Konsp wf - pływanie.doc

(45 KB) Pobierz

TOMASZ ZAMIELA, grupa 3 męska

KONSPEKT LEKCJI Z PŁYWANIA

 

TEMAT: NAUCZANIE SKOKÓW

 

CELE GŁÓWNE:

              Umiejetności: wykonanie skoków do wody

              Motoryczność: koordynacja, akcent na technikę skoku

              Wiadomości: technika skoków

              Postawy: współpraca w grupie, zdyscyplinowanie, dokładność

Miejsce zajęć: pływalnia kryta 25m AWF W-wa

Ilość uczestników: 15

Czas: 45'

Przybory: Obręcze, gumy, krążki zatapialne, kije, piłki gumowe, deski, koła gumowe

 

  TOK LEKCJI                                               ZADANIA SZCZEGÓŁOWE                                 UWAGI ORG-MET

Nauka skoków powinna przebiegać w następującej kolejności: proste skoki na nogi, skoki do wody głębokiej, nauczanie skoków startowych.

W lekcji powinno uwzględnić się pokaz video ( jeśli jest taka możliwość ), plansze metodyczne itd.

 

1.       Zbiórka w szeregu

2.       Powitanie

3.       Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

 

1.       Podanie tematu lekcji

2.       Motywacja do aktywnego udziału w lekcji

 

 

 

25 kraul, 25 grzbiet, 25 żabka, 25 delfin

„ Sprężynka”. Na sygnał ćwiczący jak najszybciej, skacząc obunóż, przemieszczają się do wyznaczonego punktu.

 

 

„ Skoki przez przeszkody „ .  Dwóch ćwiczących trzyma żerdź ( 0,5 m od dna basenu ), pozostali kolejno przeskakują przez przeszkodę.

„ Wrzucanie kłody „. Dzieci po kolei kładą się na plecach na krawędzi basenu, wzdłuż jego brzegu – ręce przy biodrach, nogi złączone. Prowadzący popycha leżącego i wrzuca go do wody. Ćwiczący wpada płasko na brzuch. To samo z leżenia na brzuchu – ćwiczący wpada na plecy

„ Wodowanie statku”. Uczniowie kolejno zsuwają się do wody naśladując wodowanie statku.

 

 

„ Klaskanie”. Uczniowie skaczą kolejno do wody na nogi. W czasie lotu klaskają. Wygrywa uczeń, który wykona najwięcej klaśnięć.

„ Wizytówka”. Uczniowie na sygnał skaczą do wody głośno wykrzykując swoje imię. Zabawę powtarzamy -–uczniowie przedstawiają się nazwiskiem.

„ Skok z salutowaniem”. Uczniowie skaczą do wody na nogi przyjmując w locie postawę „ na baczność”

„ Skoki do dziupli”. Prowadzący lub jeden z ćwiczących trzyma na wodzie obręcz, do której skaczą ćwiczący. Po skoku ćwiczący wynurza się na zewnątrz obręczy

 

 

 

 

 

 

1.       Zorganizowanie grupy

 

 

2.       Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji

 

 

3.       Rozgrzewka

 

4.      PROSTE SKOKI NA NOGI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skoki do wody są istotnym elementem w pływaniu. Rozpoczynają każdy wyścig. Skoki ratownicze mogą komuś uratować życie.

 

 

Ustawienie: szereg przy jednej ze ścian pływalni.

Można wykonać w formie zawodów.

Ustawienie: w rzędzie

 

 

Ustawienie: w rzędzie, na brzegu basenu

 

 

 

Ustawienie: siad podparty na krawędzi basenu. Ustawienie: siad podparty na krawędzi basenu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ustawienie: w rzędzie

Przybory: obręcze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOK LEKCJI                                               ZADANIA SZCZEGÓŁOWE                                 UWAGI ORG-MET

 

 

 

 

 

 

5. SKOKI DO WODY GŁĘBOKIEJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. NAUCZANIE SKOKU STARTOWEG

 

SKOK STARTOWY ZE SŁUPKA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„ Kto dalej”.  Na sygnał dzieci odbijają się od brzegu basenu i skaczą w dal. Wygrywa ćwiczący, który skoczył najdalej.

 

Odbicie od brzegu basenu  i skok w górę ( próba dotknięcia trzymanej żerdzi.)

„Skok do dziupli”. Uczniowie kolejno, trzymając piłkę gumową lub deskę, skaczą do wyciągniętych ramion  prowadzącego „ dziupli”, który znajduje się w wodzie, w odległości 1-1,5m od brzegu.

„ Skok ratunkowy”. Ćwiczący skaczą do koła gumowego znajdującego się w wodzie („ponton ratunkowy”), po czym chwytają żerdź podaną przez prowadzącego. Prowadzący przyciąga ćwiczącego do brzegu.

„ Nurek”. Ćwiczący po kolei, po dotknięciu przez prowadzącego, odchylają się do tyłu i wpadają do wody.

„ Kto dalej”. Uczniowie skaczą jak najdalej z miejsca. Wygrywa ten, który osiągnie większą odległość.

„ Kto głębiej”. Uczniowie pojedynczo wskakują do obręczy i starają się dotknąć nogami dna basenu. Następnie wynurzają się wewnątrz obręczy.

Skok do wody głębokiej ze słupka z deską pływacką – po wynurzeniu się dopłynięcie do brzegu pływalni.

„Bomba”. Przysiad skulony na krawędzi basenu, przodem do wody. Ćwiczący wpadają do wody w pozycji skulonej, poprzez wytrącenie równowagi.

„Łańcuch”. Uczniowie trzymają się pod łokcie. Prowadzący popycha ostatniego z ćwiczących, który wpada do wody pociągając za sobą innych uczniów. Nie wolno rozerwać łańcucha.

„ Zjeżdżalnia”. Uczniowie, pojedynczo, kładą się na desce trzymając ramiona w przodzie, a następnie wślizgują się do wody.

Siad na brzegu basenu, ramiona w przodzie, głowa między ramionami, nogi oparte o ścianę (przelew) – ćwiczący opada w dół, w momencie dotknięcia wody dłońmi, odbija się nogami, wykonując poślizg w wodzie.

To samo ćwiczenie z klęku jednonóż

To samo ćwiczenie z przysiadu.

Jak wyżej – wcześniejsze odbicie nogami ( wydłużenie fazy lotu).

Z brzegu pływalni, chwyt dłońmi brzegu ( między stopami lub na zewnątrz stóp ) – skok do wody ( po odbiciu nogami ramiona wysuwane do przodu lub wykonują zamach do tyłu i do przodu).

ZE SŁUPKA STARTOWEGO:

Opad tułowia w przód, ramiona w przodzie, głowa między ramionami – stopniowe wytracanie równowagi, przed wejściem dłoni do wody odbicie obunóż.

To samo ćwiczenie, wcześniejsze odbicie, zaakcentowanie faz: lotu, wejścia do wody i poślizgu.

Skok startowy z chwytem za brzeg słupka ( dłonie między stopami lub na zewnątrz stóp ) – po odepchnięciu rękoma od słupka wykonują one zamach dołem w przód.

Jak wyżej, ramiona wykonują zamach do tyłu i dołem do przodu.

Ustawienie: szereg na brzegu basenu

 

Przybory: żerdź

 

Ustawienie: rząd na brzegu basenu

Przybory: deski, piłki

 

Ustawienie: rząd na brzegu basenu

Przybory: koła gumowe

 

Ustawienie: siad skulony na brzegu, tyłem do wody

Ustawienie: w rzędzie, palce stóp oparte o brzeg pływalni

Ustawienie: w rzędzie

Przybory: obręcz

 

 

 

Ustawienie: na krawędzi basenu

 

 

Ustawienie: siad na brzegu basenu w szeregu, tyłem do wody

 

 

Ustawienie: na brzegu basenu

Przybory: deska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin