Zurawina.rtf

(4 KB) Pobierz

Od wieków była wykorzystywana przez zielarzy do leczenia zapaleń dróg moczowych, częstej kobiecej dolegliwości. Badania naukowe potwierdziły jej lecznicze właściwości, dlatego dziś jest oficjalnie polecana przez urologów i nefrologów.

 

Żegnaj bakterio

Trzy na dziesięć kobiet przynajmniej raz w roku cierpi z powodu stanu zapalnego pęcherza czy cewki moczowej. Dokuczliwą infekcję zazwyczaj leczy się szybko i pozornie skutecznie antybiotykami. Problem w tym, że przy okazji niszczona jest naturalna flora bakteryjna w jelitach, ale i w pochwie, co prowadzi do przewlekłych problemów gastrycznych, bądź grzybic pochwy.

 

Sok z żurawin zawiera substancje, które pomagają usuwać z dróg moczowych bakterię Escherichię Coli, najczęstszą przyczynę infekcji, a zarazem nie niszczy dobrych bakterii i zapobiega nawrotom.Ten naturalny lek może być stosowany przez osoby cierpiące na kamicę, gdyż nie zakwasza moczu, a zarazem rozpuszcza niektóre kamienie i łagodzi atak kolki nerkowej.

 

Dla żołądka i odporności

Żurawiny boi się nie tylko E. Coli, ale i Helicobacter pylori, bakteria odpowiedzialna za powstawanie wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także drobnoustroje wywołujące próchnicę, choroby dziąseł i przyzębia. Dzięki obfitości witaminy C zapobiega infekcjom, wspomaga powrót do zdrowia, gdy dopadnie nas przeziębienie. Dlatego warto nią faszerować (choćby w postaci soku, konfitur, czy galaretek) całą rodzinkę, i nie tylko zimą.

 

Amerykańscy i kanadyjscy naukowcy przekonują, że systematyczne picie soku żurawinowego zmniejsza również ryzyko zachorowania na miażdżycę. Zawarte w owocach bioflawonoidy zapobiegają bowiem powstawaniu zakrzepów w naczyniach krwionośnych i sprzyjają produkcji dobrego cholesterolu HDL. Są skutecznymi antyoksydantami, więc zapobiegają powstawaniu niektórych nowotworów i opóźniają proces starzenia komórek.

 

Danie na odchudzanie

Kiedy chcesz zrzucić parę kilogramów, sięgnij po żurawinę. Wspiera nie tylko przemianę materii, ale także pomaga usunąć z organizmu różne toksyczne substancje, blokujące naturalne procesy metaboliczne. Gdy czujesz, że twój organizm domaga się oczyszczenia, zamiast klasycznej głodówki, wypróbuj trzydniową terapię żurawinową. Rano na czczo wypij szklankę ciepłej wody z sokiem z cytryny i łyżeczką zmielonego siemienia lnianego.

 

Na 30 minut przed każdym posiłkiem wypij szklankę nieosłodzonego soku z żurawiny. Terapię można powtarzać co dwa tygodnie. Pamiętaj, że zadziała tylko wtedy, gdy poza nią będziesz spożywać produkty lekkostrawne, o niskiej zawartości tłuszczu i cukrów. Wybieraj pełnoziarniste pieczywo i chudy nabiał. Co najmniej 5 razy dziennie jedz warzywa i niezbyt słodkie owoce. Zrezygnuj z wędlin, słodkości, alkoholu, mocnej kawy i herbaty, ogranicz również spożycie soli.

 

Moda na żurawinę

Niestety, jeszcze nie zapanowała. Pokutuje mit, że owoce tej cudownej rośliny są tak cierpkie, że nadają się jedynie do mięs, i to w umiarkowanej ilości. Tymczasem żurawina, odpowiednio przetworzona, jest doskonałym dodatkiem do deserów. Nadaje się do przygotowania kompotu, kisielu, galaretki i konfitur.

 

Uprawna żurawina amerykańska, o sporych owocach, jest na tyle smaczna, że smakuje wyśmienicie suszona (do kupienia w supermarketach). Smaczny jest sok z żurawiny, jednak zanim kupimy taki w sklepie, trzeba upewnić się, że naprawdę zawiera te owoce, a nie "aromat zgodny z naturalnym". Lepsza i pewniejsza jest herbatka z apteki.

 

Żurawina nie musi być sztucznie konserwowana, gdyż zawiera sporo naturalnego konserwantu (kwasu benzoesowego). W lodówce można ją bezpiecznie przechowywać przez 6 tygodni, a w zamrażalniku nawet 12 miesięcy.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin