1
Robotnik przygotowujący drewno
Kod klasyfikacji: 7421
Rozdział klasyfikacji: Przemysł lekki i rzemiosło
Klasa klasyfikacji: Przemysł drzewny i meblarstwo
Zadania i czynności
Robotnik przygotowujący drewno wykonuje wszystkie czynności związane z przygotowaniem materiałów drzewnych i tworzyw drzewnych do dalszej obróbki. W zawodzie tym można pracować na wielu stanowiskach, takich jak: korowacz drewna, sortowacz materiałów drzewnych, pomiarowy produkcji drzewnej, suszarniowy drewna, klejarz drewna, gięciarz drewna i impregnator drewna. Czynności wykonywane na poszczególnych stanowiskach różnią się od siebie, jednak wszystkie mają pewne wspólne cechy i wymagają od pracownika umiejętności: rozpoznawania ważniejszych gatunków drewna i rodzajów sortymentów drzewnych, rozróżniania tworzyw drzewnych, takich jak sklejka, płyta wiórowa, płyta pilśniowa, MDF, lignofol i lignoston, posługiwania się przyrządami pomiarowymi, między innymi przymiarem liniowym, suwmiarką, śrubą mikrometryczną, średnicomierzem, łatą, przeliczania podstawowych jednostek metrycznych. Robotnik przygotowujący drewno, pracujący jako korowacz, przeprowadza korowanie drewna okrągłego lub materiałów tartych, za pomocą korowarek mechanicznych albo ręcznie. Przy korowaniu ręcznym posługuje się metalowymi łopatkami, ośnikami lub siekierą, a przy korowaniu mechanicznym ustawia oraz zamocowuje w maszynie frezy i noże. Pomiarowy produkcji drzewnej dokonuje pomiaru i rejestru surowca okrągłego, wszelkiego rodzaju sortymentów drzewnych i tworzyw drzewnych. Ponadto przeprowadza redukcję wad, znakuje materiały i oblicza ich miąższość. Układa w stosy drewno okrągłe i tarcicę, a także zabezpiecza je przed działaniem czynników atmosferycznych. Sortowacz materiałów drzewnych ocenia jakość i klasyfikuje materiały drzewne oraz niektóre tworzywa drzewne. Suszarniowy drewna prowadzi w suszarniach proces suszenia tarcicy i jej sortymentów, a także łuszczki, oklein i obłogów, w celu uzyskania odpowiedniej wilgotności tych materiałów. Ponadto nadzoruje proces przebiegu suszenia, notuje wskazania aparatury kontrolno-pomiarowej i w razie potrzeby reguluje te parametry. Klejarz drewna przyrządza według określonych receptur masę klejową, a także klei drewna, zajmuje się okleinowaniem płyt lub formowaniem wsadów sklejek. Wcześniej przygotowuje okleinę naturalną lub sztuczną do okleinowania. Może wykonywać czynność klejenia i okleinowania ręcznie lub przy użyciu klejarek. Impregnator drewna zabezpiecza drewno przed działaniem czynników destrukcyjnych. Może wykonywać to na zimno i gorąco oraz metodą powierzchniową i ciśnieniowo-próżniową. Pracownik przygotowujący drewno, pracujący na stanowisku gięciarza drewna wygina w różnych płaszczyznach mechanicznie lub ręcznie elementy z drewna używane do produkcji mebli i innych wyrobów. Gnie drewno lite lub warstwowe na formach, na zimno czy też gorąco z jednoczesnym klejeniem. W tym zawodzie na każdym stanowisku wymagane jest przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Środowisko pracy
materialne środowisko pracy
Typowym miejscem pracy robotnika przygotowującego drewno jest hala produkcyjna lub otwarta przestrzeń. Praca w hali może być związana z obsługą takich maszyn i urządzeń, jak korowarki, suszarnie, klejarki (walcowe, wałkowe, sitowe), prasy pneumatyczne i hydrauliczne, giętarki (z dźwignią dociskową, ramieniowe, z formą obrotową i giętarko-sklejarki), i autoklawy. W zależności od procesów produkcyjnych w hali może panować wysoka temperatura, duże stężenie substancji toksycznych oraz hałas. Czynnikami niebezpiecznymi są ruchome części maszyn i ostre narzędzia. Praca w otwartej przestrzeni przebiega w zmiennych warunkach atmosferycznych. Występuje zagrożenie zachorowania na pylicę płuc, choroby skóry (alergie), uszkodzenie słuchu i zatrucie substancjami toksycznymi.
warunki społeczne
Robotnik przygotowujący drewno na stanowisku roboczym pracuje sam lub w zespołach dwuosobowych. Podlega mistrzowi i innym przełożonym.
warunki organizacyjne
Praca w tym zawodzie odbywa się czasem w systemie dwuzmianowym. Nie należy do prac monotonnych. Zależności organizacyjne wiążą się z wielkością przedsiębiorstwa. Praca robotnika jest okresowo nadzorowana, a o zakresie wykonywanych prac decyduje zwierzchnik na podstawie dokumentacji technicznej. Zakres odpowiedzialności robotnika przygotowującego drewno określa umowa z kierownictwem przedsiębiorstwa, które go zatrudnia.
Wymagania psychologiczne
Robotnik przygotowujący drewno powinien mieć zainteresowania techniczne, które pomogą mu nauczyć się obsługi skomplikowanych urządzeń. Ze względu na niebezpieczeństwa, które mogą zagrażać podczas wykonywania obowiązków, robotnik musi wykazywać szybką orientację i podzielność uwagi. Niekiedy praca w tym zawodzie wymaga ścisłego przestrzegania reżimów technologicznych i posługiwaniu się precyzyjnymi przyrządami pomiarowymi. W związku z tym pracownik powinien umieć koncentrować się na wykonywanych czynnościach i być bardzo dokładny.
Wymagania fizyczne i zdrowotne
Pracę w tym zawodzie zalicza się do prac ciężkich. Robotnik przygotowujący drewno, jako pracownik fizyczny, powinien mieć dobre zdrowie. Istotne są ponadto: dobry wzrok i węch, zręczność rąk i palców, dobra koordynację wzrokowo-ruchową. Przeciwwskazaniem do pracy w tym zawodzie są alergie na środki chemiczne. W zawodzie tym nie powinni być zatrudniani niepełnosprawni, wyjątek stanowić może osoba niedosłysząca.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie
Warunkiem uzyskania zatrudnienia jest wykształcenie zawodowe, czyli ukończona zasadnicza szkoła drzewna lub przygotowanie na kursach przyuczających do zawodu. Konieczne jest przeszkolenie w zakresie bhp i ppoż. Jest to zawód głównie dla mężczyzn.
Możliwości awansu w hierarchii zawodowej
Robotnik przygotowujący drewno nie ma większych Możliwości awansu w hierarchii zawodowej. Jedynie po podniesieniu swoich kwalifikacji np. przez ukończenie technikum drzewnego, może awansować na stanowisko brygadzisty lub mistrza.
Możliwości podjęcia pracy przez dorosłych
Pracę w tym zawodzie mogą podjąć ludzie dorośli, którzy ukończyli kursy i mają praktyczno-teoretyczne przygotowania do zawodu. Ze względu na duży wysiłek fizyczny najchętniej zatrudniani są mężczyźni od 18 do 55 lat.
Polecana literatura
Bieniek S., Duchnowski K., Obrabiarki i urządzenia w stolarstwie, WSiP 1992.
Bieniek S., Maszyny i urządzenia do obróbki drewna, WSiP 1995.
Giełdowski L., Konstrukcje mebli, cz. 1. Rysunek Techniczny, WSiP 1992.
Prażmo J.: Stolarstwo, cz.1 i 2, WSiP 1985.
Siemiński R.: Obrabiarki do drewna, PWN 1991.
Prządka W ., Szczuka J., Technologia Meblarstwa, cz. 1 i 2, WSiP 1994.
Źródło danych: Przewodnik Po Zawodach, wyd. II, MPiPS
zanka97