scenariusz zajęć nt. wody.odt

(30 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć

 

BLOK TEMATYCZNY:

"SEKRETY WODY"

Cele główne:

                      Utrwalanie zdobytych wiadomości o stanach skupienia wody i wędrówce wody w przyrodzie.

                      Poszerzanie wiadomości na temat przydatności  i zastosowania wody w życiu codziennym.

              Rozwijanie zainteresowań badawczych dziecka, kształtowanie postawy zaciekawienia otaczającym światem.

                      Rozwijanie rozumienia konieczności racjonalnego i oszczędnego gospodarowania wodą.

                      Poznanie sposobów oszczędzania wody.

                      Odkrywanie własnych możliwości, rozwijanie myślenia, wyobraźni i mowy poprzez aktywny udział w zajęciach.

                      Czerpanie radości z udziału w konkursie plastycznym "Mój przyjaciel – ZDROJEK",

Cele operacyjne:

Dziecko :

                      potrafi wyobrazić sobie dalsze losy kropelki i je namalować,

                      pozna w zabawie właściwości wody,

                      potrafi nazwać i rozróżnić różne stany skupienia wody,

                      podać przynajmniej jeden sposób wykorzystania wody, wie jak bardzo potrzegna jest woda by żyć i być zdrowym, utrwali zasadę picia wody wyłącznie przegotowanej,

              motywuje się do prowadzenia systematycznej obserwacji, wykonuje  czynności badawcze zgodnie z instrukcją nauczyciela, omawia wyniki wspólnie przeprowadzonych doświadczeń i wyciąga  wnioski,

                      potrafi wskazać obrazki, które przedstawiają prawidłowe wykorzystanie wody przez człowieka,

                      potrafi oszczędnie gospodarować wodą podczas mycia rąk i mycia zębów w przedszkolu,

                      wykonuje pracę plastyczną metodą COLLAGE na temat: "Mój przyjaciel – ZDROJEK", dziecko wykazuje się pomysłowością i ekspresją twórczą.
 

 

Miejsce realizacji i wiek dzieci: sala przedszkolna, grupa  dzieci  6 – letnich.

Prowadząca zajęcia:  Joanna Matysiak Pietrucha

Czas realizacji bloku tematycznego połączone z realizacją tematów zawartych w pomocach edukacyjnych pt.: "MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ"-od  02-11-2010r. do 18-11-2010 r.

Metody:

czynne:

                      zadań stawianych do wykonania

                      samodzielnych doświadczeń

                      kierowania własną działalnością dzieci

 

percepcyjne:

                      obserwacji,

                      pokazu,

                       

słowne:

                      opowiadanie nauczycielki,

                      rozmowy,

                      wyjaśnienia,

                     instrukcje,

 

Formy:

                      zbiorowa jednolita,

                      grupowa zróżnicowana,

                      indywidualna jednolita.

 

Pomoce: opowiadanie nauczycielki ,,Jestem małą kropelką", pojemniki na wodę, farby, magnetofon, płyta CD pt. MAMO, TATO WOLĘ WODĘ, obrazki przedstawiające różne stany skupienia wody, puzzle z sylabami (Wo-, da, to, wiel-, ki, dar),   schemat obiegu wody, czajnik z gorącą wodą,  lusterka, szklanki, miska z wodą, sól, cukier, kwasek, mąka,wata, papier, folia, wełna, kamień, wiersz pt.: "Przygoda małej kropli wody", ilustracje  przedstawiające urządzenia wymienione w wierszu,  wiersz „ Dwie umywalki", sylwety umywalek wykorzystane do inscenizacji wiersza, gazety, ścineki materiałów, wstążki, kolorowy papier, kredki, bibuła,  farby, klej,

 

 

 

DZIEŃ 1:

TEMAT: WODA  ŹRÓDŁEM ŻYCIA.

Przygotowanie sali:

Na tablicach znajdują się ilustracje przedstawiające różne stany skupienia wody i

miejsca jej występowania, oraz schemat obiegu wody. Na parapecie okna stoją zróżnicowane kształtem naczynia, wypełnione wodą..

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.                   POWITANIE DZIECI.

2.                   ZAŚPIEWANIE PIOSENKI PT.: "MAMO TATO WOLĘ WODĘ."

3.                   Zagadka słowna: „Służy do mycia, służy do picia, bez niej na ziemi nie byłoby życia”.- dziecko podaje rozwiązanie zagadki.

4.                   Ćwiczenia słuchowe.

Dzieci słuchają płyty z zamkniętymi oczami i określają, z czym te odgłosy im się kojarzą (szum fal, plusk wody, szmer źródełka, kąpiel, odpoczynek na plaży).

1.                    

5. Poznanie właściwości wody{ szklanka napełniona woda z kranu}

1.                   -co jest w szklance?...............

-jaka jest woda?............

-czy woda ma kolor?......

-czy woda ma smak?.......

-jaką wodę można pić?.............

 

 

1.      6. Dzieci kładą się wygodnie na swoich poduszkach na podłodze , zamykają oczy i słuchają opowiadania nauczycielki :
„ Jesteś małą , przezroczystą kropelką , która spadła z deszczem na ziemię . Leżysz teraz na zimnej , czarnej ziemi . Widzisz , jak obok ciebie spadają inne krople deszczu , odbijają się o ziemię i opadają. Jest was coraz więcej . Czujesz, jak dotykają cię ze wszystkich stron inne krople . Łączysz się z nimi i rozciągasz się w kałużę, początkowo małą , potem coraz większą
Ale co to ? Twoje koleżanki zaczynają wsiąkać w ziemię. Odrywają się od ciebie i powoli znikają. Zostajesz sama.
Zaczynasz czuć ciepło . Słońce swoimi promykami ogrzewa cię – stajesz się coraz mniejsza , lżejsza. Ja ginę ! – krzyczysz .
Nie, nie giniesz. Unosisz się do góry .Jesteś parą
W górze kręcisz się , kłębisz . Stajesz się małym ,białym obłoczkiem, który popychany wiatrem zwiedza przestworza . Płyniesz po niebie delikatnie , wolno . Patrzysz na świat z góry – fruwasz
Nagle coś się dzieje. Wiatr popycha cię coraz mocniej i mocniej. Duże niebieskie chmury pochłaniają ciebie w całości . Czujesz ogromny chłód i ciężar . Lecisz w dół . Opadasz z ogromną prędkością . Nie jesteś w stanie zapanować nad sobą . Wyprzedzają cię spadające krople deszczu . Ty też jesteś jedną z nich. .
Ojej ! Uderzyłaś z wielką siłą i rozprysłaś się na ziemi . Ale nie możesz odpocząć . Z ogromną prędkością turlasz się po ziemi w dół – spadasz z góry . Gonią cię inne krople wody .
Plusk! Leżysz bezsilna . Nie możesz uwierzyć , że ten koszmar już się skończył .Czujesz ulgę . Pływasz po tafli błękitnej wody jeziora . Woda unosi cię i goi twoje rany . Jest przyjemnie , spokojnie. Słyszysz tylko szum fal powstających na jeziorze pod wpływem delikatnego wiatru. Upajasz się tym spokojem
Marzysz o tym , by znów fruwać po niebie , unosić się w górę i w górę
Tymczasem marzenia stają się realne. Znowu jesteś wysoko . Lekko i swobodnie wirujesz w przestworzach . Widzisz małe obłoczki i duże chmury . Jesteś jedną z nich .
Po chwili czujesz ogromny , przeraźliwy chłód , jakiego nigdy dotąd nie doznałaś . Odrywasz się od chmury i lecisz znowu w dół . Ale powoli , powoli , powoli
Jesteś przepięknym płatkiem śniegu – jedynym w swoim rodzaju . Opadasz delikatnie na ziemie . Leżysz wśród innych płatków . Błyszczysz się w promieniach słońca .
Jest ci przyjemnie .
Och! Co się dzieje ? Topniejesz . Kurczysz się , malejesz – znów jesteś kroplą wody !
Co teraz ze mną będzie ? – myślisz . Co się teraz stanie ?”

7. W co może przemienić się woda ?- dzieci wymieniają różne stany skupienia wody
( deszcz, grad, śnieg, lód, szron, rosę, mgłę) .

Pokaz tych stanów skupienia na obrazkach przez nauczycielkę – dzieci rozpoznają i nazywają .

 

8. Tańczące kropelki – dzieci tańczą – improwizując różne ruchy przy muzyce relaksacyjnej z płyty CD pt. "Mamo, Tato, wolę wodę"

9. Co mogło się stać jeszcze z kroplą wody ? – praca indywidualna – malowanie farbami na ten temat.

2.      10.Rozmowa na temat swoich prac – prezentacja - rozmowa w rundce. Dzieci opowiadają o swoich przypuszczeniach , które zilustrowały .

11. Sprzątanie po zajęciu .

DZIEŃ 2:

TEMAT: WODA W ŻYCIU ROŚLIN I LUDZI.

Przebieg:

1.                   Przywitanie dzieci i śpiewanie piosenki pt. "Mamo, Tato, wolę wodę".

2.                   Rozsypanka sylabowa- układanie hasła

-dz. po kolei nazywają cyfry od 1 do 6 i odkrywają kolejne puzzle,

-odczytanie hasła: Woda to wielki dar,

-dla kogo woda jest darem?

-rozmowa i wyciągnięcie wniosku.

 

3. Obieg wody w przyrodzie – omówienie schematu obiegu wody w przyrodzie

-skąd się bierze woda na Ziemi,

-czy woda jest potrzebna i do czego jest potrzebna,

 

4.      Doświadczenie na skraplanie i parowanie wody

Pokaz i omówienie na podstawi obrazka drogi kropli wody: z chmury- do czajnika. Można wykorzystać fragment z książki: „Woda płynąca w kranie pochodzi , albo z wód podziemnych , albo z rzeki . Wodę taką przed doprowadzeniem jej do domów oczyszcza się w sztucznych filtrach i dezynfekuje środkami chemicznymi , które zabijają zarazki . uzdatniona wodę dostarcza się rurami tam , gdzie jest potrzebna”.

Nauczycielka demonstruje dzieciom co się dzieje gdy nad czjanikiem trzymamy lusterko.

Rozmowa nt.:

-co powstało na lustrze?

-co się dzieje z kroplami?

- pod jaka postacią występuje jeszcze woda?

-dlaczego woda występuje w wymienionych postaciach?

5. Co rozpuszcza się w wodzie? – zabawa badawcza

-zalewanie wodą substancji znajdujących się w szklankach- mąka, cukier, sól, kwasek cytrynowy

-co się dzieje z substancjami

-jaki smak mają płyny w każdej szklance

-wyciagnięcie wniosku

-podpisanie szklanek napisami: sól, cukier, kwasek, mąka

-czytanie globalne napisów

-wyjaśnienie zjawiska rozpuszczalności.

6. Co najszybciej nasiąka wodą?- zabawa badawcza

-na środku sali miska z wodą i różne przedmioty{ wata, papier, folia, wełna, kamień}

-dz. nazywają zgromadzone przedmioty i sprawdzają co nasiąka wodą a co nie,

       -podsumowanie doświadczenia,.

 

7. Słuchanie wiersz czytanego przez nauczycielkę:
„ Przygoda małej kropli wody”
Wpadła kropla do strumienia , strumień płynie od niechcenia .
Do strumienia wpada struga , najpierw jedna ,potem druga .
I już jako spora rzeczka , strumień dotarł do miasteczka .
Płynie kropla niezbyt szybko , to za listkiem , to za rybką.
Aż tu nagle młode pstrągi mówią : -Kryj się ,wodociągi !
Nasza kroplę coś chwyciło i wciągnęło z wielką siłą.
I już kropla płynie rurą , gdzie jest ciemno i ponuro .
Przerażoną i zemdloną , kroplę w filtrach oczyszczono .
I po chwili szumi w kranie , w filtrowanym , czystym stanie .
Z kranu wpadła wprost do pralki , gdzie się prały jakieś halki.
Prąd po pralce kroplę toczy , mydło kroplę gryzie w oczy .
Wreszcie bardzo wyczerpana , zaplątała się w falbanach .
Teraz wisząc koło pieca , tak piecowi się poleca:
Grzej mnie piecu jak najwięcej żebym miała wolne ręce .
Gdy się znowu stanę parą to ucieknę jakąś szparą .

8. Rozmowa na temat wysłuchanego utworu:
- W jaki sposób kropla wody trafiła z rzeki do mieszkania ?
( wodociągiem)
- Jak nazywa się urządzenie , które wciągnęło krople do rury ?
( pompa)
- Czy woda z rzeki nadaje się bezpośrednio do spożycia ? Co trzeba zrobić z taką wodą ?( oczyścić , przefiltrować)
- Czy kropla wody była zadowolona z tego , że znalazła się w kranie?
 

 

9. Zagadki ruchowe – naśladowanie,  rozpoznawanie i nazywanie czynności związanych  z wodą

Chętne dzieci kolejno pokazują według  własnych pomysłów czynności związane z wodą, np. pływanie, łowienie ryb, chodzenie po kałużach, mycie się itp. Pozostali uczestnicy zabawy mają za zadanie rozpoznać i nazwać określoną czynność.

10. Podsumowanie, „ Do czego potrzebna jest woda?”

-dz. siedząc w kole określają do czego potrzebna jest woda,

-utrwalenie wiadomości o właściwościach wody ,

       -wypowiadają się na temat:, co by się stało gdyby zabrakło wody.

 

 

DZIEŃ 3:

TEMAT:„ JESTEM CZĘŚCIĄ PRZYRODY CZUJĘ SIĘ ZA NIĄ ODPOWIEDZIALNY ”


Przebieg:

1. Dzieci siedzą w kręgu i w tzw. rundce , przypominają : Do czego można wykorzystać wodę płynącą w kranie ? – podają jedno zastosowanie , takie , którego jeszcze nikt nie mówił, np. do mycia twarzy ; do mycia zębów; do kąpieli; do zmywania; do zmywarki; do prania ręcznego; do pralki; do podlewania kwiatów; do gotowania zupy; do picia ; do mycia podłogi; do malowania farbami; itd.

2. Inscenizacja wiersz „ Dwie umywalki” za pomocą sylwet:
- Witaj sąsiadko miła !
Dużoś dziś dzieci umyła?
- Oj , umyłam ich niemało ,
Chyba z tuzin się chlapało .
Wymydliły całe mydło ,
Zamoczyły cały ręcznik .
Co dzień się tak musze męczyć ,
Aż mi życie zbrzydło!
- A czy dobrze się umyły ?
- Oj , nie dobrze , niestarannie ,
Choć pryskałam z całej siły ,
Aż mi wody brakło w kranie .
Na niejednej brudnej twarzy
Mycia nikt nie zauważy .

3. Wypowiadanie się na temat inscenizacji :

- Jak korzystamy z wody w czasie mycia rąk?

Dostrzeganie nieprawidłowości.

4. Rozmowa w oparciu o ilustracje przedstawiające różne( prawidłowe i nieprawidłowe) sposoby korzystania z wody :
- zmywanie naczyń pod bieżącą wodą ;
- zmywanie naczyń w misce ;
- kąpiel w wannie ;
- kąpiel pod prysznicem;
- mycie zębów , a woda jest odkręcona;
- mycie zębów , a woda- zakręcona;
- chłopiec wychodzi z łazienki i nie zakręcił kranu ( woda kapie)
- chłopiec zakręcił dobrze kran.

5. Wspólne wyjście do łazienki- dokładne mycie rąk , a jednocześnie oszczędne korzystanie z wody.
6. Ustalenie zasad oszczędzania wody . Zapisanie tych zasad przez nauczycielkę , np.

- Zawsze zakręcaj kran.
- Myj zęby przy zakręconym kranie .
- Naczynia myj przy zamkniętym zlewie.
- Myj się pod pr...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin