dzien matki.doc

(91 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji dla klasy I

 

Scenariusz lekcji dla klasy I

 

Ośrodek tematyczny: Moja rodzina

 

Temat: Przygotowujemy się do Dnia Matki w naszej klasie

 

Tematyka szczegółowa:

Swobodne wypowiedzi uczniów nt. ,,Moja mama” na podstawie własnych doświadczeń i wiersza ,, Dla mamy” – Miki Czelar.

Formułowanie odpowiedzi na pytanie ,,Za co kochamy swoje mamy” z wykorzystaniem materiału słownikowego.

Redagowanie życzeń dla mamy z okazji Dnia Matki.

Wielka litera w zwrotach grzecznościowych – pisanie ze słuchu.

Mnożenie liczb w zakresie 20.

Utrwalenie piosenek ,,Nasza mama” i ,,A ja wolę swoją mamę”.

 

Cele operacyjne:

Uczeń potrafi:

-          ułożyć życzenia

-          udzielać prawidłowych odpowiedzi na zadane pytania

-          właściwie dobierać słownictwo w wypowiedzi ustnej i pisemnej

-          czytać głośno oraz cicho ze zrozumieniem

-          zastosować zasadę pisowni wielką literą

-          okazać szacunek rodzicom

-          obliczyć iloczyny w zakresie 20

-          zaśpiewać piosenkę

Uczeń umie:

-          porządkować wyrazy w rozsypankach zdaniowych

-          dodawać i mnożyć liczby w zakresie 20

-          poprawnie napisać życzenia na kartce

-          dbać o ład i porządek na ławce

-          z miłością i szacunkiem mówić o matce

Uczeń rozumie:

-          znaczenie uroczystości rodzinnych

-          zasadę pisowni wielką literą w zwrotach grzecznościowych

-          konieczność stosowania dokładności przy wykonywaniu prac

Metody:

Rozmowa, praca z książką, pokaz, działalności praktycznej

 

Formy:

Zbiorowa jednolita, grupowa zróżnicowana

 

Środki dydaktyczne:

Kwiatki z działaniami, kalendarz, bank wyrazów, szablony laurek, podręcznik

”Wesoła szkoła”, rozsypanka zdaniowa, karty pracy, rebus, tekst dyktanda, nagrania piosenek ,,Nasza mama”, „A ja wolę moją mamę”.

 

Przebieg zajęć:

1. Rozwiązanie rebusu, którego hasłem jest” DZIEŃ MATKI” (załącznik 1).

 

2. Rachunek pamięciowy-jaka to liczba? Np.5·2, 2·2, 6·3, 3·4, 3·3, 2 ·10, 4·4,

 

3. Rozmowa na temat zbliżającego się Dnia Matki.

-Kiedy obchodzimy Dzień  Matki ?

-Przypisanie płatków do odpowiedniego kółka.

-odwrócenie kółek, odczytanie hasła: 26 maj

- odszukanie w kalendarzu daty.

 

4. Nawiązanie do planów dotyczących sposobu uczczenia tego szczególnego dnia.

-zaprosimy mamy na akademię i poczęstunek w klasie, (ugościmy ich) podręcznik s. 35

 

5. Wyszukiwanie wyrazów związanych z Dniem Matki.

   

    S A M O L O T M A M A
    A S P R E Z E N T U L E
    Ż Y C Z E N I A D O M Y
    T A T A L A U R K A  M

     P O C Z Ę S T U N E K Z
     K W I A T Y Z A J Ą C E
     R O K U P O M I N E K I
     K O T S Ł O Ń C E T Y A

 

6. Swobodne wypowiedzi na temat” MOJA MAMA” o jej zajęciach domowych, zawodowych oraz wzajemnej miłości w rodzinie.

-Za co kochamy swoje mamy? –Karta pracy 43

-Układanie wybranych wyrazów w promykach słońca.

 

7. Zabawa „Zgadnij, co robi mama”.

-Naśladujemy prace domowe mam.

 

8. Piosenka „Nasza mama niezwykła kucharka”.

 

9. Głośne czytanie wiersza” Dla Mamy”-podręcznik s.35 część 5.

-Odpowiedzi na pytania zawarte w książce.

 

10. Przygotowanie do pisania życzeń.

-Ustalenie, co powinny zawierać życzenia (część wstępna, właściwa, końcowa).

 

11. Zwrócenie uwagi na graficzną stronę życzeń: rozmieszczenie tekstu na kartce, akapity, wielka litera w zwrotach grzecznościowych.

 

12. Redagowanie życzeń (praca w trzech poziomach):

 

I - Układanie życzeń z pasków

         

        

              Kochana Mamusiu!

         Życzę Ci, abyś była zawsze,

          jak w tym roku wiosna.

        

              tak piękna i radosna,    

                                                                                                                                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II – Uzupełnianie życzeń brakującymi wyrazami:

 

Najukochańsza mateńko!

Życzę Ci dużo .................................,

samych .......................... dni

oraz wielu ........................... w pracy zawodowej.

                                                

                                           .......................................

 

Słownictwo: słonecznych, zdrowia, sukcesów.

 

III – Samodzielne redagowanie życzeń

 

Najdroższej mamie!

.............................................................

.............................................................

.............................................................

                                    .........................

 

Słownictwo: dużo zdrowia, radości, sto lat życia, samych pogodnych dni, spełnienia marzeń.

 

13. Głośne odczytanie ułożonych życzeń.

 

14. Korekta prac przez nauczyciela.

 

15. Wklejenie napisanych życzeń do laurek.

 

16. Pisanie ze słuchu.

a)      poinformowanie uczniów o rodzaju trudności ortograficznej

b)     przypomnienie pisowni z ową trudnością

c)      wyjaśnienie trudności pisowni i korekta błędów po napisaniu tekstu

 

tekst:

Dzisiaj jest Twoje święto i chcę Ci dziś powiedzieć,

że bardzo Ciebie kocham, że bardzo kocham Ciebie.

I.                    Landau    

 

-          przeczytanie tekstu w całości

-          dyktowanie wolne linijkami

 

17. Podsumowanie zajęć – porządkowanie zdań.



         Dziś w szkole wykonaliśmy laurki dla mam.



          Wpisywaliśmy do nich ułożone życzenia.    



           Wręczymy je mamom 26 maja.                  

 

 

 

 

 

 

                                                                                  

                                                    

 

                                                 

                                                                                                                    

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin