IV - Fizjologia ciąży.doc

(23 KB) Pobierz
Fizjologia ciąży

Fizjologia ciąży

 

1 Długość ciąży

 

→ Zazwyczaj za długość ciąży uznaje się okres miedzy pierwszym kryciem a porodem. Na tej podstawie długość ciąży u suki może trwać od 58 do 72 dni; jest to tak zwana rzekoma długość ciąży. Za tak zwaną rzeczywistą długość ciąży uznano odstęp czasu między maksymalnym stężeniem, jakie osiąga LH we krwi, a dniem porodu, który zawsze wynosi 64-66 dni.

 

2 . Zmiany ciążowe w obrębie gruczołu sutkowego

 

→ Wraz ze wzrostem stężenia estrogenów dochodzi do rozwoju przewodów wyprowadzających w obrębie gruczołu sutkowego. Tkanka gruczołowa rozwija się w głównej mierze pod wpływem stymulacji związanej z  wzrastającym stężeniem progesteronu. W drugiej połowie ciąży dochodzi do wzrostu poziomu prolaktyny, która pobudza sekrecję wydzieliny w obrębie gruczołu. Do połowy fazy lutealnej gruczoł sutkowy u suki ciężarnej i nieciężarnej  nie różnie się zasadniczo pod względem morfologicznym.

 

3. Powiększenie się objętości jamy brzusznej

 

→ Powiększenie jamy brzusznej jest niezauważalne aż do 45-50 dnia ciąży. Powłoki brzuszne uwypuklają się w podobny sposób jak przy przekarmieniu. W przebiegu ciąży ciężar ciała suki wzrasta o 20-50%.

 

4. Pozostałe zmiany zachodzące w czasie ciąży

 

W połowie ciąży zazwyczaj suka traci apetyt, zmniejszenie ilości przyjmowanego pokarmu przez sukę nie ma ujemnego wpływu na rozwój płodów, ale może zaniepokoić właściciela. W późniejszym etapie ciąży wzrasta u suki zapotrzebowanie na łatwostrawne węglowodany, czemu zwykle towarzyszy zwiększenie ilości przyjmowanego pokarmu. Suka w zaawansowanej ciąży powinna przyjmować pokarm kilka razy dziennie, ale w mniejszych ilościach.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin