Pasztet z soczewicy i domowe tofu.doc

(141 KB) Pobierz

Pasztet z soczewicy


Image

Znakomity do kanapek. Świetnie smakuje w połączeniu z chrzanem.

Składniki:

(proporcje na 1 blaszkę tzw. keksówkę długość ok. 30 cm)

·         250 gram soczewicy zielonej

·         5 szklanek wody

·         1 płaska łyżeczka soli

·         2 szklanki płatków owsianych

·         300 gram pieczarek

·         pół szklanki oleju

·         Przyprawy: 3 łyżki stołowe majeranku, 1 łyżka stołowa kolendry mielonej, 1/2 łyżeczki tymianku
1 płaska łyżeczka gałki muszkatołowej mielonej, 1 łyżeczka ziół prowansalskich, 7 całych ziarenek pieprzu, 1/2 łyżeczka soli, 1 stołowa łyżka sosu sojowego, 1 płaska łyżeczka pieprzu mielonego

·         olej do wysmarowania blaszki


Sposób przygotowania:
Soczewicę gotujemy w wodzie z 2 łyżeczkami soli do miękkości przez ok. 40 minut (pozostałęj wody nie odlewamy). 
W tym czasie umyte pieczarki trzemy na grube oczka a płatki owsiane mielimy w młynku do kawy lub w malakserze. Następnie rozgrzewamy patelnię  i przez  3 minuty podsmażamy na oleju wszystkie przyprawy (łącznie z solą i sosem sojowym) za wyjątkiem mielonego pieprzu. Należy uważać aby olej się nie przypalił.
Do tak podprażonych przypraw dodajemy pieczarki i smażymy przez 10 minut.
Podsmażone pieczarki dodajemy do ugotowanej soczewicy. Dosypujemy zmielone płatki i wszystko miksujemy na gładką jednolitą masę.
Na koniec dodajemy mielony pieprz.
Blaszkę smarujemy olejem i wylewamy na nią masę.
Pieczemy  w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez ok. 45 minut.



Domowe tofu


Tofu, oferuje nam ogromne bogactwo możliwości wykorzystania w kuchni. Ma łagodny, neutralny smak i dlatego z łatwością przyswaja inne smaki podczas gotowania. To, co z niego przyrządzisz, zależy tylko od Ciebie i Twojej wyobraźni.

Składniki:

·         1 paczka ziarna soi

·         3 łyżeczki soli (kopalnianej ciemnej lub morskiej)

·         około 9 łyżek soku z cytryny (lub odpowiednio kwasku cytrynowego)

Robienie tofu przypomina dobrze nam znane robienie domowe­go twarogu z mleka. Zasada jest ta sama - musimy doprowadzić do ścięcia „mleka" sojowego a otrzymany „twaróg"- to tofu. Następnie zależnie od stopnia sprasowania, otrzymamy miękkie lub twarde tofu. Wpierw jednak musimy otrzymać mleko sojo­we.

Soję na tofu należy namoczyć na noc, następnego dnia odcedzić i przepłukać. Dalej zmiksować razem z ok. 4 l wody i przecedzić przez gazę lub czystą ściereczkę. To co otrzymamy, przypomina serwatkę z mleka. Serwatkę należy zacho­wać a pozostałą masę powtórnie zmiksować z ok. 1,5 1 wody i znów przecedzić. Nie wyrzucaj masy, która pozostanie po odcedzeniu serwatki. To okara - produkt o wysokiej zawartości białka. Można sporządzić z niej kotlety, pasztet lub upiec chleb. Całą otrzymaną serwatkę gotuj przez ok. 5 minut. Zdejmij z ognia i dodawaj sok cytrynowy (lub kwasek) i sól, aż ujrzysz fomujący się ser razem z jasno żółtą cieczą (serwatką). Mieszaj, tak aby ściął się ser so­jowy, ale niezbyt mocno, bo przerwiesz proces krzepnięcia. Na­stępnie odstaw serwatkę na pół godziny do ostygnięcia i przecedź przez sito lub gazę. Zostaw na 1-6 godziny w sicie lub wykręć w gazie, aby woda odciekła. Można również przycisnąć zawinię­te w gazę tofu czymś ciężkim, na przykład kamionką, aby je sprasować. Po upływie 1 do 6 godzin wrzuć do miski pełnej zim­nej wody i zdejmij gazę. Otrzymane domowym sposobem tofu przypomina w konsystencji twaróg z mleka. Teraz otrzyma­łeś swoje własne tofu. Oto przepis w którym możesz go użyć.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin