Celem tej pracy jest rozpoznanie i zrozumienie, co dzieje się w Tobie i Twoim życiu oraz próba zaakceptowania tego, kim jesteś i ustalenia, co i jak możesz w Swym życiu zmienić.
Nie musisz się obawiać, że nie sprostasz zadaniu. Wystarczy, że umiesz pisać, czytać i jesteś naprawdę zdecydowana na uczciwą i systematyczną pracę. Zaopatrz się w zeszyt i przybory do pisania. Umów się ze sobą na stały rytm pracy. Trzymaj się swych postanowień ( np. raz w tygodniu we wtorki o 18:00 ).
W swym zeszycie zapisuj wszystko to, co czujesz i chcesz napisać; swoje refleksje, odkrycia, wątpliwości. Wszystko jest ważne, czego doświadczasz wykonując któreś z ćwiczeń. Być może będą to nowe doświadczenia, zupełnie Cię zaskakujące, które sprowokują Cię do spojrzenia na siebie i swe sprawy innymi oczami. Spróbuj nie unikać zagłębiania się w tematy, które wyjątkowo drażnią, przygnębiają.
Zaprowadź dziennik. Codziennie o ustalonej porze spróbuj dokonać w myślach przeglądu całego dnia. Następnie opisz wydarzenia, które zapisały Ci się tego dnia w pamięci jako najważniejsze lub ciekawe dla Ciebie, albo po prostu zwróciły Twoją uwagę. Nie jest ważny styl, charakter pisma, błędy ortograficzne - tylko Twoje subiektywne wrażenia. Zadanie to służy uczeniu się sztuki rozumienia codziennego życia i samej siebie. Zwróć szczególną uwagę na swe przeżycia emocjonalne, uczucia, które pojawiły się w Tobie. W jakich to było sytuacjach ?
Przeczytaj uważnie poniżej wypisane pytania. Wybierz te, na które odpowiesz twierdząco (TAK). Przepisz te wybrane zdania do swego zeszytu zmieniając formę z pytającej na oznajmującą, użyj pierwszej osoby liczby pojedynczej np. odp. 1.:Często martwię się o kogoś z rodziny.
Napisz czy miałaś kłopoty, wątpliwości z udzieleniem odpowiedzi. Z czego to mogło wynikać? Czy dużo zdań przepisałaś ? Jak się z tym czujesz ? Czy jest coś, co Cię szczególnie poruszyło, zaniepokoiło, zaintrygowało ? Opisz to dokładnie.
Przeczytaj uważnie każde z poniższych zdań i przepisz do zeszytu te, które Ciebie dotyczą.
a) palenie tytoniu
b) picie alkoholu
c) objadanie się lub głodzenie
d) zażywanie środków uspakajających, przeciwbólowych itp.
e) agresywne reakcje
f) specyficzne nawyki seksualne
g) obgryzanie paznokci
h) dręczące myśli
i) dręczące nawyki w życiu codziennym (sprzątanie, częste mycie itp.)
69.Dostrzegam skłonności do pojawienia się u mnie takich objawów jak:
a) stany podgorączkowe
b) stany zapalne
c) bóle i kłucia w różnych częściach ciała
d) lekkie przeziębienia
e) katary
f) rozstroje żołądka
g) krwawienia
h) inne: jakie?......................................................
70.Ustawicznie potrzebuję uznania i afirmacji.
71.Domagam się natychmiastowego spełnienia zachcianek.
72.Szukam napięć i kryzysów, a potem skarżę się na nie.
73.Boję się odrzucenia i porzucenia, ale sama odrzucam innych.
74.Boję się krytycyzmu, ale sama osądzam innych.
75.Źle organizuję sobie czas i powoduje to, że mam wciąż zaległości.
Napisz w zeszycie, jak się czujesz po wykonaniu tego zadania. Co wpłynęło na Twój stan?
W tym zadaniu miałaś okazję zidentyfikować się z właściwościami i cechami koalkoholików, a szczególnie tych, którzy w dzieciństwie wychowywali się w rodzinie alkoholowej. Jakie znaczenie ma to dla Ciebie teraz, gdy uświadomiłaś sobie istotę swej choroby ? Czy byłaś wcześniej tego świadoma ? Czy zmienia to Twój stosunek do siebie samej i swych spraw ? W jaki sposób ? Opisz to.
Odpowiedz pisemnie w swym zeszycie na wszystkie podane niżej pytania. Staraj się pisać wyczerpująco, podawaj konkretne przykłady. Nie ograniczaj ilości czasu i miejsca przeznaczonego na udzielanie odpowiedzi.
Zdrowe
Niezdrowe
1. Zabrałam kluczyki od samochodu.
2. Nie zapłaciłam jego długu sąsiadce.
1. Kłamałam przed szefem
2. Zadzwoniłam do znajomej lekarki z prośbą o zwolnienie dla niego itp. itd.
Semi111