Jesienne_liscie3.doc

(44 KB) Pobierz
KONSPEKTY

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DYDAKTYCZNEGO

DLA DZIECI SZEŚCIOLETNICH

 

Prowadząca:                         mgr Monika Czarnecka – Zreda

Data:                                           2000.10.20.

Miejsce:                                       sala przedszkolna, Przedszkole nr 100

Temat kompleksowy:       Porozmawiajmy o jesieni

Temat zajęcia:               Jesienne liście

Rodzaj zajęcia:              plastyczne

Cele ogólne:

      rozwijanie wrażliwości plastycznej

      rozwijanie inwencji twórczej

Cele operacyjne  (dziecko...)

      wie jakie są barwy jesiennych liści (określa je)

      rozróżnia kształty różnych liści

      umie pomalować pędzlem liście

      miesza farby w celu uzyskania odpowiedniej barwy

      „drukuje” liście na kartonie

      wypowiada się na temat swojej pracy

Procedury                                         

      praca z całą grupą

      praca indywidualna

      wiersz G. Koby pt.: „Liście”

      liście z różnych drzew

      farby, pędzle, kubeczki na wodę, kartony

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęcia

 

1.            Słuchanie wiersza Grażyny Koby pt.: „Liście”.

2.            Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego utworu: „O czym mówiły liście?”, „Jakie liście zostały przedstawione w wierszu?”

3.            „Jesienne liście” – zabawa dydaktyczna .

Manipulacja różnego rodzaju liśćmi, utrwalenie kształtów i nazw liści. Zwrócenie uwagi na budowę liści i ich barwy.

4.            Prezentacja pracy plastycznej wykonanej przez nauczycielkę z liści,  techniką „drukowania”. Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, w jaki sposób będą mogły stworzyć własne kompozycje.

5.            Praca indywidualna dzieci.

Dzieci siadają przy stolikach, na których leżą przygotowane liście, farby, pędzle, kartony, kubeczki z wodą. Dzieci wybierają sobie liście, mieszają farby w celu uzyskania właściwej barwy i malują wewnętrzną stronę liścia. Po zamalowaniu całej powierzchni odbijają liść na kartonie. Nauczycielka zachęca dzieci do tworzenia różnych kompozycji.

6.            Po skończonej pracy dzieci myją ręce i oglądają wszystkie prace. Nauczycielka zachęca dzieci do wypowiedzi na temat swojej pracy i prac kolegów.

7.            Dzieci uczestniczą w porządkowaniu sali po zajęciu plastycznym. Prace zostaną wywieszone na wystawce dla rodziców.

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin