3 laborka -analiza stanu naprężenia Elastooptyka.doc

(25 KB) Pobierz
Elastooptyka -jedną z metod analizy stanu naprężenia jest metoda elastooptyczna

ELASTOOPTYKA -jedną z metod analizy stanu naprężenia jest metoda elastooptyczna. Oparta jest ona na pewnych zjawiskach optycznych zachodzących w niektórych ciałach przeźroczystych takich jak szkło ,żywice poliestrowe itp. które wykazują dwójłomność wymuszoną.

POLARYZACJA ŚWIATŁA polega na uporządkowaniu drgań promieni świetlnych . Polaryzacja polegająca na sprowadzeniu drgań promieni świetlnych do jednej płaszczyzny (po przejściu przez płytkę zwaną polaryzatorem) nosi nazwę

polaryzacji liniowej.

Przez wprowadzenie do układu optycznego ćwierćfalówek C1 iC2 uzyskuje się światło spolaryzowane kołowo nie mające uprzywilejowanego kierunku (płaszczyzny) drgań.  W przypadku polaryzacji kołowej drgania promienia świetlnego zachodzą w dwóch wzajemnie prostopadłych płaszczyznach. Amplitudy drgań są jednakowe.   

Mówi się o polaryzacji eliptycznej jeżeli amplitudy drgań są różne.

DWÓJŁOMNOŚĆ WYMUSZONA jest zjawiskiem zachodzącym w niektórych materiałach przeźroczystych pod wpływem obciążenia. Promień światła spolaryzowanego padający prostopadle na płytkę płasko – równoległą zostaje rozszczepiony na dwa promienie przesunięte w fazie których drgania zachodzą w dwóch wzajemnie prostopadłych płaszczyznach. Zachodzi to tylko w przypadku obciążenia układu i powstania naprężeń w płytce. Wartość przesunięcia jest proporcjonalna do różnicy naprężeń głównych w płytce. W przypadku braku naprężeń (obciążeń) przesunięcie nie występuje.

Odpowiadające przesunięcie liniowe δ wzrasta z grubością g modelu: δ=Cg(σ1- σ2) gdzie: C- stała elastooptyczna materiału modelu [cm /N]  g- grubość ścianki modelu [cm]

Przesunięcie liniowe promieni świetlnych wyraża się najczęściej wielokrotnością długości fali świetlnejλ  δ=mλ

Podstawowe równanie elastooptyki           m=C*g/λ(σ1-σ2)    lub      σ1-σ2=mkg    

gdzie:   kg = λ /gC  -elastooptyczna stała modelowa        m- rząd izochromy

Natężenie światła opuszczającego model    I=Iosin2 2αsin2

gdzie: Io –natężenia światła padającego na model

 

Analizując obraz otrzymany na ekranie rozróżniamy dwa typowe rodzaje prążków interferencyjnych  które wyznaczają pewne wielkości charakteryzujące stan naprężenia modelu.

IZOCHROMY  Dla światła monochromatycznego krążki te stanowią ciemne linie ,natomiast w świetle białym są liniami o jednakowej barwie stąd pochodzi nazwa

IZOKLINAMI nazywamy drugi rodzaj prążków określa on  miejsca geometryczne tych punktów modelu w których kierunki naprężeń głównych pokrywają się z osiami analizatora i polaryzatora.

Parametrem izokliny nazywamy Kąt jaki tworzy oś optyczna polaryzatora z osią układu odniesienia

Znajomość izoklin pozwala wykreślić trajektorie naprężeń głównych czyli linie wzajemnie ortogonalne mające tę własność że styczne do nich w dowolnym punkcie wyznaczają kierunki naprężeń głównych.

----Wyznaczanie  elastooptycznej stałej modelowej   z podstawowego równania elastooptyki   σ1-σ2=mkg   wyznacza się  

      elastooptyczną stałą modelową  kg         kg=1/ni*∑kgi=1/ni*∑Pi/Ami             gdzie Pi/A=σ   

      stąd elastooptyczna stała materiałowa     k=kgg

----Wyznaczenie  naprężeń na brzegu otworu i na krawędzi pręta          σ2=0  σ1=mkg

----Wyznaczenie  współczynnika kształtu dla przekroju pręta osłabionego otworem kołowym    

                                σk=σmax/σn    naprężenie  nominalne  σn=P/(b-d)g

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin