Badania bez tajemnic.doc

(331 KB) Pobierz
Word/Logo firmowe

BADANIA PODSTAWOWE

Co mój wynik znaczy?

Każdy, komu zdarzyło się, choć raz w życiu odebrać wyniki ba­dań laboratoryjnych, pa­trzył z ciekawością na rzę­dy liter i cyferek niewiele z nich rozumiejąc. Jeśli mieliśmy szczęście i trafili­śmy do laboratorium, które dla wyjaśnienia za­mieszcza wartości mini­malne i maksymalne bada­nych substancji, mogliśmy się przynajmniej dowie­dzieć, czy nasze wyniki mieszczą się w normie. Aż tyle i tylko tyle. Na więcej słów o wynikach swoich badań trzeba było cierpli­wie oczekiwać do wizyty u lekarza. Ciekawość nie wszystkim pozwalała spo­kojnie usiedzieć w miejscu, wielu mając wyniki w ręku szukała ich objaśnień w encyklopediach medycz­nych, pytała przyjaciół lub po prostu zamartwiała się przekroczeniem norm w kilku bada­nych parametrach. Mamy nadzieję, że nasz dodatek poświęcony objaśnieniu podstawowych badań labo­ratoryjnych i diagnostycz­nych, który przygotowali­śmy we współpracy z Cen­trum Medycznym Luxmed, pozwoli w takich chwilach zaspokoić Państwa cieka­wość. Liczymy, że dzięki niemu tajemnicze cyfry z wyników badań prze­mówią do Państwa zrozu­miałym językiem, że przy­czynią się do lepszego zro­zumienia sensu badań me­dycznych.

Badanie moczu

Przez nerki człowieka przepływa każdego dnia 500 litrów krwi i powstaje 170 litrów tzw. moczu pierwotnego. Dopiero z tej ogromnej ilości układ moczowy wytwarza od 1,5 do 2 litrów moczu ostatecznego.

 

Mocz to roztwór wodny zawie­rający sole mi­neralne i rozpuszczone związki organiczne. Badanie moczu może pomóc w rozpo­znaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych. Pozwala ocenić predyspozycje do two­rzenia się kamieni, a także uła­twia diagnozę cukrzycy i żół­taczki. Badanie ogólne moczu jest często niedocenianym, ale niezwykle ważnym badaniem diagnostycznym. Jest proste do wykonania i stosunkowo tanie, a przynosi bardzo wiele infor­macji. Nie jest też związane z żadnym ryzykiem, jest całko­wicie nieinwazyjne.

Właściwości fizyczne moczu:

Ciężar właściwy moczu

Wartość ta powinna wynosić od 1,016 do 1,022 g/ml. Ciężar właściwy moczu nie powinien nigdy zbliżać się do wartości ciężaru wody, czyli 1,000 g/ml, gdyż świadczyć to może o utra­cie bardzo ważnej funkcji nerki, jaką jest zagęszczanie moczu. Często jest to pierwszy objaw sugerujący rozpoczynającą się niewydolność nerek - ciężką chorobę tego narządu.

 

Barwa moczu

Barwnik zwany urochromem w połączeniu z niewielką ilo­ścią urobilinogenu barwi prawi­dłowy mocz na kolor słomkowożółty. Intensywność tego ko­loru świadczyć może o stanie nawodnienia organizmu: po wypiciu dużej ilości płynów mocz staje się niemal bezbarw­ny, natomiast w stanach odwod­nienia przybiera barwę inten­sywną, pomarańczowobrązową. Zabarwienie moczu zmie­nia się na skutek przedostania się do niego różnych barwni­ków: np. po zjedzeniu buraków mocz staje się różowy, gdy zaży­wamy dużo witaminy B – mocz jest intensywnie żółty, gdy le­czymy zakażenie dróg moczo­wych błękitem metylenowym, mocz przybiera barwę niebieskozielonkawą, w żółtaczce mocz jest zielonożółty, a cza­sem przybiera kolor ciemnej herbaty, wreszcie może stać się różowy lub purpurowoczerwony, jeżeli przedostanie się do niego krew, a ściśle rzecz bio­rąc, czerwony barwnik krwi, czyli hemoglobina. Już 0,5 ml krwi dodane do 1 litra moczu spowoduje zmianę barwy mo­czu zauważalną bez trudu dla oka. Pracownia analityczna, w której wykonywane jest bada­nie, wyszczególnia jedynie obec­ność dwóch barwników: urobi­linogenu oraz bilirubiny.

 

ILE MOCZU

Dziennie układ moczowy wytwarza 1,5-2 l moczu.

Przejrzystość moczu

Prawidłowo świeżo oddany mocz jest zwykle przejrzysty i klarowny. W miarę stania męt­nieje. Mocz od początku mętny występuje w ropnych zapale­niach dróg moczowych i nie­których postaciach kamicy ner­kowej.

 

Odczyn moczu

Prawidłowy mocz wykazuje od­czyn lekko kwaśny, czyli jego pH jest równe 5,5. W zakaże­niach dróg moczowych i niektórych typach kamicy nerko­wej jego odczyn może być obo­jętny, a nawet zasadowy i wtedy jednym z elementów leczenia zaleconym przez lekarza będzie zakwaszenie moczu. Najprost­szym sposobem jest podawanie kwasu askorbinowego, czyli wi­taminy C w małych dawkach.

 

Białko

W moczu ludzi zdrowych wyda­lane są niewielkie ilości białka. Zwykle nie przekraczają one 100 mg na dobę. U tego samego czło­wieka stężenie białka w moczu, czyli tzw. białkomocz, w różnych porach dnia może być bardzo różne. Dlatego też dla uzyskania dokładnych danych o wielkości białkomoczu powinno się okre­ślać ilość białka w moczu dobo­wym. Jest to parametr szczegól­nie istotny, gdyż najczęściej jest następstwem chorób nerek lub też schorzeń dróg moczowych. Znaczne ilości białka tracimy w chorobach kłębuszków nerko­wych, nieco mniejszy białko­mocz może towarzyszyć kamicy nerkowej, zapaleniom dróg mo­czowych. Obecność białkomo­czu można stwierdzić także u niektórych pacjentów z niewy­dolnością krążenia czy w czasie wysokiej gorączki w przebiegu chorób ogólnoustrojowych. Obec­ność białka w moczu zawsze wy­maga wyjaśnienia i konsultacji lekarza, ale nie zawsze przesądza o rozpoznaniu choroby. Czasem, szczególnie u ludzi młodych, białkomocz może pojawiać się w stanie pełnego zdrowia po du­żym wysiłku fizycznym, pod wpływem zimna lub po energicz­nym badaniu okolicy lędźwio­wej, gdzie znajdują się nerki.

 

Glukoza

Gdy stężenie glukozy w surowi­cy krwi przekracza 180 mg°/o przez dłuższy czas w ciągu doby, a tak dzieje się czasem u chorych z cukrzycą, można się spodzie­wać, że glukoza z krwi zacznie przedostawać się do moczu. Obecność więc cukromoczu in­formuje o tym, że cukrzyca jest nieprawidłowo leczona.

 

Ciała ketonowe (aceton i kwas acetooctowy)

Związki te mogą być obecne w moczu osób niedożywionych, pozostających na diecie bogato-tłuszczowej, w stanach gorącz­kowych, przy ciężkiej niewydol­ności nerek. Najczęściej jednak ciał ketonowych poszukuje się u osób chorych na cukrzycę, gdyż ich obecność świadczy po­średnio o tym, że choroba ta jest nieprawidłowo leczona. Wykonywanie co najmniej raz w miesiącu badania ogólnego moczu na obecność ketonów i cukru czy też prostszego do­mowego testu paskowego jest obowiązkiem każdego chorego na cukrzycę.

Nie powinno wykrywać się tego barwnika w moczu zdrowego człowieka. Stężenie całkowite bi­lirubiny w osoczu zdrowego czło­wieka wynosi 0,2-1,0 mg/100 ml. Podwyższony poziom tego barw­nika w moczu świadczy o choro­bie wątroby i dróg żółciowych, pomaga w różnicowaniu typów żółtaczek.

Urobilinogen

Wydalany jest przez nerki z mo­czem w ilości ok. 4 mg na dobę. Zmiany w ilości wydalanego urobilinogenu są brane pod uwagę w różnicowaniu żółta­czek. Z moczem wydalamy jed­norazowo zwykle bardzo małe ilości tego barwnika - ok. 0,1 mg.

Badanie osadu moczu

Nabłonki

Są stałym składnikiem moczu. W moczu prawidłowym poja­wiają się nabłonki płaskie wielokątne pochodzące z dolnych dróg moczowych. W chorobach układu moczowego pojawiają się nabłonki okrągłe pochodzą­ce z górnego odcinka dróg mo­czowych. Są to okrągłe komórki nabłonka kanalików nerko­wych.

 

Krwinki białe

Czyli leukocyty - człowiek zdrowy wydala w moczu w cią­gu doby od 1,5 do 4 milionów leukocytów, co przy rutyno­wym badaniu osadu moczu od­powiada obecności 1-5 leukocy­tów w polu widzenia pod mi­kroskopem. Stwierdzenie w polu widzenia 10 i więcej leukocytów przemawia za istnieniem leukocyturii, czyli zwiększone­go wydalania krwinek białych. Jest ono wyni­kiem przenikania krwi­nek białych do moczu w jakimkolwiek odcin­ku układu moczowego. Najczęstszą przyczyną są ostre i przewlekłe bakteryjne zakażenia układu moczowego. Po stwierdzeniu znacznej ilości leukocytów dla potwierdzenia istnienia zakażenia konieczne jest wykonanie posiewu moczu i wyhodowa­nie w pracowni bakte­riologicznej bakterii odpowie­dzialnej za zapalenie.

 

Krwinki czerwone

Czyli erytrocyty - krwio­mocz, podobnie jak białko­mocz, jest bardzo częstym ob­jawem chorób układu moczo­wego. W moczu ludzi zdro­wych mogą być wydalane ery­trocyty w liczbie nie przekra­czającej 3 milionów na dobę, co odpowiada obecności 1-2 krwinek czerwonych w polu widzenia w badaniu ogólnym moczu. Źródłem krwinko-moczu (niewielka, niewidocz­na dla oka utrata krwinek czerwonych) może być uszko­dzenie zarówno nerki, jak też każdego odcinka dróg moczo­wych. Najczęstszą, najbar­dziej popularną przyczyną jest kami...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin