy w formie jednostkowej domieszki o charakterze pielęgnacyjnym dla drzewostanu i siedliska.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin