czy warto pic alkohol-konspekt lekcji wychowawczej w gimnazjum.odt

(23 KB) Pobierz
Czy warto pić alkohol

Czy warto pić alkohol? – konspekt lekcji wychowawczej w gimnazjum

 

Cele lekcji

Cele ogólne lekcji:

Poznawcze

·         Poznanie wpływu alkoholu na zdrowie

·         Przyczyny i skutki alkoholizmu

Cele operacyjne lekcji:

·         ·         Uczeń wymienia skutki jednorazowego nadużycia alkoholu

·         ·         Uczeń wymienia skutki częstego używania alkoholu

·         ·         Uczeń wyjaśnia, dlaczego alkohol uszkadza wszystkie narządy

·         ·         Uczeń określa, jakiego rodzaju zmiany zachodzą w głównych narządach pod wpływem alkoholu

·         ·         Uczeń odróżnia cechy przyzwyczajenia od cech nałogu

·         ·         Uczeń wyjaśnia pojęcie alkoholizm

·         ·         Uczeń wyjaśnia, dlaczego alkoholizm jest chorobą społeczną

 

Postawy:

·         Umiejętność pracy w grupie, obserwowania i wyciągania wniosków

·         Uświadomienie zagrożeń jakie niesie za sobą picie alkoholu

·         Uświadomienie, że styl życia ma wpływ na zdrowie

Formy pracy:

·         Grupowa

·         Indywidualna-ćwiczenia uczniowskie

·         Zbiorowa

Metody pracy:

 

·         Praktyczna-eksperyment

·         Burza mózgów

·         Problemowa

Środki dydaktyczne:

·         Dla każdego zespołu: probówka lub inne małe naczynie z niewielką zawartością kleiku skrobiowego

(przygotowany wcześniej jak kisiel, z wody i mąki ziemniaczanej), probówka z małą ilością białka jaja kurzego

   oraz naczynie z 1 cm3 alkoholu ( spirytus 95%) 

·         Karty pracy z ćwiczeniami dla każdego ucznia.

 

Przebieg lekcji:

I.Faza wstępna

1.Sprawy organizacyjne ( sprawdzenie obecności, usprawiedliwienie nieobecności).

2..Podział klasy na grupy

II.Faza główna  

1.      1.       Wyjaśnienie celów bieżącej lekcji. 

    2.   Realizacja zamierzonych celów                                                                                                 

            Czynności nauczyciela

                 Czynności ucznia

- wyjaśnienie pochodzenia słowa „alkohol”            ( prawdopodobnie od słów arabskich al.-ghul, co oznacza „zły duch”)                         

- zapis na tablicy ( alkohol- zły duch)

 

 

- zadaje pytanie do uczniów „Co w potocznym języku oznacza to słowo?”

 

- zastanawiają się grupach nad znaczeniem tego słowa, wskazują na napoje alkoholowe o różnej zawartości procentowej tej substancji

 

- wydaje polecenie „ Określ przyczyny spożywania alkoholu”

- metodą burzy mózgów określają przyczyny spożywania alkoholu i zapisują na tablicy 1.uroczystości, zwyczaje, zobowiązania towarzyskie.2.nie radzenie sobie z trudnościami życia, nieprzystosowanie do środowiska. 3. nawyk, przyzwyczajenie, głód picia.

- stawia pytanie problemowe„Dlaczego alkohol jest „zły ”?

- informuje, że pomoże w zalezieniu odpowiedzi wykonanie zadania 1 i 2   w karcie pracy

- pomaga sformułować wnioski                                                        

 

- uczniowie wykonują  w grupach doświadczenia, obserwują i wyciągają wnioski, które zapisują w karcie pracy.                                         (1 -Alkohol działa odwadniająco i utrudnia trawienie skrobi.  2-  Alkohol ścina białko, niszczy jego budowę)

 

-   stawia pytanie „Co dzieje się jeżeli człowiek pije często alkohol?.

- wydaje polecenie „ Wykonaj zadanie 3 w karcie pracy”

 

-  pracują w grupach nad ćwiczeniem, przedstawiciel grupy przedstawia rezultat

( cechy nałogu b, c, d, f, g, j, l

słowa do wpisania w zdaniu „nałogu” ,

„alkoholizm”)

- wydaje polecenie „Wykonaj zadanie 4 w karcie pracy”

- w grupach pracują nad zadaniem i prezentują wynik pracy (  trujący, alkoholem, spożyciu, dawki 450, 750 )

 

-wydaje polecenie „wykonaj zadanie 5 w karcie  pracy”

- w grupach pracują nad zadaniem i prezentują wynik pracy ( mózg, serce, wątroba, żołądek, nerki )

- zadaje pytanie „Wyjaśnij, dlaczego alkoholizm jest chorobą społeczną?”

- w grupach ustalają argumenty decydujące o takim zakwalifikowaniu tej choroby.                           ( Wyrządza szkody społeczne, co wyraża się to w zwiększonej liczbie zachorowań, wzroście przestępczości, obniżeniu w wydajności w pracy, zwiększeniu liczby wypadków w pracy i drogowych jest przyczyną ubóstwa i rozpadania się rodzin.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla zainteresowanych i chętnych

Wiedząc, że śmiertelna dawka alkoholu dla nastolatka wynosi 3g na 1kg masy ciała a gęstość alkoholu

wynosi 0,789g/cm3, oblicz masę i objętość śmiertelnej dawki dla twojego organizmu.

 

III.Faza podsumowująca

1.Nauczyciel zadaje pytania podsumowujące temat, pytania które są celami operacyjnymi lekcji.

2.Ocena pracy uczniów na lekcji

       3.Uczniowie wypełniają kartę ewaluacyjną.

 

Ankieta dotycząca   lekcji wychowawczej pt. „ Czy warto pić alkohol?”  

 

1.Czy lekcja pomogła rozszerzyć Twoją wiedzę na prezentowany temat?

    TAK          NIE

2. Czy sposób prowadzenia zajęć wywoływał aktywność i współpracę uczestników?

    TAK          NIE

3. Czy pomoce dydaktyczne były ciekawe i pomagały w pracy?

    TAK           NIE

4. Czy na zajęciach panowała dobra atmosfera?

     TAK           NIE

5. Jakie nastąpiły zmiany w Twojej  świadomości  na prezentowany temat  ( podaj w punktach)

    a)………………………………………………………………………………….

    b)………………………………………………………………………………….

    c)…………………………………………………………………………………

        6.Wskaż na skali ogólną ocenę jaką dajesz za lekcję? 1…..2……3…..4……5….6

        7.Czy masz jakieś uwagi dotyczące lekcji?

         ………………………………………………………………………………………

         ………………………………………………………………………………………

         ………………………………………………………………………………………

Karta pracy do tematu „Czy warto pić alkohol?”

   1.  Wpływ alkoholu na trawienie skrobi – składnika wielu pokarmów np.. chleba i ziemniaków

                                  Instrukcja:

       1.Do probówki z kleikiem skrobiowym wlej połowę zawartości  probówki z alkoholem.

                  2.Obserwuj wygląd kleiku, wyciągnij wnioski.

 

                            2. Wpływ alkoholu na białko- budulec organizmu człowieka.

                                   Instrukcja:

        1. Do probówki z roztworem białka jaja kurzego wlej pozostałą zawartość probówki z alkoholem.

    2. Obserwuj wygląd białka, wyciągnij wnioski.

 

          3. Podkreśl  6 cech nałogu i uzupełnij ostatnie zdanie.

a) Lubię

b) Nie potrafię się bez tego obejść, ciągle o tym myślę

c) Kiedy nie mogę dostać czegoś, nie wpływa to na stan mojego samopoczucia fizycznego.

d) Muszę

e) Mogę sobie tego odmówić, nie myśleć o tym.

f) Zwiększam dawkę, nawet  jeśli wiem, że to jest groźne dla mojego zdrowia, a nawet życia.

g) Tracę rodzinę i przyjaciół.

h) Nie odczuwam pragnienia aby zwiększyć dawkę.

i) Dobrze czuję się w gronie rodziny i przyjaciół a oni dobrze czują się ze mną.

j) Kiedy nie mogę dostać czegoś, mój organizm przeżywa cierpienia fizyczne.

k) Jestem wolny.

l) Jestem niewolnikiem.

     Przyzwyczajenie prowadzi do………….. Nałóg picia alkoholu to choroba o nazwie …………

 

                              4.   Przeanalizuj dane z tabeli ,a następnie uzupełnij luki w zdaniach pod tabelą.

Dawka napoju alkoholowego

Stężenie alkoholu we krwi w ‰

 

               Objawy działania

wódka

kieliszki-50g

piwo

kufle

 

 

  -

  -

0,01- 0.2

Stan trzeźwości. Fizjologiczne stężenie alkoholu we krwi.         

 

1-2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin