Ćwiczenia - pytania na koło.docx

(28 KB) Pobierz

 

1)

 

1.      Wymień formy zaliczek od podatku z działalności gospodarczej.
Odpowiedź:
· Zaliczki miesięczne
· Zaliczki kwartalne
· Zaliczki uproszczone


2. Opisz sposób działania spółki cywilnej.
Odpowiedź:
Sp. Cywilna jest jedynie umową uregulowana w prawie cywilnym i sama spółka niema zdolności prawnej. W umowie spółki najmniej dwaj wspólnicy zobowiązują się do osiągnięcia wspólnego celu. Wspólnikami mogą bić osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej. Spółka cywilna powstaje z chwila zawarcia umowy. Umowa spółki powinna zostać zawarta na piśmie dla celów dowodowych. Każdy ze wspólników jest zarówno zobowiązany, jak i uprawniony do reprezentowania spółki. W czynnościach zwykłego zarządu, do momentu kiedy nie ma sprzeciwu chociaż jednego ze wspólników nie potrzeba uchwały. Każdy może wykonać czynność nagłą, gdyby niewykonanie jej mogło narazić spółkę na niepowetowane straty. Wspólnik jest umocowany do reprezentowania spraw spółki w zakresie w jakim jest upoważniony do prowadzenia jej spraw. Do osiągnięcia celu spółki zazwyczaj niezbędne jest utworzenie majątku wspólnego, który powstaje z praw wniesionych w postaci wkładów(wniesienie własności rzeczy lub prawa ich używania) oraz z usług wspólników. Za zobowiązania zaciągnięte w związku z działalnością spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie zarówno majątkiem wspólnym, jak i majątkiem indywidualnym. Prawo do udziału w zyskach i obowiązek pokrywania strat mają wszyscy wspólnicy; może on, choć nie musi, zostać skorelowany z wysokością wkładów. Obowiązek pokrywania strat można wyłączyć w umowie, lecz nie wolno wykluczyć wspólnika od udziału w zyskach. Cechą charakterystyczna jest niezmienność składu spółki, nowy wspólnik może tylko przystąpić w drodze podpisania nowej umowy oraz za zgodą wierzycieli. Z kolie likwidacja jest następstwem rozwiązania umowy spółki i zawsze musi polegać na zakończeniu interesów.


3. Wymień formy działalności gospodarczej:
Odpowiedź:
1. Indywidualnej działalności gospodarczej(firmy jednoosobowej)
2. Spółki osobowej:
- spółki cywilnej
- spółki jawnej
- spółki partnerskiej
- spółki komandytowej
- spółki komandytowo-akcyjnej
3. Spółki kapitałowej:
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
- spółki akcyjnej
4. spółdzielnie
5. przedsiębiorstwa państwowe

4. Co to jest ryczałt?
Odpowiedź:
Ryczałt jest jedną z dostępnych form rozliczania się z fiskusem dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Ryczałt obliczany jest według stawek procentowych od osiągniętego przychodu. Kwota podatku należnego fiskusowi zależy od wielkości przychodu, a nie jak to ma miejsce w przypadku zasad ogólnych od dochodu. Podatek zapłacimy, więc niezależnie czy nasza działalność będzie przynosiła zyski czy straty.

2)
1. Wymień rodzaje leasingu i omów jeden z nich.
Leasing operacyjny (bieżący) polega na czasowym przekazaniu w użytkowanie dobra inwestycyjnego. Jego podstawową cechą jest to, że przedmiot umowy leasingu w okresie jej trwania przez cały czas zaliczany jest do składników majątku finansującego. Umowa ta zawierana jest na okres krótszy niż okres zużycia leasingowanej rzeczy.
Leasing finansowy (kapitałowy) jak sama nazwa wskazuje, pożycza korzystającemu nie rzecz, a kapitał. W efekcie rzecz stanowiąca przedmiot leasingu jest uznawana za własność korzystającego. Czas trwania tej umowy jest zbliżony do okresu zużycia rzeczy. Po upływie oznaczonego w umowie terminu i spłaceniu wszystkich rat leasingowych umowa wygasa, a leasingowany przedmiot staje się własnością korzystającego bez żadnych ograniczeń. Leasing kapitałowy jest wybierany przez klientów, którzy chcą mieć krótszy okres leasingu lub chcą wnieść większy udział własny w celu zmniejszenia zobowiązań.
Leasing zwrotny polega na tym, że finansujący odkupuje od korzystającego rzecz, która stanowiła własność korzystającego, by potem oddać mu ją w leasing, głównie operacyjny.

2. Kto jest podmiotem factoringu?
Faktorant – firma uprawniona do otrzymania od kontrahenta (dłużnika) świadczenia pieniężnego z tytułu dostawy lub usługi
• Dłużnik – odbiorca towarów lub usług mający zobowiązanie pieniężne wobec ich dostawcy (faktoranta)
• Faktor – wyspecjalizowana instytucja finansowa przejmująca należności przysługujące fakt orantowi i świadcząca na jego rzecz dodatkowe usługi związanie z zarządzaniem należnościami

3. Czym jest franczyza?
Franszyza jest to rodzaj współpracy między franczyzodawcą, który przekazuje wiedzę i użycza swoja markę a franczyzobiorcą, który w zamian za używanie znaku towarowego czy logo płaci pewien procent od obrotów. Jest ona świetnym rozwiązaniem w przypadku kiedy nie mamy pomysłu na własny biznes, lub kiedy boimy się że nasz pomysł nie będzie odpowiadał potrzebom rynku.

4. Wymień cele Krajowego Stowarzyszenia Funduszy Poręczeniowych (KSFP).
• Wspieranie rozwoju systemu poręczeń kredytowych
• Upowszechnianie wiedzy oraz wymiana doświadczeń w zakresie prowadzenia działalności poręczycielskiej
• Współpraca z instytucjami rządowymi, samorządowymi, finansowymi i innymi realizującymi podobne cele w zakresie rozwoju systemów poręczeń kredytowych
• Promocja funduszy poręczeń kredytowych.

3)

Pytania z prezentacji „Samodzielnie czy w spółce”

1.Wymien zalety i wady prowadzenia firmy jednoosobowej.
Odp.
Zalety:
* brak uciążliwych formalności przy zakładaniu,
* możliwe wszystkie formy opodatkowania działalności,
* nieskomplikowany sposób likwidacji.
Wady:
* odpowiedzialność całym majątkiem osobistym za zobowiązania firmy,
* niemożność pozyskaniu kapitału na rynku kapitałowym lub poprzez przyjęcie nowego wspólnika.

2.W jakiej formie musi zostać sporządzona umowa spółki komandytowej i co musi zawierać.
Odp.
W formie aktu notarialnego. Zawierać musi:
* nazwę firmy i siedzibę spółki,
* przedmiot działalności spółki,
* czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,
* oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość,
* oznaczony kwotowo zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli (sumę komandytową).

3.Scharakteryzuj krótko spółkę akcyjną.
Odp. Jest typową spółką kapitałową. Spółka akcyjna jest formą działalności przeznaczoną dla średnich i dużych firm. Do jej założenia wymagany jest kapitał wynoszący minimalnie 100 000 zł. Spółka akcyjna kumuluje kapitały wielu osób lub firm. Ma ona osobowość prawną, co oznacza, że jest wyodrębnionym organizacyjnie i majątkowo podmiotem prawa. Do jej założenia i prowadzenia zaleca się zatrudnianie profesjonalnej obsługi księgowej i prawnej.

4.Jakim kapitałem trzeba dysponować, by założyć spółkę z o.o.
Odp. Co najmniej 5.000

4)

1.      Czym jest pomysł na biznes?
Pomysł na biznes to sposób zaspokojenia potrzeb potencjalnych klientów w taki sposób, aby osiągnąć zyski w danych warunkach rynkowych. Podstawą każdego pomysłu na biznes jest jakiś produkt lub usługa. Od pomysłu do realizacji trzeba przejść przez następujące etapy:
1.Poszukiwanie pomysłu
2.Rozpoznanie rynku
3.Analiza kosztów i wydatków
4.Poznanie technologii
5.Poszukiwanie kapitału – wsparcie finansowe
Każdy pomysł wymaga weryfikacji, należy zatem zacząć od rozpoznania, jakie szanse na sprzedaż ma nasz wyrób czy usługa. Aby przystąpić do działania trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań, o to co właściwie chcemy zaoferować. Takie przykładowe pytania jakie przyszły przedsiębiorca powinien sobie zadać to:
Jaki ma być wyrób czy usługa, którymi chce kogokolwiek zainteresować?
Na jakich może liczyć klientów i jakie potrzeby może zaspokoić?
Jakie korzyści osiągnie nabywca produktu lub usługi, czyli w czym ma tkwić przewaga nad konkurentami?
Czy sprzedaż będzie rentowna?
Wszystkie te pytania prowadzą do rozpoznania rynku, na którym będzie działać przyszły przedsiębiorca. Aby odpowiedzieć na te pytania potrzebna jest ogólna wiedza: o trendach segmentów rynku, jak i również wiedza o zachowaniach i oczekiwaniach poszczególnych klientów.

2. Wymień zadania biznesplanu.
- Poszukiwanie partnerów;
- Uzyskanie środków finansowych;
- Oszacowanie ryzyka;
- Ocena rynku;
- Poznanie konkurencji;
- Ocena branży;
- Określenie potrzeb finansowych;
- Oszacowanie przychodów i kosztów;
- Ocena mocnych i słabych stron;
- Przedstawienie koncepcji rozwoju;

 

3. Jakie są najczęstsze błędy podczas sporządzania biznesplanu?
- Nieprecyzyjne cele;
- Schematyczność;
- Brak danych;
- Szybkość, pobieżność opracowania;
- Zbyt mała liczba rozpatrywanych wariantów i możliwych scenariuszy;
- Źle opracowana część finansowa;

4. Wymień powody, dla których sporządzany jest biznesplan.
- Poszukiwanie wspólnika (inwestora) dla przedsięwzięcia;
- Pozyskanie kredytu bądź pożyczki;
- Pozyskanie dotacji;
- Efektywne zarządzanie

5)

Temat: Uzyskanie licencji, pozwolenia...

1.Co to jest koncesja?
Jest decyzją administracyjną, uprawniającą do wykonywania przez koncesjonariusza ściśle określonej działalności gospodarczej w sposób i na warunkach określonych w ustawie, których przestrzeganie podlega kontroli organu wydającego koncesję(organu koncesyjnego) . Koncesja jest jednym z przejawów reglamentowania przez państwo działalności gospodarczej. Koncesjonowanie wprowadza się w przypadku działalności, które mają szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo państwa lub obywateli albo inny ważny interes publiczny.
Koncesja udzielana jest zwykle na czas od 5 do 50 lat lecz przedsiębiorca może wnioskować o krótszy okres.


2.Wymień rodzaje działalności podlegających koncesjonowaniu. (Wymień 5)
*Poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin, wydobywanie kopalin ze złóż, bezzbiornikowe magazynowanie substancji oraz składowanie odpadów w górotworze w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych.
*Wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią i
amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym
*Wytwarzanie, przetwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucja i obrót paliwami i energią.
*Ochrona osób i mienia
*Rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych


3.Kiedy organ koncesyjny może odmówić udzielenia koncesji?
Odmowa udzielenia koncesji i inne ograniczenia mogą mieć miejsce w przypadku:
1) gdy przedsiębiorca nie spełnia warunków wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją określonych w ustawie lub warunków podanych do wiadomości przedsiębiorcom;
Okoliczność ta musi być wskazana na podstawie procedur weryfikacyjnych. Ograniczenie zakresu lub przedmiotu działalności bądź cofnięcia koncesji musi być poprzedzone precyzyjnym i jednoznacznym ustaleniem stopnia i zakresu naruszenia warunków wykonywania działalności gospodarczej.
2) ze względu na zagrożenie obronności i bezpieczeństwa państwa lub obywateli;
oceny zagrożenia obronności i bezpieczeństwa dokonuje zawsze organ koncesyjny, ważąc jakie zagrożenie niosłoby ze sobą przyznanie koncesji konkretnym przedsiębiorcom.
3) jeżeli w wyniku przeprowadzonego przetargu na udzielenie koncesji, udzielono koncesji innemu przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom;
4) w przypadkach określonych w odrębnych przepisach.


4.Dla podjęcia jakich działalności gospodarczych konieczne jest uzyskanie licencji? (Wymień 5)
ü sprzedaży napojów alkoholowych
ü urządzania lub prowadzenia działalności w zakresie gier losowych (np. loterie, bingo, karty, również loterie promocyjne i audiotekstowe), zakładów wzajemnych (np. zakłady bukmacherskie), gier na automatach
ü prowadzenia działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej
ü odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych
ü ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części

6)

1.Co to jest amortyzacja liniowa i degresywna?
-Amortyzacja metodą liniową jest najprostszą, i z tego powodu najczęściej stosowaną, metodą amortyzacji. Amortyzacja liniowa zakłada, że środek trwały zużywa się równomiernie w ciągu całego okresu użytkowania.
Amortyzacja liniowa polega na równomiernym amortyzowaniu środka trwałego przez cały okres jego użytkowania. Aby wyliczyć kwotę amortyzacji rocznej, należy podzielić wartość środka trwałego przez cały przewidywany okres jego użytkowania.
- polega na tym, że na początku miesięczne raty amortyzacji można podwyższać współczynnikiem nie wyższym niż 2.0, a w następnych latach podatkowych podatkowych nalicza się jej od wartości początkowej pomniejszonej od dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalone na początek kolejnych lat ich używania.

2. Co to jest reklama?
To rozpowszechnianie informacji o towarach, ich zaletach, wartości, miejscach i możliwościach nabycia, chwalenie kogoś, zalecanie czegoś przez prasę, radio, telewizje.

3. Co to jest podróż służbowa?
Podróż, którą pracownik odbywa na polecenie pracodawcy w ramach wykonywanej pracy poza miejscowość, w której znajduje się siedziba firmy (lub stałe miejsce pracy pracownika). Podróż służbowa związana jest z delegacją (oddelegowaniem) pracownika do wykonania pewnego zadania. Stałe wykonywanie przez samego przedsiębiorcę (lub samego pracownika w ramach uzgodnionego czasu pracy) zadań w różnych miejscowościach i terminach, wynikające z organizacji pracy nie jest traktowane jako podróż służbowa.

4.Co uważa się za przychody z kapitałów pieniężnych (wymień tylko 4) ?
-odsetki od pożyczek,
-odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych w formie oszczędzania, przechowywania lub inwestowania,
-odsetki( dyskonto) od papierów wartościowych,
-przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych,
-należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów udziałów w spółkach w spółkach mających mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych, realizacji praw wynikających z papierów wartościowych,
-przychody z odpłatnego zbycia prawa poboru, w tym również zbycia prawa poboru akcji nowej emisji przez pracowniczy fundusz emerytalny w imieniu członka funduszu.
-przychody członków pracowniczych funduszy z tytułu przeniesienia akcji złożonych na rachunkach ilościowych do aktywów tych funduszy,
-nominalną wartość udziałów udziałów a spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny

7)

1.Różnica pomiędzy podatnikiem biernym a czynnym?
Podatnik czynny to taki, który wybrał opodatkowanie VAT lub który – zgodnie z ustawą VAT – ma obowiązek zarejestrowania się dla celów podatku od towarów i usług. Po rejestracji taki przedsiębiorca uznawany jest za podatnika czynnego.

Z podatnikiem biernym będziemy mieć do czynienia wtedy, gdy przedsiębiorca wybrał zwolnienie z VAT ze względu na niewielkie obroty lub który sprzedaje wyłącznie towary lub usługi zwolnione z VAT. Taki podatnik może- ale nie musi – zarejestrować się dla celów VAT. Wtedy właśnie mówimy o podatniku zwolnionym lub biernym.

2. Wymień 5 usług w Polsce, które są zwolnione od płacenia podatku VAT?
- usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej
- usługi w zakresie edukacji
- usługi taksówkowe
- przekaz przesyłek pocztowych
- usługi w zakresie rolnictwa

3. Z jakich przywilejów podatkowych mogą korzystać Mali Podatnicy?
- kwartalne rozliczenia VAT bez konieczności wpłacania zaliczek
- jednorazowa amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych do wartości 100 000 euro (czyli w 2010 r. do 422 000 zł)
- możliwość wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w formie kwartalnej lub uproszczonej
- metoda kasowa rozliczeń VAT

4. Co to jest podatek naliczony a należny?
Podatek należny - kwota podatku VAT określona na fakturze wystawionej przez podatnika. Jest to podatek obliczany od wartości sprzedanych towarów i usług, który należy odprowadzić do urzędu skarbowego. Podatnik ma jednak prawo pomniejszyć to zobowiązanie o podatek naliczony
Podatek naliczony - jest to suma kwot podatku VAT określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika przy nabyciu towarów i usług.

8)

ROZLICZENIA Z ZUS
Wymień składki na ubezpieczenia społeczne i ich stawki.
1. ubezpieczenia rentowe 13%
2. ubezpieczenia wypadkowe 1,62%
3. ubezpieczenia chorobowe 2,45%
4. ubezpieczenia emerytalne 19,52%
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą stanowi zadeklarowana kwota nie niższa jednak niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Podstawa ta co trzy miesiące ulega zmianie wraz ze zmiana przeciętnego wynagrodzenia.

Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w sytuacji gdy zatrudni pracownika?
Kiedy pracodawca zatrudni pracownika, musi go zgłosić do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych- emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Zgłoszenie do ubezpieczeń odbywa się poprzez złożenie w ZUS formularza ZUS ZUA w ciągu siedmiu dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń. Kolejnym obowiązkiem płatnika jest obliczanie co miesiąc i przekazywanie do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wysokość stóp procentowych składek wynosi następująco: emerytalne 19,52% płacone po połowie przez ubezpieczonego i płatnika składek, rentowe 6% z czego 1,5% finansuje ubezpieczony, a 4,5% płatnik składek. Chorobowe wynosi 2,45% i jest finansowane przez ubezpieczonego. Wypadkowe natomiast od 0,67 do 3,33% podstawy wymiaru i jest opłacane przez płatnika składek. Na zgłoszeniu do ubezpieczeń zatrudnionych osób i obliczaniu składek nie kończą się obowiązki płatnika składek. Musi on w ściśle określonym terminie opłacić je i przesłać dokumenty rozliczeniowe do ZUS.

Za kogo nie płaci się składek na Fundusz Pracy?
• osoby duchowne (podlegające ubezpieczeniom społecznym jako duchowni);
• osoby pobierające na podstawie przepisów o pomocy społecznej zasiłek stały lub gwarantowany zasiłek okresowy;
• osoby podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników;
• żołnierze niezawodowi w służbie czynnej i osoby odbywające zastępcze formy służby wojskowej;
• osoby przebywające na urlopach wychowawczych i osoby pobierające zasiłek macierzyński.

Co to jest imienny raport miesięczny?
Jest to dokument przekazywany przez płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zawiera informacje o osobie podlegającej ubezpieczeniom społecznym przedkładane ZUS przez płatnika składek na dany miesiąc kalendarzowy.

9)

Temat: Rozliczanie podatków
1. Co to jest podatek, jakie wyróżniamy podatki dochodowe i jakie mamy formy opodatkowania w Polsce?
Podatek – obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez związek publicznoprawny (państwo, jednostka samorządu terytorialnego) bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego. Zebrane podatki są wykorzystywane na potrzeby ustalone przez organ pobierający.Współcześnie pieniądze z podatków trafiają do skarbu państwa, województwa, powiatu albo gminy, które dzięki temu mogą inwestować w rozwój infrastruktury, wojska, policji, oświaty, służby zdrowia, itp.
Podatki dzielą się na:
• bezpośrednie - nałożone na dochód lub majątek podatnika, np. podatek dochodowy, gruntowy, spadkowy.
• pośrednie - nakładane na przedmiot spożycia, np. VAT, akcyza – ostatecznie płaci konsument.
Rozpoczynając działalonść gospodarczą pierwsze kroki kierujesz do urzędu gminy lub sądu, gdzie dokonujemy rejestracji firmy. Jeżeli uporałeś sie z zarejestrowaniem twojej firmy czas dokonać wyboru opodatkowania twoich dochodów. Rozliczenia podadtkowe to nie tylko kwota jaką musimy oddać fiskusowi, ale również sporo biurokracji.
Wyróżniamy dwa rodzaje podatków dochodowych PIT i CIT.
Dochód uzyskiwany z działalności gospodarczej osób fizycznych i społek osobowych zarówno cywilnych jak i osobowych handlowych jest zawsze dochodem osobistym podatnika (PIT), który rozliczasz osobiście i opodatkowujesz wg jednej z metod: podatek dochodowy wg skali podatkowej progresywnej, podatek liniowy.
Dochód społek kapitałowych ( z o.o. i alcyjnych) jest natomiast dochodem społki i opodatkowany jest wg jednolitej stawki 19% (CIT).
Prowadząc działalność gospodarczą masz prawo do wyboru jednej z trzech metod opodatkowania:
• zasady ogólne, (masz prawdo do wyboru dwie metod opodatkowania: wg progresywnej skali podatkowej 18- 32% z kwotą wolną od podatku, lub podatek liniowy 19% bez kwoty wolnej od podatku)
• ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
• kartę podatkową.

2. Co to jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i dla kogo jest on przeznaczony???
Ryczałt to jeden z podatków dochodowych uregulowany Ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z poźn. zm.)
Ryczałt płaci się wg. znacznie niższych stawek niż stawki przewidziane w skali podatkowej. Musimy pamiętać jednak, że przy rozliczeniu podatkowym nie uwzglądnia się poniesionych kosztów. Podatnik musi prowadzić ewidencję przychodów.
Stawki ryczałtu wynoszą 20%, 17%, 8,5%, 5,5%, 3%.
O wyborze ryczałtu należy powiadomić urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania podatnika na 1 dzień przed rozpoczęciem działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Wybór ryczałtu rozciąga się na przyszłe lata.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest zarezerwowany dla osób prowadzących działalność samodzielnie, bądź w spółce cywilnej czy jawnej ( o ile żaden ze wspólników nie jest osobą prawną).
Ustawą z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wielokrotnie nowelizowaną, uregulowane zostały zasady opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w stosunku do osób:
• prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą,
• wykonujących osobiście niektóre wolne zawody, np. lekarzy, nauczycieli(warunkiem opodatkowania ryczałtem jest wykonywanie tej działalności osobiście, wyłącznie na rzecz osób fizycznych, bez pośrednictwa instytucji, spółek i przedsiębiorców oraz bez zatrudnienia na podstawie jakichkolwiek umów osób wykonujących czynności związane z istotą danego zawodu)
• będących osobami duchownymi,
• osiągających przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, lub innych umów o podobnym charakterze wszelkich składników majątkowych ( ruchomych, nieruchomych) także lokali i nieruchomości, ale wyłącznie w tzw. Najmie prywatnym, nie związanym z twoją działalnością gospodarczą.
Aby działalność mogła być uznana za wolny zawód w rozumieniu ustawy o ryczałcie, nie może być wykonywana na rzecz osób prawnych, jednostek nie posiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych na potrzeby prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.

W roku 2010 możesz zostać ryczałtowcem z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, o ile w roku 2009:
• przychód twojej firmy nie przekroczył równowartości 150 000 euro, (limit dotyczy zsumowanych przychodów wszystkich twoich firm jednoosobowych),
• przychód twojej spółki nie przekroczył (łącznie dla wszystkich wspólników) równowartość 150 000 euro, ( limit dotyczy oddzielnie przychodu każdej ze spółek, w spółce podatnik płaci podatek przypadający tylko na jego część dochodów (jeśli stanowi tak umowa), jeśli zapisu takiego nie ma przychody są dzielone pomiędzy wszystkimi wspólnikami )
• opodatkowany byłeś wg karty podatkowej, lub część roku a przez pozostały okres na zasadach ogólnych, o ile łączny przychód nie przekroczył 150 000 euro,
• w firmie nowouruchomionej w 2010 roku, wybór musi nastąpić nie później niż do dnia uzyskania pierwszego przychodu.

3. Scharakteryzuj podatek liniowy.
Jest obliczany w oparciu o jedną stawkę opodatkowania, co oznacza, że wszyscy podatnicy płacą taką samą część (19%) swoich dochodów w formie podatku.
Wybierając podatek liniowy jako formę rozliczeń, kwota podatku należna fiskusowi liczona będzie od dochodu jaki przedsiębiorstwo wygeneruje. Inaczej mówiąc podatek zapłacimy dopiero wtedy, gdy nasza działalność będzie zyskowna, a więc przychody przewyższą koszty.
Wybierając stawkę linową jesteśmy zobligowani do złożenia przed dniem rozpoczęcia działalności oświadczenia o wyborze tej formy.
Jednocześnie tracimy przywileje, które przysługują osobom rozliczającym się według skali podatkowej. Decydując się na podatek liniowy nie będziemy mogli skorzystać z:
- możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem
- preferencji dla samotnych rodziców
- zwolnienia w związku z inwestycjami w specjalnej strefie ekonomicznej
- wszelkich ulg podatkowych
Jesteśmy zobowiązani do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Na podstawie księgi ustalamy dochód, od którego następnie płacimy podatek.
Wybór podatku linowego jest korzystny gdy dochody firmy znacznie przekraczają pierwszy przedział skali podatkowej.
Wpłacamy comiesięczną zaliczkę na podatek w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin