germanizacja.doc

(23 KB) Pobierz
T: „Nie damy pogrześć mowy”-przeciw germanizacji

T: „Nie damy pogrześć mowy”- przeciw germanizacji

 

Pod zaborem pruskim znajdowały się: Wielkopolska, Prusy Królewskie i Warmia, a także te ziemie, które Polska utraciła wcześniej, to znaczy-Pomorze Zachodnie ze Szczecinem oraz Śląsk.

Najsilniejszym ośrodkiem polskości pod zaborem pruskim była Wielkopolska, stara ziemia piastowska z Gnieznem i Poznaniem. Było tam dobrze zorganizowane szkolnictwo, rozwijała się nauka i literatura. Rolnictwo stało na wysokim poziomie. Wcześnie została tu zniesiona pańszczyzna. Po kongresie wiedeńskim ziemia ta otrzymała nazwę: Wielkie Księstwo Poznańskie.

Królowie pruscy od samego początku starali się zmienić zagarnięte przez siebie ziemie polskie w kraj niemiecki. Osiedlali na tych ziemiach Niemców, wprowadzali język niemiecki do urzędów, utrudniali wydawanie polskich książek i gazet. Taką działalność władz pruskich nazywamy niemczeniem kraju lub germanizacją.

Działalność germanizacyjna wzmogła się bardzo za rządów Ottona Bismarcka (czytaj: Bismarka ), zaciętego wroga Polaków. Usunięto wtedy język polski nawet ze szkół początkowych. Za mówienie w szkole po polsku groziła kara chłosty. W urzędach, sądach, na zebraniach publicznych wolno było mówić tylko po niemiecku. Zmieniano polskie nazwy miast na niemieckie.

Bismarck utworzył Komisję Kolonizacyjną, której zadaniem było wykupywanie ziem od Polaków i osiedlanie na niej Niemców. Utworzono też związek, nazwany przez Polaków „Hakatą” ( od pierwszych liter nazwisk założycieli ), którego zadaniem było popieranie rozwoju niemczyzny na ziemiach polskich. Hakatyści nawoływali niemieckich kolonistów, aby nie robili zakupów w polskich sklepach, nie kupowali polskich wyrobów ani nie dopuszczali Polaków do zajmowania nawet najniższych urzędów.

Kiedy wszystkie te poczynania nie dawały większych rezultatów, rząd pruski przystąpił do przymusowego usuwania Polaków z ich ziemi. Wywołało to oburzenie na całym świecie. Nawet postępowi Niemcy protestowali przeciwko tak brutalnemu postępowaniu rządu pruskiego.

 

Pytania:

1.     W jaki sposób Prusacy starali się zniemczyć ziemie polskie?

2.     Na czym polegało wywłaszczanie Polaków w zaborze pruskim?

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin