Pyt. 8 jaźń.doc

(27 KB) Pobierz
Pyt

Pyt. 8 Jaźń

Jaźń obejmuje sobą całe istnienie psychiczne człowieka  i jest czymś bardziej obszernym od  świadomej osobowości  związanej z „ja”.

Osobowość społeczną stanowi specyficzny twór kulturowy, który  odciska się  na zjawiskach i procesach zachodzących między ludźmi, na życiu społecznym.

Biologiczna podstawa osobowości to różne cechy  i inteligencja, zamiłowania, zainteresowania itp.

Elementami osobowości społecznej wg Szczepańskiego są:

 

1.      kulturowy ideał osobowości – zespól cech, który mówi o tym, jaki ideał wychowawczy należy propagować w danej epoce historycznej, aby młodą jednostkę wychować na dobrego człowieka.

2.      rola społeczne – czyli względnie stały i wewnętrznie spójny system zachowań będących reakcjami na zachowania innych ludzi, które przebiegają wg wzorca przyjętego w danej grupie.

3.      jaźń subiektywna – stanowiąca zespól wyobrażeń o sobie, wytworzonych na podstawie traktowania nas przez otoczenie społeczne.

4.      jaźń odzwierciedlona – jest zespołem wyobrażeń, jakie każdy z nas posiada o sobie, na podstawie tego, co  naszym zdaniem sądzą o nas inni ludzie.

 

Człowiek pełniąc różne role przeżywa sytuacje polegające na rozmowie z „samym sobą” . Wówczas daje znać o sobie „sumienie”.

 

Wyróżniamy 4 rodzaje jaźni:

 

1.      jaźń pierwiastkowa – to własny pogląd na siebie bez względu na to, co sądzą o nas ludzie i jak nas traktują. Jest ono przeciwieństwem jaźni odzwierciedlonej, będącej cudzym spojrzeniem o nas

2.      jaźń fasadowa – przejawia się w reklamowaniu własnej osoby

3.      jaźń odzwierciedlona – dotyczy wyobrażeń jednostki o tym, co inni o niej sądzą

4.      jaźń zobiektyzowana – stanowi najbardziej trafne spojrzenie na samego siebie i swoją globalną ocenę.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin