pyt.9 konflikt.docx

(11 KB) Pobierz

9. KONFLIKT  SPOŁECZNY

 

 

Konflikt jest procesem w którym jednostka lub grupa dążąca do osiągnięcia celu eliminuje, podporządkowuje lub niszczy innych, którzy zdążają do celów podobnych lub identycznych.

Początkowym stadium konfliktu jest styczność społeczna, na gruncie której powstało przekonanie, że jednostka lub grupa z którą mamy styczność zagraża naszym interesom. Niekiedy czynnikiem powodującym powstawanie konfliktów jest odmienność metod działania.

Wyróżnia się różne formy konfliktów i dotyczące różnych sfer życia społecznego. Wyróżniamy więc konflikty ról społecznych, wartości, małżeńskie itp. Konflikty mogą dotyczyć sfery moralnej, religijnej, politycznej, gospodarczej. Mogą być krótko- lub długotrwałe oraz mieć różne stopnie nasilenia i zorganizowania. Gdy w grę wchodzą cele polityczne konflikt może przybrać formę wojny lub rewolucji.

W każdej zbiorowości społecznej w różnym stopniu nasilenia występują procesy przystosowania, współpracy, współzawodnictwa czy konflikty, które są typowymi procesami społecznymi. Jednak gdy rzeczywistość zostaje zdominowana przez konflikty następuje zachwianie równowagi, gdyż procesy przystosowania i współpracy nie zdołały tej równowagi zapewnić. Brak równowagi sygnalizuje że spora część społeczeństwa nie zaspokaja swoich potrzeb co powoduje niezadowolenie.

W przypadku znacznego nasilenia się procesów destabilizujących ład społeczny i nie możność ich ograniczenia powoduje pojawienie się dezorganizacji rozmaitych zbiorowości społecznych i instytucji, nie wyłączając państwa.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin